Ο Παναθηναϊκός ήταν αφοπλιστικός στον 3ο και τελευταίο αγώνα απέναντι στον Κολοσσό H Hotels στο ΟΑΚΑ, επιβλήθηκε με 100-70 και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Με εξαίρεση τα πρώτα δύο λεπτά, ο Παναθηναϊκός έκανε το παιχνίδι που του ταιριάζει στο πρώτο ημίχρονο κι αυτό τον οδήγησε σε διαφορά 10 πόντων (51-31) με το τέλος αυτού. Ο Κολοσσός H Hotels ξεκίνησε καλύτερα, κλείνοντας τους διαδρόμους, προηγήθηκε με 0-4 (2’), η συνέχεια ήταν όμως εντελώς διαφορετική. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 13-2 σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (13-6, 6’), καθώς βρήκαν ανοιχτό γήπεδο άρα και τους εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-15.

Ιδιο σκηνικό περιλάμβανε και η δεύτερη περίοδος. Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν ο ηγέτης των «πράσινων» καθώς σημείωσε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, συνέβαλλε όμως και η αποτελεσματικότητα των Κούπερ, Φώτση έξω από τα 6,75. Ο πρώτος σημείωσε εννιά πόντους με 3/3 προσπάθειες και ο δεύτερος πέτυχε οκτώ πόντους. Ο Κολοσσός H Hotels δεν ήταν το ίδιο εύστοχος στα τρίποντα (2/13) και η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των 16 πόντων (36-20, 13’). Με 7-1 επιμέρους σκορ, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 37-27 (15’), για να ακολουθήσει όμως η απάντηση του Παναθηναϊκού με δικό τους επιμέρους σκορ (14-4) έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (51-31).

Ο Παπαγιάννης ήταν το κεντρικό πρόσωπο του Παναθηναϊκού στο 3ο δεκάλεπτο καθώς σημείωσε οκτώ πόντους και μοίρασε δύο τάπες. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με 7-0 σερί, ανέβασαν τη διαφορά στα επίπεδα των 27 πόντων (58-31, 22’) και διατηρήθηκε σε αυτά έως το τέλος της περιόδου. Ο Κολοσσός H Hotels προσπάθησε να απαντήσει από απόσταση 6,75 μέτρων, αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 72-45.

Η διαφορά παρέμεινε σε πολύ υψηλά επίπεδα και στη τελευταία περίοδο (82-51, 34’). Οι προπονητές των δύο ομάδων μοίρασαν τον χρόνο συμμετοχής. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε έως και με διαφορά 35 πόντων (89-54) με την συμπλήρωση 36 αγωνιστικών λεπτών.

Δεκάλεπτα: 24-15, 51-31, 72-45, 100-70

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος είπε στη συνέντευξη Τύπου: «Συγχαρητήρια στον κόουτς Λυκογιάννη, όπως και στον Κολοσσό διότι φέτος έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ και τους αξίζουν μπράβο. Όσον αφορά τον σημερινό αγώνα, παρά τα προβλήματα που είχαν, ήρθαν σήμερα κι έπαιξαν καλό μπάσκετ δεδομένου των απουσιών. Εμείς είχαμε μια ευκαιρία να δώσουμε περισσότερο χρόνο σε Κούπερ και Μόργκαν, να προσπαθήσουμε να τους εντάξουμε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα, γιατί δεν είναι εύκολο να έρχονται δύο παίκτες στο τέλος της χρονιάς και να αποδώσουν όσο πιο καλά μπορούν. Δώσαμε χρόνο και στους μικρούς, Λούντζη, Παπαγιάννη και νομίζω έπαιξαν καλά, βάσει των όσων τους ζητήσαμε και άφησαν καλές εντυπώσεις».

Από την πλευρά του ο Ντι Τζέι Κούπερ τόνισε «Ήταν ένα ματς που έπρεπε να κερδίσουμε. Ήμασταν απογοητευμένοι από την ήττα μας στη Ρόδο, αλλά ευτυχώς βγήκαμε στο παρκέ και κάναμε αυτό που έπρεπε να κάνουμε».

Ο Αρης Λυκογιάννης παρά τη «βαριά» ήττα, ήταν ικανοποιημένος από τη συνολική πορεία της ομάδας του: «Νομίζω ότι βάσει του ρόστερ με το οποίο ήρθαμε σήμερα -επί της ουσίας χωρίς πεντάρι- είχαμε μια ικανοποιητική εικόνα. Αναγκαστήκαμε να παίξουμε με σχήματα που δεν τα 'χουμε δουλέψει πολύ μέσα στη σεζόν, αλλά τα παιδιά έπαιξαν για να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις. Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους όσους συμμετείχαν σε αυτή την προσπάθεια, καλή συνέχεια στον Παναθηναϊκό».

Ο Χριστόφορος Στεφανίδης δήλωσε: «Σε ό,τι αφορά το σημερινό παιχνίδι, παίξαμε καλύτερα των προσδοκιών μας. Καταφέραμε ακόμα και σήμερα να δείξουμε το μπάσκετ που έχουμε παίξει σε όλη τη σεζόν, έχοντας και παίκτες που αγωνίστηκαν σε άλλες θέσεις. Παρ’ όλα αυτά έκαναν μεγάλη προσπάθεια και όσο μπορούσαμε κοντράραμε τον Παναθηναϊκό. Η χρονιά ήταν φοβερή για εμάς. Θεωρώ ότι αγγίξαμε το ταβάνι μας. Είχαμε καλό κλίμα στα αποδυτήρια, διοικητική σταθερότητα, σωστό προπονητικό πλάνο και γι' αυτό δεν κάναμε κοιλιά μέσα στη σεζόν. Παίρνουμε τη θέση που μας αξίζει, έχοντας παίξει όμορφο μπάσκετ και αναδεικνύοντας νέα παιδιά. Καλή συνέχεια στον Παναθηναϊκό και καλό καλοκαίρι».