Ο Παναθηναϊκός παρέμεινε αήττητος στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ, με το «κρύο αίμα» του Τζέιμς Φελντέιν, που πέτυχε τους επτά τελευταίους πόντους των «πρασίνων» στην νίκη… θρίλερ επί του ΠΑΟΚ (70-69) στο ΟΑΚΑ σε εξ’ αναβολής συνάντηση για την 7η αγωνιστική.

Tο παραδοσιακό ντέρμπι της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, που παρακολούθησε από τα επίσημα του ΟΑΚΑ ο πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου του ΕΣΑΚΕ κ. Γιώργος Χαλβατζάκης, δικαίωσε τον τίτλο του και πρόσφερε μεγάλες συγκινήσεις σε όσους την παρακολούθησαν.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε με τον αγώνα με 3/4 τρίποντα του Κώστα Βασιλειάδη και ένα ακόμη τρίποντο του Βαγγέλη Μαργαρίτη και προσπέρασε με 12-11 πριν συμπληρωθεί το πρώτο τετράλεπτο της συνάντησης. Ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη ανέκτησε αμέσως το προβάδισμα και τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (25-22).

Οι «πράσινοι» στην δεύτερη περίοδο εκμεταλλεύτηκαν την μεγάλη διαφορά υπέρ τους στα επιθετικά ριμπάουντ (11-3) και με δύο σερί τρίποντα του Νικ Καλάθη και σερί 10-0 ξέφυγαν με 35-25 με 5’ και 45’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο «Δικέφαλος» βελτιώθηκε αμυντικά και αντέδρασε. Με τρίποντο του Ούρος Ντούβνιακ μείωσε στο καλάθι (37-35) 2’ και 28’’ πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Ο ΠΑΟΚ έμεινε σε απόσταση δύο πόντων (39-37) μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με δύο σερί καλάθια του Ουίλιαμ Χάτσερ ο «Δικέφαλος» προσπέρασε ξανά στο σκορ με 43-41 στα πρώτα δυόμιση λεπτά του δεύτερου μέρους και παρότι ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Τζέιμς Γκιστ προηγήθηκε με 48-45 στο 26', κατάφερε με πρωταγωνιστή τον Χάτσερ και τρίποντο του Βασιλειάδη να βρεθεί στο +6 (57-51) με 9'' να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου.

Με δύο τρίποντα του Γιώργου Δέδα και καλάθι του Κώστα Κακαρουδή, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 7 (65-58) με 6' και 32'' να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης. Με καλάθι του Χάτσερ ο «Δικέφαλος» βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 6 (68-62) στο 37'. Με βολή του Φώτση και τρίποντο του Φελντέιν, ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο καλάθι (68-66) 1' και 7'' πριν την λήξη.

Ο Φελντέιν ευστόχησε σε δύο ζευγάρια βολών 22' και 9'' πριν την λήξη του ματς και έδωσε την νίκη στους «πράσινους» (70-69), καθώς ο ΠΑΟΚ έχασε αμυντικά ριμπάουντ (17-5 η διαφορά υπέρ των νικητών στα επιθετικά ριμπάουντ) και τρεις βολές (δύο ο Χάτσερ στα 26'' και μια ο Βασιλειάδης στα 17''), ενώ στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Γκιστ έκοψε στον αέρα τον Απόλλωνα Τσόχλα και ο Βασιλειάδης αστόχησε από πλάγια θέση με την εκπνοή του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 39-37, 52-57, 70-69.

Σούλης Μαρκόπουλος (προπονητής ΠΑΟΚ): «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη νίκη του και την πρόκριση στο Top16 της Ευρωλίγκας. Είναι μια πολύ καλή ομάδα με μέλλον στην Ευρώπη αν παίζει σαν Παναθηναϊκός. Θέλαμε σήμερα να σταματήσουμε κάποια βασικά στοιχεία του αντιπάλου και το καταφέραμε για μεγάλο διάστημα. Όταν σταμάτησε να είναι εύστοχος στα τρίποντα ο Παναθηναϊκός περάσαμε μπροστά και κρατήσαμε το προβάδισμα μέχρι το τέλος. Στις τελευταίες 8-10 επιθέσεις δεν βρήκαμε καλάθι, ενώ χάσαμε και βολές. Γι’ αυτό ο Παναθηναϊκός νίκησε ένα παιχνίδι που χάθηκε στις λεπτομέρειες. Είμαστε καλή ομάδα, αλλά πρέπει να νικάμε όχι να το λέμε. Κάτι συμβαίνει, κάτι πρέπει να αλλάξει για να έχουμε καλύτερη συνέχεια».

Για το γεγονός ότι στα τελευταία τρία λεπτά δεν μπήκε καλάθι από τον ΠΑΟΚ, είπε: «Ό,τι και να πεις, το ματς έχει περάσει. Ο παίκτης σκέφτεται πόσο δυνατός αισθάνεται και πόσο έτοιμος να πάρει αυτό που του δίνει. Ανεξάρτητα από τις οδηγίες. Στο τέλος οι αντίπαλοι έπαιξαν σκληρή άμυνα, μας έβγαλαν δύο βήματα έξω από την επιθετική γραμμή μας, δεν περάσαμε την μπάλα και δεν εκμεταλλευτήκαμε τον Σχορτσανίτη. Είναι πολλά τα θέματα. Στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού χάσαμε δύο αμυντικά ριμπάουντ. Αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί».

Σχετικά με το αν έχει κλείσει η ψαλίδα ανάμεσα σε Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ απάντησε ότι: «Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός βλέπουν διαφορετικά το πρωτάθλημα από τα ευρωπαϊκά παιχνίδια . Πράγματι, όμως, υπάρχουν ομάδες που έχουν δυναμώσει περισσότερο από εμάς κι έχουν πλησιάσει περισσότερο σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό. Αν συνεχίσουν έτσι τα επόμενα χρόνια θα γίνουν ακόμα πιο ανταγωνιστικές».

Μιλένκο Τέπιτς (μπασκετμπολίστας ΠΑΟΚ): «Νομίζω ότι είχαμε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Είχαμε αρκετές ευκαιρίες να κερδίσουμε. Δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Δεν είναι η πρώτη φορά που χάσαμε με αυτόν τον τρόπο. Πιστεύω ότι έχουμε καλή ομάδα. Θεωρώ πως θα τελειώσουμε καλά τη χρονιά. Αυτό το ματς είναι ένα καλό “σχολείο” για εμάς. Θέλω να πω συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό».

Σάσα Τζόρτζεβιτς (προπονητής Παναθηναϊκού): «Ευχαριστώ τον κόουτς για τα συγχαρητήριά του. Τα δέχομαι αλλά δεν τα αξίζουμε. Ο ΠΑΟΚ άξιζε τη νίκη. Το παιχνίδι λέγεται μπάσκετ για να βάζεις την μπάλα στο καλάθι. Χάσαμε πολλές βολές όπως και σε άλλα παιχνίδια όπως με την Ζιελόνα Γκόρα, κάποιοι θα πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους, να ανεβάσουμε ρυθμούς στην προπόνηση.

Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι για εμάς καθώς είχαμε μόνο 12 ασίστ. Μας άφησαν τα ελεύθερα σουτ μας, αλλά ήμασταν άστοχοι. Είναι μάλλον η ομάδα με την καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα. Οι περισσότερες ομάδες δυσκολεύονται απέναντί τους. Δεν επιτρέπουν αιφνιδιασμούς. Είχαμε 1 στα 7 λέι απ, κάτι που είναι ανεπίτρεπτο για ένα ματς ειδικά στην έδρα μας. Μου άρεσε ότι παλέψαμε το παιχνίδι μέχρι τέλους και κατορθώσαμε να κερδίσουμε, έχοντας πίστη στη νίκη. Ο ΠΑΟΚ είχε 17/17 βολές μέχρι τα τελευταία λεπτά, αλλά έχασε κρίσιμες βολές. Επαναλαμβάνω, πάντως, πως δεν αξίζαμε τη νίκη.

Θέλω να στείλω ένα μήνυμα, ανεξάρτητα από το συγκεκριμένο παιχνίδι. Όσοι παίκτες θέλουν να φύγουν, μπορούν να φύγουν. Η πόρτα του Παναθηναϊκού είναι ανοικτή. Δεν θέλω παίκτες που δεν προσπαθούν. Δεν είναι ευπρόσδεκτοι οι ατζέντηδες που παίρνουν τηλέφωνα πριν και μετά από κρίσιμα παιχνίδια για να μάθουν για τους παίκτες τους γιατί δεν παίζουν πολύ. Ποτέ, όμως, δεν παίρνουν για να μάθουν γιατί οι παίκτες τους δεν παίζουν καλά.

Υπάρχει ατομική ευθύνη να παίζεις 10 φορές πιο δυνατά όταν παίζεις σε μια μεγάλη ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός. Θέλουμε παίκτες και προσωπικότητες που ξέρουν τι σημαίνει αυτό, αν δεν το συνειδητοποιούν, δεν τους θέλουμε στην ομάδα. Το κάθε παιχνίδι αφορά την ομάδα, όχι εμένα και τον καθένα ξεχωριστά, την ομάδα. Γι’ αυτό μην σας προκαλέσουν έκπληξη αυτά ενδεχομένως να συμβούν τις επόμενες μέρες».

Ο Σέρβος τεχνικός κατέληξε λέγοντας:  «Προφανώς η δουλειά του προπονητή είναι να βοηθάει τους παίκτες και φυσικά να ανταποκρίνονται. Πρώτα, όμως ο παίκτης θα πρέπει να πιστεύεις στον εαυτό σου και μετά να έρχεσαι να παίζεις. Εδώ είναι γήπεδο, υπάρχει άμυνα, επίθεση. Το παρκέ δεν λέει ποτέ ψέματα. Παίζουμε σε μεγάλες ομάδες για να κερδίζουμε τίτλους και όχι να σκέφτεται ο καθένας τον εαυτό του. Υπάρχει ένα τεράστιο παράδειγμα του Διαμαντίδη, ο οποίος παίζει όπως παίζει για την ομάδα τόσα χρόνια».

Νικ Καλάθης (μπασκετμπολίστας Παναθηναϊκού): «Ήμασταν πολύ τυχεροί σήμερα που πήραμε τη νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όπως είναι ο ΠΑΟΚ. Έχει πολύ ποιοτικούς παίκτες. Τους δώσαμε αυτοπεποίθηση. Για τρεις εβδομάδες είχαμε ένα καλό πρόσωπο, σήμερα όχι. Δεν είχαμε συγκέντρωση. Οφείλουμε να συγκεντρωθούμε στο πολύ σημαντικό παιχνίδι της Πέμπτης».