Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε την υπεροχή του κοντά στο καλάθι και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα του πέτυχε επιβλητική νίκη στην Κρήτη επί του Ρεθύμνου Cretan Kings (92-58) στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 21η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Χαρακτηριστικό της υπεροχής των «ερυθρόλευκων» μέσα στην ρακέτα είναι ότι τελείωσαν το ματς με 68% στα δίποντα (31/45). Κορυφαίοι του Ολυμπιακού ήταν ο Ζακ ΛεΝτέι με 22 πόντους με 6/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 14 πόντους με 7/8 δίποντα και 7 ριμπάουντ, ο Νάιντζελ Ουίλιαμς – Γκος με 14 πόντους με, επίσης, 7/8 δίποντα και 8 ασίστ και ο Βαγγέλης Μάντζαρης με 11 πόντους και 7 τελικές πάσες.

Από την κρητική ομάδα προσπάθησε περισσότερο ο Άντονι Χίκι με 15 πόντους με 7/14 σουτ εντός πεδιάς.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν με ενέργεια στην άμυνα από την αρχή της συνάντησης και έλεγξαν απόλυτα την πρώτη περίοδο. Με 6 πόντους του ΛεΝτέι ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (16-6). Το Ρέθυμνο Cretan Kings αντέδρασε και με τρίποντο του Τράβις Μπάντερ και καλάθι του Άαρον Τζόουνς πλησίασε στους πέντε (23-18) στο 14’.

Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, ανέβασε την πίεση στην άμυνα του, βρήκε πόντους στο τρανζίσιον με τους Ουίλιαμς – Γκος, Μπριάντε Ούμπερ και μέσα στην ρακέτα με τον Μιλουτίνοφ απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, και με σερί 13-0, ξέφυγε με νταμπλ σκορ (36-18) με 2’ και 43’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με δύο καλάθια των Τράβις Ντάνιελς, Χίκι στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, η κρητική ομάδα μείωσε σε 38-25, που ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 14-3 με 8 πόντους του ΛεΝτέι, ανέβασαν την διαφορά στους 24 (52-28), με 6’ και 53’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 10-0 με δύο καλάθια του Χίκι και τρίποντο του Ανδρέα Χριστοδούλου, και μείωσαν την απόσταση τους από τον Ολυμπιακό στους 14 (52-38), 3’ και 42’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν στην καλή άμυνα τους και με επιμέρους σκορ 10-3 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του ΛεΝτέι, ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο +21 (62-41). Ο Ολυμπιακός που ήταν άστοχος μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο έξω από τα 6,75 μέτρα (τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 1/11), ευστόχησε στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περίοδου σε τέσσερα τρίποντα (δύο από τον Μάντζαρη και από ένα οι Σάσα Βεζένκοφ, Άξελ Τουπάν) και ξέφυγε με διαφορά 34 πόντων (81-47).

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν ακόμη και με 37 πόντους (92-55) ένα λεπτό πριν την λήξη της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 6-16, 25-38, 41-62, 58-92.

Ντέιβιντ Μπλατ (προπονητής Ολυμπιακού): «Κάθε παιχνίδι πρέπει να παίζεται με επαγγελματισμό και σοβαρότητα. Πρέπει να δώσω τα εύσημα στους παίκτες μου γιατί το έκαναν σήμερα. Δεν είναι εύκολο να έχεις μόνο μία ημέρα να προετοιμαστείς μετά από ένα δύσκολο παιχνίδι στην Ευρωλίγκα. Ουσιαστικά είναι πρόκληση για τις ομάδες της Ευρωλίγκα.

Όλοι οι παίκτες μας έπαιξαν σωστά, είχαν τη σωστή προσαρμογή στο παιχνίδι και αντέδρασαν όπως θα θέλαμε.

Είμαι μεγάλος οπαδός της Κρήτης και όλων των ελληνικών πόλεων που έχω ταξιδέψει. Το μπάσκετ αλλά και όλα τα σπορ είναι πολύ σημαντικό κομμάτι αυτού του τόπου.

Επίσης σέβομαι απεριόριστα τον ιδιοκτήτη της ομάδας αλλά και τους ανθρώπους εδώ που ασχολούνται με το μπάσκετ σε αυτό το πολύ όμορφο νησί. Δε με εκπλήσσει το γεγονός ότι η Κρήτη είναι ένα από τα πιο όμορφα μέρη του κόσμου και για αυτό θέλουν όλοι να την επισκεφτούν. Νιώθω τυχερός που έχω περάσει από εδώ».

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Συγχαρητήρια στην εφηβική ομάδα του Ρεθύμνου που κατέκτησε την 3η θέση στο Παγκρήτιο πρωτάθλημα. Τα παιδιά έδωσαν τον δικό τους αγώνα και είναι άξια συγχαρητηρίων και αυτά και ο προπονητής.

Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη. Θέλαμε να είμαστε ανταγωνιστικοί αλλά δεν τα καταφέραμε. Το μυαλό όλων είναι στο παιχνίδι με την Κύμη».

Για το που εστιάζει η ομάδα του και το πως θα πετύχει την παραμονή της: «Στην αποφασιστικότητα και την ψυχολογία των παιδιών. Αυτά τα στοιχεία θα παίξουν ρόλο σε παιχνίδια που είναι ζωής και θανάτου. Αυτά τα ματς δεν κερδίζονται από τις τακτικές αλλά από τους παίκτες, την ψυχολογία και το πόσο πολύ θέλουμε να κερδίσουμε».