Την τρίτη σερί νίκη του και πέμπτη συνολικά στην Betshop Basket League πέτυχε ο Άρης στο Αλεξάνδρειο επί του Λαυρίου Aegean Cargo (84-70) με καθοριστικό παίκτη τον Βασίλη Τολιόπουλο, ο οποίος ήταν ο πρώτος σκόρερ των «κίτρινων» με 17 πόντους με 5/9 τρίποντα.

Οι φιλοξενούμενοι με σερί 8-0 σε διάστημα περίπου δυόμιση λεπτών με τρίποντο του Έι Τζέι Ίνγκλις, προηγήθηκαν με 10-6 στο 5’ και διατήρησαν τον έλεγχο μέχρι 1’ και 40’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου που ήταν μπροστά στο σκορ με 19-15 ύστερα από σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Ουίλιαμ Μπιούφορντ.

Ο Άρης αντέδρασε και με τρίποντο του Τολιόπουλου και καλάθι του Διαμαντή Σλαφτσάκη, προσπέρασε με 21-19 στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου δεκάλεπτου. Το Λαύριο Aegean Cargo απάντησε με σερί 7-0 με τρίποντο του Μίλαν Μιλόσεβιτς και προηγήθηκε με 26-21 στα πρώτα δυόμιση λεπτά της δεύτερης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα (28-26) ύστερα από ένα λεπτό και από δικό τους σερί 7-0 με δύο καλάθια του Σλαφτσάκη και τρίποντο του Λάκι Τζόουνς. Η ομάδα της Λαυρεωτικής κατάφερε με την άμυνα της να σταματήσει τον Άρη και με σερί 7-0 με τέσσερις βολές του Ντέβιν Τόμας, προηγήθηκε με πέντε (33-28), με 2’ και 10’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «κίτρινοι» μείωσαν την διαφορά στον πόντο (37-36 σκορ πρώτου ημιχρόνου) με επιμέρους σκορ 6-2 στα τελευταία ενάμιση λεπτά της δεύτερης περιόδου. Ο Άρης προσπέρασε με 42-41 στα πρώτα δυόμιση λεπτά του δεύτερου μέρους με σερί 6-0 με τέσσερις πόντους με ένα τρίποντο του Λάκι Τζόουνς.

Με νέο σερί 6-0 σε διάστημα ενός λεπτού με τρεις βολές του Γκάρι ΜακΓκι και τρίποντο του Δημήτρη Φλιώνη, ξέφυγε με 48-43 στο 25’. Το γκολ φάουλ του Σλαφτσάκη έφερε τους «κίτρινους» στο +7 (57-50), 13’’ πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Το Λαύριο Aegean Cargo άρχισε την τέταρτη περίοδο με ματς απ ζώνη, που ανέκοψε τον ρυθμό των γηπεδούχων και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Τζαμάλ Νίξον και ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μπιούφορντ, ισοφάρισε σε 60-60 στο 33’. Δύο τρίποντα του Τολιόπουλου και δύο καλάθια του Λευτέρη Μποχωρίδη (το ένα από ασίστ του Τολιόπουλου) έδωσαν ώθηση στον Άρη, που ξέφυγε με 70-64 στο 36’.

Με επιμέρους σκορ 9-2 σε διάστημα περίπου ενάμιση λεπτών με δύο τρίποντα των Τολιόπουλου, Τζόουνς, οι «κίτρινοι» ανέβασαν την διαφορά στους 10 (79-69), με 2’ και 10’’ να απομένουν για την λήξη του ματς και εκεί ουσιαστικά κρίθηκε η νίκη τους, που είναι η δεύτερη επί του Λαυρίου Aegean Cargo στο Πρωτάθλημα της φετινής αγωνιστικής χρονιάς.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-37, 57-51, 84-70.

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Aegean Cargo): «Ήρθαμε να πιέσουμε τον Άρη και να είμαστε ανταγωνιστικοι και να κερδίσουμε το παιχνίδι. Έχουμε δείξει ότι έχουμε βελτιωθεί.Στο τελευταίο δεκάλεπτο κι ενώ φτάσαμε εκεί που θέλαμε το παιχνίδι, στο τέλος λυγίσαμε. Χάσαμε στο τέλος και δικαίως ήρθε αυτό το αποτέλεσμα.Αν είμαστε έτσι και παίζουμε όπως παίζουμε τελευταία νομίζω πως θα τα καταφέρουμε».

Για το όριο νικών για την παραμονή: «Συνήθως είναι στις 8 μπορεί και 7, καλύτερα να είμαστε στις 9».

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Άρη): «Είχαμε να παίξουμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, κυρίως ως προς το πνευματικό κομμάτι. Πρώτον γιατί προερχόμασταν από δύο διαδοδικές νίκες και υπήρχε ο κίνδυνος να αποπροσανατολιστούμε και δεύτερον γιατί ο Άρης είχε κερδίσει το Λαύριο στον πρώτο γύρο και ενδεχομένως κάποιοι θα πίστευαν ότι εύκολα ή δύσκολα θα κερδίζαμε και σήμερα, δίχως να λάβουν υπ’ όψιν τις ποιοτικές προσθήκες που έκανε.

Ευτυχώς τίποτα δεν συνέβη. Τα παιδιά ήταν πολύ συγκεντρωμένα, ίσως να είχαμε ένα πρόβλημα στο επιθετικό ριμπάουντ του Λαυρίου στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν έχω λόγια για τους παίκτες και αυτό που παρουσίασαν στο δεύτερο μέρος, ειδικά επειδή το έκαναν με αυξανόμενη ένταση.

Έκαναν κατάθεση ψυχής, θυσίασαν το κορμί τους και φτάσαμε σε μια πολύ σημαντική νίκη. Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες. Είχαμε τραυματίες και απόντες, αλλά όσο είμαστε ταπεινοί και δουλεύουμε κάθε μέρα όπως μέχρι τώρα, θα έχουμε καλή συνέχεια.

Την ομάδα προσπαθώ να την αντιμετωπίσω σαν σύνολο. Είμαστε μια ομάδα που θέλουμε να παίζουμε άμυνα, δεν θα βαφτίσουμε κάποιον ηγέτη, όποιος είναι σε καλή μέρα, σε σωστή θέση, θα παίρνει προσπάθειες. Είναι ευχής εργον για κάθε ομάδα, ειδικά για τον Άρη, να έχει Έλληνες που μπορούν να τραβήξουν την ομάδα, όχι μόνο στο σκοράρισμα, αλλά και σε θέματα νοοτροπίας. Έχουμε ένα πολύ ωραίο γκρουπ παικτών και χαιρόμαστε να δουλεύουμε μαζί του».

Για την παρουσία του κόσμου: «Ο κόσμος και σήμερα ήταν… Τι να πω; Καθηλωτικός, εκπληκτικός. Τα παιδιά μας παίρνουν τεράστια ώθηση από τον κόσμο, για να βγάλουν όλη αυτή την ενέργεια στο αμυντικό κομμάτι. Επειδή έχω ακούσει πολλές συζητήσεις μεταξύ τους, θέλουν να παίζουν καλά, να κερδίζουν και να επιστρέφουν αυτή τη χαρά στον κόσμο».