Ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ ξέσπασε στην Ζαλγκίρις (91-56) για τις δύο εκτός έδρας ήττες από την Μπαρτσελόνα και την Ζιελόνα Γκόρα και πέτυχε την δεύτερη νίκη του στις πρώτες πέντε αγωνιστικές και στον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» είχαν μεγάλη ενέργεια στην άμυνα, διάθεση και ένταση σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Από την άμυνα βρήκαν εκπληκτικό ρυθμό στην επίθεση και με πρωταγωνιστές τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα (18 πόντοι) μέσα στην ρακέτα και τον Τζέιμς Φελντέιν από την περιφέρεια (15 πόντοι με 5/7 τρίποντα) έφτασαν στην νίκη με διαφορά 35 πόντων. Πολύ καλός ήταν, επίσης, ο Νικ Καλάθης, παρότι αγωνίστηκε με νάρθηκα σε δάχτυλο του δεξιού χεριού του.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης με τους 6 πόντους που πέτυχε απόψε, έφτασε τους 2.343 πόντους και τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, συνεργάτη του κόουτς Γκιντάρας Κράπικας στην τεχνική ηγεσία της λιθουανικής ομάδας, στην 8η θέση των σκόρερ στην ιστορία της Ευρωλίγκας.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στον αγώνα με πολύ ενέργεια στην άμυνα. Από την άμυνα του επέβαλλε γρήγορο ρυθμό στην επίθεση και έβγαλε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο ανάγκασε την Ζαλγκίρις να κάνει 12 λάθη και πραγματοποίησε 8 κλεψίματα.

Με δύο τρίποντα του Τζέιμς Φελντέιν οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 10-3 στα πρώτα τρεισήμισι λεπτά της συνάντησης και με 19-8 λίγο μετά το 6’ με τον Νικ Καλάθη να είναι πολύ καλός παρότι αγωνιζόταν με νάρθηκα σε δάχτυλο του δεξιού χεριού του. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Παναθηναϊκό στο +14 (27-13).

Στα πρώτα δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου η διαφορά άνοιξε στους 17 (30-13) με τρίποντο του Σάσα Πάβλοβιτς. Με δύο καλάθια του Ίαν Βουγιούκα και τρίποντο του Εντγκάρας Ουλανόβας η Ζαλγκίρις μείωσε στους 8 (32-24) στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά ο Παναθηναϊκός γρήγορα επανήλθε στην καλή άμυνα και με επιμέρους σκορ 12-1 με τρίποντο του Φελντέιν και τέσσερις πόντους του Καλάθη τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο +19 (44-25).

Με καλάθι του Όγκντιεν Κούζμιτς και δύο βολές του Τζέιμς Γκιστ, η διαφορά υπέρ των «πρασίνων» ξεπέρασε τους 20 πόντους (48-27) μετά το πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε με αμείωτη ένταση σε άμυνα και επίθεση σε αντίθεση με την λιθουανική ομάδα που όσο περνούσε η ώρα απογοητευόταν όλο και περισσότερα. Έτσι η διαφορά αύξανε προοδευτικά και με τρεις πόντους του Κούζμιτς, έφτασε τους 30 (65-35) με 2’ και 49’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Αν και ο Σάσα Τζόρτζεβιτς έριξε στο παρκέ του ΟΑΚΑ τους νεαρούς Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, Μιχάλη Λούντζη, η διαφορά αυξήθηκε ακόμη περισσότερο και με σερί 10-0 με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Γιάνκοβις και τρίποντο του Φελντέιν έφτασε στην μέγιστη τιμή της στους 38 πόντους (87-49) με 2’ και 57’’ να απομένουν για την λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 44-25, 70-41, 91-56.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Γιάνκοβιτς 12 (2), Ραντούλιτσα 18, Φελντέιν 15 (5), Διαμαντίδης 6 (1), Γκιστ 8, Καλάθης 11 (8 ασίστ), Λούντζης 2, Κούζμιτς 11.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Κράπικας): Βένε 6, Λεκαβίτσιους 5 (1), Πότσιους, Καλνιέτις, Σεϊμπούτις, Μότουμ 10 (1), Γιανκούνας 4, Βουγιούκας 15, Γιαφτόκας 4, Βερβάγκαρς 1, Χανλάν 7 (1), Ουλανόβας 4.

«Είχαμε ενέργεια στην άμυνα και αυτό μας έδωσε πράγματα στην επίθεση», επισήμανε ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, κορυφαίος σκόρερ των «πρασίνων» απόψε, και εξήγησε: «Δεν ήταν εύκολο παιχνίδι για εμάς, γιατί προερχόμασταν από άσχημα αποτελέσματα. Μείναμε, όμως, μαζί και αξιοποιήσαμε την έδρα μας. Δεν πρέπει να χρησιμοποιούμε καμία δικαιολογία, πρέπει πάντα να είμαστε όσο πιο έτοιμοι γίνεται. Θέλουμε λίγο χρόνο για να βρεθούμε και να μάθουμε ο καθένας το παιχνίδι του άλλου».