Παρότι δυσκολεύτηκε για σχεδόν τρία δεκάλεπτα, η Εθνική ομάδα παίδων άρχισε με νίκη την προσπάθεια της στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Κάουνας της Λιθουανίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιβλήθηκε του Ισραήλ με 80-65.

Η Εθνική μας άρχισε πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε στα μισά της περιόδου με 18-9 ενώ στο τέλος της διατήρησε ένα σημαντικό προβάδισμα (22-14).

Στη δεύτερη περίοδο όμως οι Ισραηλινοί έκαναν σερί 8-0 στα πρώτα τρία λεπτά και έτσι κατάφεραν να μπουν στο παιχνίδι. Στο τέλος του ημιχρόνου μάλιστα είχαν “βραχεία κεφαλή” (30-31).

Το παιχνίδι παρέμεινε αμφίρροπο μέχρι το 29ο λεπτό όταν η Εθνική μας βρέθηκε προηγούμενη με 49-46 αλλά κατάφερε στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου να κάνει ένα σερί 7-3 για να στείλει τη διαφορά στους 7 (56-49).

Η ελληνική ομάδα κυριάρχησε στην τελευταία περίοδο, έφτασε τη διαφορά στους 10 (66-56 στο 34΄) και στους 15 πόντους (78-63 στο 39΄) που ήταν και αυτή που αποτυπώθηκε στο τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 30-31, 56-49, 80-65.

ΕΛΛΑΔΑ (Τούφας): Γιανναράς 3, Μωραΐτης 22 (5), Κάπρης 4, Καλαϊτζάκης 15 (4), Δημητράκας, Ψαράς 11 (2), Φωτόπουλος, Δομπρογιάννης 2, Καμπουρίδης 3, Λιούνης, Μέλιος, Βλαγκόγιας 20 (14ρ.).

ΙΣΡΑΗΛ (Χαντάρ): Κράβιτς, Χάι 6 (2), Σαμπάτ 5, Ποράτ 9, Λέβινσον 2, Μικαέλι, Ρίνγκβαλντ, Εμπό 21 (1), Σους 12 (1), Πάρκερ-Αμιτέι 8 (1), Τουιζέρ 2, Ζανό.