Στην πιο παραγωγική του βραδιά στη φετινή Betshop Basket League βρέθηκε ο Προμηθέας που επικράτησε με 104-67 του Πανιωνίου στο «Δ. Τόφαλος» για την 25η αγωνιστική. Οι Πατρινοί που ξεπέρασαν για δεύτερη φορά φέτος τους 100 πόντους, συνεχίζουν να ελπίζουν για μία θέση στην πρώτη τετράδα.

Ο Μάκης Γιατράς είδε πέντε παίκτες του να τελειώνουν με διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ είχαν 30/51 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 5/8 βολές αλλά και 31 (έναντι 13) ασίστ. Από την άλλη εκείνοι του Βασίλη Φραγκιά σούταραν 16/47 δίποντα, 7/20 τρίποντα και 14/21 βολές ενώ υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί από το ξεκίνημα του αγώνα. Άρχισαν το παιχνίδι με σερί 11-0 ενώ στο 4' ο Σαλούστρος έκανε το σκορ 20-3. Ένα λεπτό πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου ο Έλις πήγε τη διαφορά στο +21 (31-10) και σε αυτά τα επίπεδα ολοκληρώθηκε και η πρώτη περίοδος (33-12).

Το τρίποντο του Μπράουν στο 12' ανέβασε τη διαφορά στο +22 (36-14) όμως ο Πανιώνιος μείωσε σε 36-20. Ένα νέο σερί 7-0 των φιλοξενούμενων τους έφερε στο -12 (42-30) στο 18' με τον Προμηθέα ωστόσο να κρατά το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 47-34.

Ο Προμηθέας επιστρέφοντας για το δεύτερο ημίχρονο ξέφυγε με 53-34 με τον Μπράουν με τον Πανιώνιο να προσπαθεί να μείνει κοντά στο σκορ (60-45 στο 26') με διαδοχικά καλάθια του Παπαντωνίου. Οι γηπεδούχοι όμως τρέχοντας ένα σερί 6-0 ξέφυγαν με 66-45 ενώ ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 68-49.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην τέταρτη περίοδο και δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα ο Σαλούστρος έκανε το σκορ 100-60. Το φινάλε του αγώνα βρήκε την ομάδα της Πάτρας να παίρνει τη νίκη με 104-67.

Τα δεκάλεπτα: 33-12, 47-34, 68-49, 104-67.

Βασίλης Φραγκιάς (προπονητής Πανιωνίου): «Το σημερινό παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική. Εμείς ήμασταν αλλού για αλλού. Σε αυτές τις περιπτώσεις η ευθύνη βαραίνει πάντα τον προπονητή. Είχαμε πει με τα παιδιά ότι απομένουν 2 ακόμη παιχνίδια μέχρι το τέλος της σεζόν και ότι έπρεπε να κάνουμε το καλύτερο δυνατό, όμως σήμερα δεν το δείξαμε αυτό.

Μετά τη νίκη που πετύχαμε επί της ΑΕΚ, με την οποία εξασφαλίσαμε την παραμονή μας στην κατηγορία, ψάχνουμε κίνητρα για να κάνουμε καλή προπόνηση και να παίζουμε καλά στους αγώνες. Δυστυχώς η σημερινή εμφάνιση είναι απογοητευτική, είναι η χειρότερή μας φέτος...».

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα): «Καταρχήν, θέλω να εκφράσω τα βαθιά μου συλλυπητήρια στον Λάνγκστον Χολ για την απώλεια του πατέρα του. Ολη η ομάδα είναι στο πλευρό του παίκτη μας και του αφιερώνουμε αυτή τη νίκη. Ο Χολ θα είναι επστρέψει σύντομα κοντά μας πρώτα ο Θεός. Σε ό,τι αφορά το σημερινό παιχνίδι, τεχνικές αναλύσεις δεν χωράνε.

Οι απουσίες του Πανιωνίου ήταν αισθητές. Εμείς σε κάποια κομμάτια της αναμέτρησης ήμασταν σοβαροί και σε κάποια άλλα όχι. Θα δουλέψουμε το διάστημα της διακοπής και θα προσπαθήσουμε να παίξουμε πάλι καλό μπάσκετ, φτάνοντας όσο πιο ψηλά μπορούμε στο φινάλε της σεζόν».