Νίκη που μπορεί να αποδειχτεί καθοριστική στην προσπάθεια του να καταλάβει την 6η θέση της κανονικής περιόδου της Basket League ΣΚΡΑΤΣ σημείωσε ο Κολοσσός H Hotels επί του Ρεθύμνου Aegean με 77-63. Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν μετά την πρώτη περίοδο και έφτασαν με άνεση στην επικράτηση μέσα από την οποία μάλιστα υπερκάλυψαν και τη διαφορά των έξι πόντων με την οποία είχαν χάσει στην Κρήτη στο παιχνίδι του πρώτου γύρου. Ετσι έχουν το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με το Ρέθυμνο Aegean.

Οι δύο ομάδες παρά την κρισιμότητα του μεταξύ τους αγώνα, έδωσαν στο πρώτο ημίχρονο έμφαση στο επιθετικό τους παιχνίδι με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα, με τον Γουότερς να οργανώνει και να εκτελεί (8π, 6ασ στο ημίχρονο) και «αποκάλυψη» τον Τολιόπουλο που σε λιγότερα από πέντε λεπτά πρόλαβε να σημειώσει οχτώ πόντους.

Στο 4΄ ο Κολοσσός H Hotels ήταν μπροστά με 11-7 και παρά το σερί 8-0 που «έτρεξαν» οι φιλοξενούμενοι για να προηγηθούν με 15-11 (και με 18-13 στο 6΄), οι Ρόδιοι πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Γουότερς και Σκοτ έδιναν σκορ στην ομάδα τους που με ένα 8-0 προσπέρασε με 21-18 στο 8΄. Στο τέλος της περιόδου, ο Κολοσσός H Hotels ήταν μπροστά με 24-21.

Η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη συνέχιζε να σκοράρει με άνεση και στη δεύτερη περίοδο –τελείωσε το ημίχρονο με 12/19 δίποντα και 7/11 τρίποντα- κάτι που της επέτρεψε να διευρύνει το προβάδισμα της. Στο 11΄ ήταν μπροστά με 28-21, στο 14΄ με 35-25 και στο 17΄ με 38-31. Η τριάδα των Χόλις-Φαγιέ-Σάφτενααρ προσπαθούσε να κρατήσει το Ρέθυμνο Aegean μέσα στο παιχνίδι, όμως το βασικό πρόβλημα των Κρητικών εντοπίζονταν στην άμυνα. Ετσι στο τέλος του ημιχρόνου ο Κολοσσός H Hotels είχε ένα σημαντικό προβάδισμα (46-35).

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στους ίδιους ρυθμούς, με τους περιφερειακούς τους να έχουν το γενικό πρόσταγμα, είτε εκτελώντας, είτε δημιουργώντας. Ετσι η διαφορά μεγάλωνε με διαρκώς, φτάνοντας τους 15 στο 21΄ (50-35), στους 17 στο 25΄ (57-42) και στους 20 στο 26΄ (62-42). Στο φινάλε της περιόδου η διαφορά των 17 πόντων έδειχνε απαγορευτική για το Ρέθυμνο Aegean προκειμένου να επιστρέψει στο παιχνίδι (64-47).

Στην τελευταία περίοδο, οι Κρητικοί προσπάθησαν να περιορίσουν την έκταση της ήττας τους. Εγιναν πιο πιεστικοί και στα μισά του δεκαλέπτου μείωσαν στους 14 (70-56) όμως δεν είχαν διάρκεια και έτσι με σερί 7-0,  οι Ρόδιοι έστειλαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (77-56 στο 37΄) για να φτάσουν στην επικράτηση με 77-63.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 46-35, 64-47, 77-63

Ο προπονητής του Κολοσσού H Hotels Αρης Λυκογιάννης δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου: «Είχαμε μία μικρή αγωνία σχετικά με το πώς θα παρουσιαστεί η ομάδα μετά το 20ήμερο ρεπό. Νομίζω ότι το κίνητρο που είχαμε για το παιχνίδι ήταν μεγάλο και δεν έχει να κάνει με πλέι οφ και την έκτη θέση, αλλά με το παιχνίδι του πρώτου γύρου. Ήμασταν πολύ ενεργοποιημένοι και παρά το γεγονός ότι κουραστήκαμε από το μεγάλο διάστημα προπονήσεων, ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Στο αμυντικό μας πλάνο πάντα σοβαροί και να ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε. Επιθετικά είχαμε πολύ καλά νούμερα, με σουτ, με πολυφωνία και με πολλούς παίκτες να συμμετέχουν στο σκοράρισμα. Πήραμε μία σημαντική νίκη που καλύψαμε τη διαφορά του πρώτου παιχνιδιού και αυτό μας αφήνει πολύ ικανοποιημένους. Πάντα όταν κερδίζεις μια ομάδα που είναι καλή είναι διπλή η ικανοποίηση. Συνεχίζουμε, έχουμε ένα δύσκολο πρόγραμμα μπροστά μας και θα δούμε… Από ‘κει και πέρα, περιμένουμε που θα τερματίσουμε. Γενικά, νομίζω πως αυτή η χρονιά για την ομάδα είναι μία πολύ μεγάλη επιτυχία και το μεγαλύτερο μερίδιο σε αυτή την επιτυχία το έχουν οι παίκτες. Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια στον Θανάση και στο Ρέθυμνο».

Σε ερώτηση για το ματς με τον Απόλλωνα και την απόφαση του ΑΣΕΑΔ που αναμένεται, ο κόουτς των Ρόδιων απάντησε: «Αυτό δεν είναι για να το σχολιάσουμε. Περιμένουμε κι εμείς να βγει η απόφαση σε ένα παιχνίδι που κερδίσαμε καθαρά μέσα στο γήπεδο και έχει γίνει ολόκληρο σίριαλ. Αυτή τη στιγμή σύμφωνα με τα αποτελέσματα που έρχονται, το ματς αυτό είναι σημαντικό για τον Κολοσσό και όχι για τον Απόλλωνα. Νομίζω ότι το δικαιούμαστε και ελπίζω η τελική απόφαση θα είναι να κατακυρωθεί σε εμάς. Υπάρχει καθυστέρηση. Είχαμε το Πάσχα, τη διακοπή του πρωταθλήματος, την Ευρωλίγκα. Πολλά πράγματα που το επηρεάζουν και το ΑΣΕΑΔ δεν είναι σαν τον Αθλητικό Δικαστή που θα βγάλει αμέσως μία απόφαση, καθώς ασχολείται και με άλλα σπορ. Οπότε πιστεύω πως όπου να ‘ναι θα ανακοινωθεί η απόφαση».

Ο Βασίλης Τολιόπουλος είπε: «Ήμασταν πολύ καλά προετοιμασμένοι για το ματς, ιδιαίτερα στην άμυνα. Είχαμε τρεις εβδομάδες να παίξουμε και το περιμέναμε πως και πως. Πιστεύω ότι μας πήγαν όλα καλά και τα καταφέραμε. Είμαι αρκετά ευχαριστημένος από τον εαυτό μου, αλλά πιστεύω πως θα μπορούσα να τα πάω καλύτερα στην άμυνα».

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Θανάσης Σκουρτόπουλος δήλωσε: ««Συγχαρητήρια στον Άρη (σ.σ. Λυκογιάννη) και στον Κολοσσό, καθώς νίκησαν απόλυτα δίκαια. Σε αντίθεση με τη δική μας ομάδα που σε ένα κρίσιμο παιχνίδι δεν φανήκαμε έτοιμοι και δεν ανταποκριθήκαμε όπως έπρεπε. Το χειρότερο απ’ όλα ήταν πως σαν ομάδα δεν παρουσιαστήκαμε σωστά, δεν είχαμε συνεργασίες, σκριν, με κακό passing game και έπειτα η μη αποτελεσματικότητα στα σουτ. Ενδεικτικά, πήραμε 18 επιθετικά ριμπάουντ και δεν κερδίσαμε σχεδόν τίποτα. Εμείς συνεχίζουμε, έχουμε δύο δύσκολα παιχνίδια στην έδρα μας με ΑΕΚ και Άρη. Θα δούμε τι μπορούμε να διορθώσουμε. Εύχομαι καλή συνέχεια».

Ο Φάνης Κουμπούρας σχολίασε: «Άλλο ένα παιχνίδι που μας επηρέασε η διακοπή. Αυτό γίνεται για δεύτερη φορά στο φετινό πρωτάθλημα και φάνηκε στο παιχνίδι μας. Δεν ήμασταν καλοί. Είχαμε βρει ρυθμό πριν τη διακοπή, αλλά όπως είπα αυτή μας επηρέασε πολύ. Όσον αφορά το παιχνίδι. Ο Κολοσσός βασίζεται στο τρίποντο και στο επιθετικό ριμπάουντ. Εμείς ήμασταν και στα δύο τραγικοί. Τους αφήσαμε πολλά ελεύθερα σουτ και γενικά δεν κάναμε τίποτα απ’ όσα είχαμε σχεδιάσει. Ο Βασίλης (σ.σ. Τολιόπουλος) μπήκε και άλλαξε πολλά στο παιχνίδι. Τον περιμέναμε, τον είχαμε δει, αλλά έπαιξε πολύ καλά. Δεν μπορώ να πω κάτι για την ομάδα. Ήμασταν όλοι κακοί με άσχημα στατιστικά, με τον Κολοσσό να σουτάρει με 50% σε όλα τα σουτ. Συγχαρητήρια και καλή συνέχεια».