Ο Ηρακλής παρότι προηγήθηκε και με 21 πόντους είδε τον Ιωνικό να μειώνει στον πόντο στο τελευταίο λεπτό, πήρε όμως τη νίκη με 89-84 στη Θεσσαλονίκη, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League. Οι δύο ομάδες έχουν πλέον ρεκόρ 3-6 με τον Ηρακλή ωστόσο να υπολείπεται λόγω ποινής, τριών βαθμών.

Λίγο πριν από το φινάλε της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 69-48 χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση τον Κουζέλογλου και Ντάγκλας, όμως ο Ιωνικός επέστρεψε και με κρίσιμα καλάθια του Τζέρμαν μείωσε στον πόντο στα 45'' πριν από το τέλος. Οι παίκτες του Κώστα Μέξα ωστόσο είχαν 8/8 ελεύθερες βολές στο διάστημα ως το τέλος του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν την τρίτη φετινή -και δεύτερη διαδοχική- τους νίκη.

Ο Γιάννης Κουζέλογλου τελείωσε με 23 πόντους έχοντας 9/10 σουτ (4/4 τρίποντα, 5/6 δίποντα) και ακόμη 6 ριμπάουντ, ενώ ο Τόνι Ντάγκλας είχε 25 πόντους με 6 τρίποντα με τους δύο παίκτες να είναι οι κορυφαίοι για τους νικητές. Για τον Ιωνικό ο Γιουτζίν Τζέρμαν 27 πόντους έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση ενώ θετική παρουσία είχαν οι Γιάννης Αθηναίου (10 πόντοι, 7 ασίστ) και Ρεϊβόντε Ράις (13 πόντοι).

Μετά από το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα που Ηρακλής και Ιωνικός συμβάδιζαν στο σκορ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν με τους ψηλούς τους να εδραιώσουν το προβάδισμά τους και με το τρίποντο του Ντάγκλας να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +6 (22-16). Οι Θεσσαλονικείς είχαν σταθερά το προβάδισμα με τον Ιωνικό να μειώνει σε 35-29 στο 16' με τον Ηρακλή όμως να βρίσκει σκορ πίσω από τα 6,75μ., να τρέχει σερί 8-0 με το οποίο ξέφυγε 43-29 και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +17 με τον Κουζέλογλου να διαμορφώνει το 49-32.

Έχοντας περισσότερες λύσεις αλλά και τους Ντάγκλας και Κουζέλογλου σε καλή βραδιά, ο Ηρακλής επέβαλε τον ρυθμό του στην τρίτη περίοδο ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά που έφτασε μέχρι και το +21 με τον Αγραβάνη να κάνει στο 28' το 69-48. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Ιωνικός άρχισε να δείχνει σημάδια αντίδρασης και τρέχοντας ένα γρήγορο σερί 11-0 κατέβασε τη διαφορά στους δέκα πόντους μειώνοντας σε 69-59 στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Ένα νέο μικρό σερί 5-0 έφερε τους Νικαιώτες στο -8 με τον Τζέρμαν να μειώνει σε 77-69.

Ένα λεπτό πριν από το τέλος ο Αθηναίου μείωσε σε 81-74 ενώ στην επαναφορά οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν με τον Τζέρμαν να ευστοχεί σε τρίποντο για το 81-77 στα 51''. Ο Ηρακλής έκανε νέο λάθος στην επαναφορά μετά από τάιμ άουτ με τον Τζέρμαν να ευστοχεί σε νέο τρίποντο για το 81-80 στα 45''! Οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες από τη γραμμή των βολών (85-82 στα 23'') ενώ στα 12'' ο Ιωνικός σκόραρε μετά από επιθετικό ριμπάουντ με τον Γκιουζέλη να μειώνει σε 85-84. Ο Σταμάτης ήταν εύστοχος στις βολές (87-84) με τον Τζέρμαν να αστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε και τη νίκη να πηγαίνει στον Ηρακλή με τον Ντάγκλας να διαμορφώνει το τελικό 89-85 στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 49-32, 69-55, 89-85.

Κούρο Σεγκούρα (προπονητής Ιωνικού): «Συγχαρητήρια στον Ηρακλή για τη νίκη. Έκαναν ότι πρέπει στο πρώτο ημίχρονο, εμείς ήμασταν πολύ χαλαροί , προσπαθήσαμε στο δεύτερο ημίχρονο να επιστρέψουμε. Αλλά σε όλο το ματς ήταν εξαιρετικός ο Ηρακλής στα τρίποντα. Παλέψαμε και είχαμε μαχητικό πνεύμα στο δεύτερο ημίχρονο. Θα αφήσουμε πίσω το ματς αυτό, θα μάθουμε από τα λάθη μας και θα είμαστε έτοιμοι για το ματς του Σαββάτου».

Για το ματς του Σαββάτου με τον ΠΑΟΚ: «Είναι δύσκολο για εμάς να παίζουμε συνεχόμενα ματς και ελπίζουμε να πάρουμε τη νίκη έχοντας καλύτερη άμυνα. Ξέρουμε ότι είναι σε καλή κατάσταση και κέρδισαν εύκολα τον Άρη».

Κώστας Μέξας (προπονητής Ηρακλή): «Για μας ήταν ένα παιχνίδι πολύ σημαντικό. Ουσιαστικά ήταν "τελικός" και νομίζω ότι οι παίκτες μας στα πρώτα 25 λεπτά το αντιμετώπισαν ακριβώς έτσι. Με πολύ μεγάλη διάθεση, με ενέργεια, με αυτοπεποίθηση, με καλές επιλογές, με καλό μπάσκετ γενικότερα και στις δυο πλευρές. Αλλά κάπου εκεί για κάποιον λόγο σταματήσαμε να παίζουμε, όπως έπρεπε και στις δυο πλευρές.

Αφήσαμε τα παιδιά του Ιωνικού, που έχουν ικανότητα να βρουν ρυθμό. Κάναμε πολλά λάθη στην επίθεση, δώσαμε πολλούς πόντους από λάθη. 26 πόντους από λάθη και 14 δεύτερης ευκαιρίας. Και μπορεί να είναι και παραπάνω η δεύτερη ευκαιρία. Τα νούμερα αυτά είναι δύσκολα αντιμετωπίσιμα στο τακτικό κομμάτι. Χάσαμε πάρα πολλά ριμπάουντ και προκλήθηκε εκνευρισμός, πρώτα απ’ όλα σ’ εμένα και μετά στην ομάδα. Στο τέλος δείξαμε χαρακτήρα, βάλαμε τις βολές και δυο μεγάλα σουτ σε κρίσιμα σημεία και πήραμε το παιχνίδι.

Είναι μια σημαντική νίκη και αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες. Είχαμε δυο συνεχόμενα δύσκολα ματς στην έδρα μας. Τα παιδιά κατάφεραν δυο πολύ σημαντικές νίκες, με βάση τη βαθμολογική θέση της ομάδας και την πίεση, που υπάρχει για αποτελέσματα αυτή τη στιγμή, με δεδομένο ότι και το -3 είναι ακόμη στον αέρα. Κρατάμε την καλή εικόνα των πρώτων 25 λεπτών και πρέπει να μας προβληματίσουν πολύ τα τελευταία 15, όσον αφορά τη νοοτροπία μας και τον τρόπο προσέγγισης των πραγμάτων μέσα στο παρκέ για 40 λεπτά.

Δεν έχουμε τη δυνατότητα και την ικανότητα σαν ομάδα να μην παίζουμε 40 λεπτά με τον ίδιο τρόπο, όσον αφορά το πως παλεύουμε, το πως μαχόμαστε και το πως παίζουμε ο ένας για τον άλλον. Νομίζω αυτό πρέπει να το καταλάβουν τα παιδιά, αν θέλουμε να έχουμε τύχη στη συνέχεια. Καλή συνέχεια στον Ιωνικό. Είναι μια ομάδα, που έχει δύο-τρία παιδιά, τα οποία όταν θα βρουν ρυθμό, είναι πολύ δύσκολο, ακόμη και με καλή άμυνα να τους σταματήσεις. Εμείς ως έναν βαθμό τα καταφέραμε, στο τέλος δεν τα καταφέραμε, η αλήθεια είναι αυτή. Γι’ αυτό πήγε το ματς, όπως πήγε. Ελπίζω να έχουμε καλύτερη συνέχεια στο κομμάτι αυτό το πνευματικό».

Γα το ενδεχόμενο ενίσχυσης: «Μέχρι το Σάββατο δεν υπάρχει περίπτωση να έχουμε παίκτη. Αυτό είναι δεδομένο. Μετά το Σάββατο θα συζητήσουμε ξανά με τη διοίκηση,  να δούμε ακριβώς που βρισκόμαστε και θα δούμε πως θα κινηθούμε. Όλοι καταλαβαίνουν ότι η ομάδα χρειάζεται σίγουρα ένα παιδί ακόμη με ποιότητα. Αυτό είναι δεδομένο.

Αυτή τη στιγμή, μετά από δυο νίκες, που έκαναν οι παίκτες μας, δεν χρειάζεται να συζητάμε αυτό το πράγμα. Σήμερα (15/12) και το Σάββατο (11/12) έδωσαν ό,τι καλύτερο μπορούσαν. Έκαναν δυο πολύ μεγάλες νίκες, με όλα τα προβλήματα, που έχουμε και γι’ αυτό πρέπει να είμαστε μαζί τους παρά πολύ ικανοποιημένοι κι ευχαριστημένοι γι’ αυτό, που έκαναν».