Η ΑΕΚ ξεπέρασε τις απουσίες της λόγω τραυματισμών (δεν αγωνίστηκαν οι Ντούσαν Σάκοτα, Βασίλης Ξανθόπουλος και Βασίλης Καββαδάς) και την απώλεια του Εξαβιέρ Ράταν Μέις (χτύπησε στον δεξί ώμο στο πρώτο λεπτό του δεύτερου μέρους) και εκμεταλλευόμενη την υπεροχή της κοντά στο καλάθι, πέτυχε στο ΟΑΚΑ επί του Χολαργού (73-63) την τρίτη νίκη της στην κανονική περίοδο της Betshop Basket League.

Πρωταγωνιστές της επικράτησης της Ένωσης ήταν οι Βινς Χάντερ (13 πόντοι και 8 ριμπάουντ), Μάλκολμ Γκρίφιν (15 πόντοι με 1 τρίποντο) και Γιώργος Τσαλμπούρης (11 πόντοι με 5/7 σουτ εντός πεδιάς). Η ΑΕΚ πέτυχε τους διπλάσιους πόντους από την «νεοφώτιστη» στο Πρωτάθλημα ομάδα μέσα από την ρακέτα (36 έναντι 18).Ο Χολαργός δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να σκοράρουν στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου και με δύο καλάθια των Θωμά Κώττα, Τζαβόντε Χόκινς τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 3 πόντους (18-15).

Με κάρφωμα του Κώττα και τρίποντο του Γιώργου Καμπερίδη, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους 8 πόντους (23-15) στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου. Η ΑΕΚ βρήκε για πρώτη φορά σκορ μετά από σχεδόν πέντε λεπτά με τον Τάιλερ Ρόμπερσον (23-17) και με τρεις βολές του Γιαννούλη Λαρεντζάκη μείωσε σε 23-20 στο 14’.

Η Ένωση βελτιώνοντας την άμυνα της άφησε εκείνη τον Χολαργό χωρίς πόντο για σχεδόν έξι λεπτά και παράλληλα βρήκε ρυθμό στην επίθεση. Με σερί 11-0 με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου, η ΑΕΚ προσπέρασε με 31-25 στο 19’ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +5 (31-26).

Η Ένωση μπήκε ακόμη πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστή τον Χάντερ, ξέφυγε με διψήφια διαφορά (39-28), 6’ και 47’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Ο Τσαλμπούρης με 9 σερί πόντους του (με ένα τρίποντο και ένα κάρφωμα) ανέβασε την διαφορά στους 16 (50-34) για την ΑΕΚ, με 2’ και 46’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Ο Χολαργός απάντησε με σερί 6-0 με τέσσερις πόντους του Τζαβόντε Χόκινς και κατέβασε την διαφορά στους 10 (50-40), 1’ και 15’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Η «νεοφώτιστη» στην Betshop Basket League ομάδα επιδίωξε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης στο τελευταίο δεκάλεπτο, μείωσε στους 8 (64-56) στο 37’ και στους 7 (70-63) με 48’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης, όμως, ο Γκρίφιν με σουτ τριών πόντων (73-63) 33’’ πριν την λήξη, «σφράγισε» τη νίκη της Ένωσης.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-26, 54-44, 73-63.