Ο Ολυμπιακός στο ντεμπούτο του Μίλαν Τόμιτς στην τεχνική ηγεσία του νίκησε με 82-56 τον Απόλλων Carna και μπήκε με το… δεξί στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Το ματς έγινε στο ΣΕΦ «κεκλεισμένων των θυρών» λόγω τιμωρίας των «ερυθρόλευκων» από την σειρά των τελικών του Πρωταθλήματος της περασμένης σεζόν. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης, μπήκε «ζεστός» στην αναμέτρηση και με 7 γρήγορους πόντους του έδωσε προβάδισμα 10 πόντων (19-9) λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Οι «Φρουροί της Αχαΐας» με δύο τρίποντα μείωσαν σε 19-15 στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, όμως, οι «ερυθρόλευκοι» με πρωταγωνιστές τους Κώστα Σλούκα, Δημήτρη Αγραβάνη, που ήρθαν από τον πάγκο ξέφυγαν με διαφορά 14 πόντων (29-15) στο 14’.

Ο Ολυμπιακός με πολύ καλή άμυνα και ρυθμό στην επίθεση τελείωσε το πρώτο ημίχρονο στο +12 (41-29) παρά την αστοχία του από την γραμμή των βολών (4/13).Στην τρίτη περίοδο, οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν ακόμη καλύτεροι και με τους Όλιβερ Λαφαγιέτ, Δημήτρη Αγραβάνη και Οθέλο Χάντερ μπροστάρηδες ανέβασαν την διαφορά μέχρι τους 26 πόντους (65-39) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός διατήρησε τον ίδιο καλό ρυθμό, παρότι ο Τόμιτς έδωσε την ευκαιρία να πάρουν χρόνο συμμετοχής, ο Βασίλης Μουράτος, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του στην Basket League, και ο Ανδρέας Χριστοδούλου.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-29, 65-39, 82-56.

Μίλαν Τόμιτς: «Είχαμε συγκέντρωση και στα 40 λεπτά και χτίζαμε διαφορά δεκάλεπτο με δεκάλεπτο. Κρατάμε αυτό και τη θέληση των παικτών που αντέδρασαν λίγες μέρες μετά από ένα χαμένο παιχνίδι. Για μας είναι κέρδος και ο Αγραβάνης ο οποίος έπαιξε αρκετά καλά. Τον χρειαζόμαστε πολύ στο παιχνίδι με τη Βαλένθια και νομίζω θα μας βοηθήσει πολύ. Θα έχετε ενημέρωση σε μερικές ημέρες για την δική μου παρουσία στην ομάδα.

Η ομάδα χρειάζεται νίκες και αρκετή δουλειά μέσα στο γήπεδο. Όχι να μιλάμε εκτός γηπέδου, αλλά εντός αυτού. Έτσι ξεπερνιέται η κρίση. Σίγουρα μόνο με νίκες και καλό μπάσκετ θα τα καταφέρουμε.Ο Ολυμπιακός δεν τελειώνει ποτέ. Άρα πρέπει να στηρίξουμε όλοι τον Ολυμπιακό για να προχωρήσει. Και στις νίκες και στις ήττες όλοι πρέπει να είμαστε μαζί. Πιστεύω πως όσο καθόμαστε και προσπαθούμε να εξηγήσουμε αυτό που γίνεται με τον Παναθηναϊκό είναι χειρότερο. Ο Ολυμπιακός έχει πλέον την Βαλένθια και πολλές υποχρεώσεις και δεν πρέπει να μπούμε στη διαδικασία για το τι και πως. Ίσως κάποια άλλη στιγμή να είναι καταλληλότερη ώρα».

Ανδρέας Χριστοδούλου: «Ήταν δύσκολο παιχνίδι γιατί προερχόμασταν από βαριά ήττα. Πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά. Όσα έγιναν ανήκουν στο παρελθόν. Πλέον μας ενδιαφέρει το παιχνίδι με τη Βαλένθια για την Ευρωλίγκα».

Νίκος Βετούλας: «Δεν ήμασταν ανταγωνιστικοί όσο θέλαμε. Είναι ανεξήγητο ότι οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν τόσο πάθος και συγκέντρωση και εμείς δε πηγαίναμε πάνω στη μπάλα πρώτοι. Θεωρώ πως σε αυτά τα παιχνίδια θα πρέπει να έχουμε αυξημένο κίνητρο. Δεν είχαμε ρυθμό επιθετικά, κάναμε λάθη και στην άμυνα και ήμασταν άστοχοι. Σίγουρα έχει να κάνει και με τον αντίπαλο και το επίπεδο, αλλά περίμενα πως είχαμε περισσότερη διάθεση και θέληση. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με την Ελευσίνα που είναι πολύ σημαντικό».

Μουχάμεντ Ελ Αμίν: «Παίξαμε με μία πολύ καλή ομάδα. Είχαν πολύ καλή επιθετική συγκομιδή και εμείς αντέξαμε μόλις ένα ημίχρονο. Σε αυτό το διάστημα ήμασταν καλοί, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν παρουσιάσαμε το πρόσωπο που θέλαμε».