Με ήττα από την Ισπανία με 72-58 ολοκλήρωσε η Εθνική ομάδα των παίδων την παρουσία της στην πρώτη φάση του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Λιθουανίας. Η ομάδα του Νίκου Τούφα ήταν ανταγωνιστική για σχεδόν τρία δεκάλεπτα αλλά δεν μπόρεσε να μείνει στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το τέλος του αγώνα. Ετσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα συνεχίσει στη δεύτερη φάση χωρίς όμως να “κουβαλήσει” κάποια νίκη σε αυτήν. Τουρκία (10/8, 19:00), Αγγλία (11/8, 16:45), Γερμανία (12/8, 14:30) οι αντίπαλοι της Εθνικής.

Η Εθνική μας ομάδα άρχισε ιδανικά προηγούμενη με 7-0 όμως με εξαίρεση τον Μωραίτη, δεν έπαιρνε σκορ από άλλους παίκτες. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο γκαρντ της ΑΕΚ σημείωσε τους 12 από τους 14 πόντους της ομάδας στην πρώτη περίοδο που τη βρήκε πάντως προηγούμενη με 14-12.

Επειτα από σχεδόν 2΄ παιχνιδιού στη δεύτερη περίοδο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ανέκτησε το προβάδισμα των επτά πόντων προηγούμενο με 19-12. Ωστόσο οι “φούριας ρόχας” με σερί 11-1, βρέθηκαν μπροστά με 23-20 στο 14΄. Αυτό ήταν και το προβάδισμα που συντήρησε ως το τέλος του ημιχρόνου (30-27).

Η ελληνική ομάδα έπαιρνε λιγότερο σκορ από τα λάθη του αντιπάλου της ωστόσο κατόρθωνε, εκμεταλλευόμενη την αστοχία των Ισπανών στις βολές, να μένει μέσα στο παιχνίδι (38-35 στο 25΄). Ωστόσο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συνέχισε να βρίσκεται πίσω στο σκορ. Μάλιστα στο τέλος της τρίτης περιόδου η διαφορά βρέθηκε για πρώτη φορά στους εννιά πόντους (49-40) βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Νίκου Τούφα πριν το τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι παίδες μας έδειξαν να χάνουν πλήρως την επαφή με το σκορ, μετά από τρία λεπτά στην τελευταία περίοδο αφού βρέθηκαν πίσω με 15 (57-42). Δεν παράτησαν όμως το παιχνίδι. Με σερί 10-2, η Εθνική μας μείωσε στους επτά (59-52) στα μισά της περιόδου όμως οι Ισπανοί είχαν περισσότερες επιλογές στο παιχνίδι τους, απάντησαν με ένα δικό τους σερί 8-0, προηγήθηκαν με 67-52 (37΄) και ουσιαστικά “τελείωσαν” το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 30-27, 49-40, 72-58

ΙΣΠΑΝΙΑ: Γκαρσία Μουνιόζ, Γκονζάλεζ 11, Καράσκο 4, Γκουαίτα 9, Κασάνζι 4, Ρούμπιο 3, ΜακΚάρθι 11, Εχιγκιάτορ, Μαρτίνεζ 23 (11ρ), Σαλβαντόρ 3, Πομπίντο 4.

ΕΛΛΑΔΑ: Γιανναράς 11 (5ρ, 3ασ), Μωραίτης 18 (3ρ, 5ασ, 3κλ), Καρπής 2, Καλαϊτζάκης 9, Δημητρακας, Ψαράς, Φωτόπουλος 6, Ντομπρογιάννης, Καμπουρίδης 2, Λιούνης, Μέλιος 8, Βλαγκόγιας 2.