Τρίτη νίκη σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια για το Περιστέρι Vitabiotics στη φετινή Stoiximan Basket League. Οι «κυανοκίτρινοι» πέρασαν με 78-63 από το κλειστό της Νεάπολης κόντρα στη Λάρισα για την 7η αγωνιστική και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 3-3, τη στιγμή που οι Θεσσαλοί υποχώρησαν στο 1-5.

Οι φιλοξενούμενοι μετά από τα τέλης της πρώτης περιόδου είχαν τον έλεγχο στο σκορ ενώ στην τελευταία περίοδο ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους. Ο ΜακΚρί με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών που είχαν ακόμη σε καλή ημέρα τους Μορέιρα (8 πόντους, 10 ριμπάουντ), Πέτεγουέι (11 πόντους) και Μπράουν (4 πόντους και 13 ριμπάουντ).

Για τους γηπεδούχους που πλέον μετρούν πέντε διαδοχικές ήττες -μετά τη νίκη της πρεμιέρας- ο Χάντσον ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους ο Σαχπατζίδης είχε 11 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Κρουμπάλι τελείωσε με 7 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η Λάρισα άρχισε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 7-0 στο πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης και 9-3 ένα λεπτό αργότερα. Γρήγορα όμως το Περιστέρι Vitabiotics ισορρόπησε το σκορ ισοφαρίζοντας σε 11-11 ενώ προηγήθηκε και με 19-12 λίγο πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου (16-22). Η Λάρισα μείωσε σε 25-26 στο 15' με το τρίποντο του Ζάρα όμως οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 9-0 και στο 18' ξέφυγαν για πρώτη φορά με 10 πόντους (25-35) με το φινάλε του ημιχρόνου να βρίσκει τους «κυανοκίτρινους» να προηγούνται με 38-30.

Και στο δεύτερο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι μειώνοντας σε 39-40 στο 24' με το τρίποντο του Καράμπελα. Ωστόσο το Περιστέρι Vitabiotics κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο με 54-48. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν τρία διαδοχικά τρίποντα στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και προηγήθηκαν με 63-50 στο 33' ενώ με ένα ακόμη τρίποντο του Σαλούστρου, έφτασαν στο 70-52 στο 35'. Η Λάρισα μείωσε προσωρινά σε 55-70 για να ακολουθήσει ένα νέο 8-0 από το Περιστέρι για να διαμορφωθεί το σκορ σε 78-55 δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος. Η Λάρισα μέχρι το φινάλε του αγώνα έτρεξε ένα δικό της σερί 8-0 για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με 63-78.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 30-38, 48-54, 63-78.

Συνέντευξη τύπου των δύο προπονητών μετά τον αγώνα Λάρισα - Περιστέρι from LARISA BC on Vimeo.