Ο Κόροιβος ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο (47-27) στην Αμαλιάδα και στο δεύτερο άντεξε στην αντεπίθεση του Ρεθύμνου Cretan Kings, με αποτέλεσμα να φτάσει στην πέμπτη νίκη του στις πρώτες οκτώ αγωνιστικές της Basket League ΣΚΡΑΤΣ με 83-79.

Οι γηπεδούχοι εκτός από εξαιρετικό πρώτο μέρος, είχαν και εντυπωσιακή ευστοχία στα σουτ δύο πόντων (20/28). Μέχρι τα πρώτα 7’ και 25’’ το ματς ήταν ισορροπημένο (15-15), αλλά στην συνέχεια και μέχρι το 13’ και 21’’ στο γήπεδο υπήρχε μόνο ο Κόροιβος, ο οποίος με επιμέρους σκορ 22-1 με πρωταγωνιστές τους Ντουέιν Ντέιβις, Όμπι Τρότερ, ξέφυγαν με 37-16!

Η κρητική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει μείωσε σε 37-24 σχεδόν πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά οι γηπεδούχοι με δύο τρίποντα των Όμπι Τρότερ, Παναγιώτη Βασιλόπουλου τελείωσαν το πρώτο μέρος στο +20 (47-27).

Με τον Τάιλερ Στόουν να δίνει λύσεις στην επίθεση και το Ρέθυμνο Cretan Kings συνολικά να έχει μπει στο δεύτερο ημίχρονο με περισσότερη ενέργεια στην άμυνα, οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν την διαφορά στους 10 (49-39) στα πρώτα τρεισήμισι λεπτά της τρίτης περιόδου, αλλά ο Κόροιβος με τους Ντέιβις, Νάνα Χάρντινγκ σε καλή ημέρα επανέφερε την διαφορά στους 15 (68-53) στην αρχή του τελευταίου δεκάλεπτου.

Η κρητική ομάδα με πρωταγωνιστή τον Ντάριους Κάρτερ και τρίποντο του Ρο Σάφτενααρ πλησίασε στους τρεις (79-76), αλλά με μόλις 27’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Με τέσσερις βολές ο Όμπι Τρότερ… σφράγισε την νίκη του Κοροίβου.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 47-27, 66-53, 83-79.

Θανάσης Σκουρτόπουλος (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Συγχαρητήρια στον Χάρη και στον Κόροιβο, έκαναν ένα πολύ καλό παιχνίδι και κέρδισαν δίκαια. Στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν καλοί και ψάχνουμε να βρούμε τις αιτίες. Στο δεύτερο ημίχρονο σπάσαμε τον ρυθμό του Κοροίβου και επιστρέψαμε στον αγώνα. Σαν Ρέθυμνο, κοιτάμε μπροστά, συνεχίζουμε τη χρονιά για το καλύτερο. Θέλω να ευχαριστήσω τον Χάροου για την αυταπάρνησή του, που έπαιξε 30 λεπτά με σπασμένο δάχτυλο, για να βοηθήσει την ομάδα. Συγχαρητήρια και πάλι στον Χάρη και στον Κόροιβο για την εξαιρετική δουλειά».

Χάρης Μαρκόπουλος (προπονητής Κοροίβου): «Ήταν περίεργη εβδομάδα για εμάς αυτή που πέρασε, λόγω  τραυματισμών και  ασθενειών και δεν ξέραμε πως θα παρουσιαστούμε σε αυτό το τόσο δύσκολο παιχνίδι.  Η βαθμολογική θέση του Ρεθύμνου είναι πλασματική, είναι δύσκολος αντίπαλος. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Εμείς πήραμε ένα προβάδισμα στο πρώτο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στο αμυντικό σκέλος , το Ρέθυμνο κέρδισε αυτοπεποίθηση με κάποια εύκολα καλάθια και επέστρεψε στο ματς. Εμείς δεν μπορούμε παρά να κοιτάμε μόνο μέχρι την επόμενη μερα, μόνο μέχρι το επόμενο ματς.

Θέλω κι εγώ να σταθώ στην αυταπάρνηση των παικτών μου, ο Γιωργάκης έπαιζε άρρωστος σε όλο τον αγώνα και ο Χάρις μετά τον τραυματισμό του και όσα πέρασε, με τη θέλησή που έδειξε, μας βοήθησε όλους. Καλή συνέχεια στο Ρέθυμνο.»