Η Μονακό έγινε η πρώτη ομάδα που καταφέρνει να νικήσει στη φετινή σεζόν τον Ολυμπιακό. Οι Γάλλοι επικράτησαν με 81-76 στο ΣΕΦ για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και υποχρέωσαν τους «ερυθρόλευκους» στην πρώτη του φετινή ήττα σε όλες τις διοργανώσεις. Οι δύο ομάδες πλέον  συνεχίζουν ισόβαθμες έχοντας ρεκόρ 4-1.

Οι Μάικ Τζέιμς και Ελί Οκομπό σκόραραν μαζί 43 πόντους, δημιούργησαν τουλάχιστον άλλους 20 και ήταν εκείνοι που οδήγησαν του Μονεγάσκους στη νίκη στο Φάληρο. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του ήταν άστοχος (είχε 9/27 τρίποντα και συνολικά 31/63 σουτ εντός παιδιάς) και παρά την προσπάθεια να επιστρέψει στην τέταρτη περίοδο δεν κατάφερε να βρει λύσεις στα μακρινά σουτ αλλά και τα ριμπάουντ της Μονακό.

Οι γηπεδούχοι άργησαν να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους, παρόλα αυτά έμειναν κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο ενώ στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου κατάφεραν να ανατρέψουν την εικόνα και να προσπεράσουν (30-29 στο 16'). Με τον ΜακΚίσικ να βγάζει ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με «αέρα» 4 πόντων, προηγούμενοι με 37-33.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο μέρος με σερί 9-0 προηγήθηκε με 41-33 γρήγορα όμως είδε τη Μονακό να μειώνει (43-41), να προσπερνά (49-53) και να εδραιώνει το προβάδισμά της κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 56-51. Αυτό το προβάδισμα έγινε πολύ γρήγορα διψήφιο (54-66 στο 32') χάρη στα εύστοχα τρίποντα των φιλοξενούμενων, με τον Ολυμπιακό να κυνηγά πλέον να πλησιάσει στο σκορ. Το τρίποντο το ΜακΚίσικ στο 36' έκανε το 66-72 όμως ο Οκομπό ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 10 και ουσιαστικά κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του, που ήρθε με 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-33, 51-56, 76-81.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10, Κέιναν 5 (1), Λαρεντζάκης 5 (1), Φαλ 5, Σλούκας 10, Βεζένκοφ 13 (3), Παπανικολάου, Μπόλομποϊ 10, Πίτερς 3 (1), ΜακΚίσικ 15 (3).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 9 (1), Οκομπό 23 (3), Λόιντ 10 (2), Μπλόσομγκεϊμ, Ντιάλο 6 (2), Μορμάν 3 (1), Μοτιεγιούνας 6, Ουαταρά, Χολ 4, Τζέιμς 20 (2).