Στην πρώτη εντός έδρας ήττα του στη φετινή Ευρωλίγκα υποχρεώθηκε ο Ολυμπιακός. Ηττήθηκε από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 68-77 στην παράταση. Οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν εντυπωσιακά στο παιχνίδι όμως δεν είχαν ανάλογη συνέχεια κάτι που μαρτυρούν και οι μόλις 68 πόντοι τους σε ματς 45 λεπτών. Βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο προς το τέλος της κανονικής διάρκειας, έστειλαν το ματς στην παράταση με τρίποντο του Παπανικολάου όμως εκεί δεν είχαν άλλες λύσεις. Η εκτός προγράμματος ήττα, ήταν μεταξύ άλλων απόρροια του πολύ χαμηλού ποσοστού από τα 6,75, αφού είχαν 6/30 τρίποντα, με τον Κέβιν Πάντερ να μετρά 2/12.

Ο Ολυμπιακός έκανε εκκίνηση ανάλογη του προηγούμενου αγώνα του με τη Βαλένθια, αφού προηγήθηκε με 12-0 έπειτα από τέσσερα λεπτά δράσης, “χτυπώντας” με διαδοχικά “πικ εν ρολ” και με αιχμή του δόρατος τον Μιλουτίνοφ. Οι “ερυθρόλευκοι ωστόσο δέχτηκαν σερί 14-5 από τη Ζενίτ που πλησίασε στο 17-14 στο 8'. Οι Ρώσοι μάλιστα κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με το πρώτο τους προβάδισμα, χάρη σε τρίποντο του Τρούσκιν, στην εκπνοή της (19-20).

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύονταν την παρουσία του Κόλτον Άιβερσον μέσα στη ρακέτα, αφού ο Αμερικανός έκλεισε την άμυνα του Ολυμπιακού στη ρακέτα και οι υπόλοιποι βρήκαν χώρους για περιφερειακά σουτ (21-26 στο 13') και επέκτειναν το σερί τους στο 18-4. Η επιστροφή του Βασίλη Σπανούλη συμμάζεψε το παιχνίδι του Ολυμπιακού που ανέκτησε τον έλεγχο της κατάστασης και το προβάδισμα με ένα σερί 10-0 (31-26 στο 15'). Ο Ολυμπιακός που αστόχησε στα 11 πρώτα τρίποντα του, βρήκε τον στόχο από την περίμετρο με τον Μπράντον Πολ, 1:25 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στο φινάλε του πρώτου μέρους όμως η Ζενίρ ήταν και πάλι μπροστά, χάρη σε λέι απ του Αμπρομάιτις (36-38).

Η ανάπαυλα μεταξύ των δύο ημιχρόνων, δεν “καθάρισε” το μυαλό των παικτών του Ολυμπιακού που δέχτηκαν ένα σερί 10-2 στα πέντε πρώτα λεπτά, επιτρέποντας στη Ζενίτ να ξεφύγει με 10 (38-48). Τα τρίποντα δεν έδιναν λύσεις (1/16 στο 25') για την ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα που όμως έβγαλε μερικές άμυνες, έβαλε την μπάλα κοντά στο καλάθι και “ροκάνισε” γρήγορα τη διαφορά (44-48 στο 27') όμως οι Ρώσοι βρέθηκαν λίγο μετά με προβάδισμα οχτώ και πάλι πόντων (45-53 στο 29'). Έτσι στο 30' το 47-53 ανάγκασε τον Ολυμπιακό και πάλι να κυνηγάει.

Η τέταρτη περίοδος άρχισε με εκατέρωθεν λάθη και με τη νευρικότητα να χαρακτηρίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Έπειτα από τρία αγωνιστικά λεπτά το επιμέρους σκορ ήταν 3-0 (50-53) και παρότι η Ζενίτ άνοιξε την “ψαλίδα” στους επτά (50-57 στο 35'), ο Ολυμπιακός πλησίασε στους τρεις (56-59) με δύο απανωτά τρίποντα του Αντώνη Κόνιαρη. Η Ζενίτ όμως δύο λεπτά πριν το φινάλε διατηρούσε τον πρώτο λόγο (58-64). Οι “ερυθρόλευκοι” έψαχναν μεγάλα σουτ και τα βρήκαν. Αρχικά με τον Πάντερ (61-64 στα 46'') και στα 6,5'' με τον Παπανικολάου. Ο Κβοστόφ αστόχησε στο τελευταίο σουτ και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, η Ζενίτ βρέθηκε μπροστά με 70-65, 2:32 πριν το τέλος, αφού ο Ολυμπιακός έχασε διαδοχικές επιθέσεις και στα 47'' το 67-75 έριξε την ελληνική ομάδα οριστικά στο καναβάτσο.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-38, 47-53, 64-64 (κ.δ.), 68-77 (παρ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ 16 (2), Μπόλντουϊν 1, Πολ 5 (1), Κόνιαρης 6 (2), Σπανούλης 7, Τσέρι, Μιλουτίνοφ 16 (16ρ.), Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 6, Κουζμίνσκας, Ρούμπιτ 4.

ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Άιβερσον 6, Αλμπισί 2, Χόλινς 9 (3), Τόμας 9 (1), Ρένφρο 10 (2), Κβοστόφ 4, Τρούσκιν 3 (1), Βορόνοφ, Αμπρομάιτις 6, Πονίτκα 18, Αγιόν 10 (10ρ.).