Μία μεγάλη νίκη επί της Σάρατοβ με 104-99 μετά από εκείνη επί της Μπεσίκτας έφερε τον ΠΑΟΚ κοντά στην πρόκριση στους “32” του Eurocup. Με νίκη την επόμενη εβδομάδα στη Λιθουανία επί της Λιέτουβος Ρίτας θα την “σφραγίσει”. Για την ομαδα του Σούλη Μαρκόπουλου υπάρχει και σενάριο πρόκρισης ακόμη και με ήττα, αρκεί όμως η Μπεσίκτας να χάσει στην έδρα της από τη Ζενίτ. Τρομερή εμφάνιση του Βασιλειάδη στο πρώτο και του Σχορτσανίτη στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα ονειρεμένο πρώτο δεκάλεπτο χάρη στον οίστρο του Κώστα Βασιλειάδη κάνοντας ακόμη και του Ρώσους που αρέσκονται σε ένα πολύ γρήγορο στιλ παιχνιδιού να μοιάζουν... αργοί. Ο διεθνής γκαρντ είχε στην πρώτη περίοδο 18 πόντους με 5/5 τρίποντα και παίρνοντας βοήθειες από τους Σχορτσανίτη αρχικά και Μάρκοβιτς στη συνέχεια, οδήγησε την ομάδα του σε προβάδισμα 14 πόντων (35-21).

Στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΟΚ δεν θα μπορούσε βέβαια να έχει τον ίδιο “τρελό” ρυθμό ωστόσο με καλή περιφερειακή άμυνα κατάφερε να έχει τον έλεγχο της κατάστασης χωρίς όμως να κρατήσει το μεγάλο προβάδισμα που απέκτησε. Στις αρχές του δεκαλέπτου βρέθηκε μπροστά με 20 πόντους (44-24 με τον Βασιλειάδη να φτάνει τα 6/6 τρίποντα) αλλά η Σάρατοβ με ένα μεγάλο σερί 20-5 μάζεψε πολύ γρήγορα τη διαφορά καθώς στο τέλος του ημιχρόνου όλα ήταν ανοιχτά (49-44).

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου να παίρνει σκορ από την περιφέρεια και τους Χάτσερ, Τέπιτς για να προηγηθεί στο 23΄ με 60-49. Σε εκείνο το σημείο όμως έχασε τα δύο “τεσσάρια” του -ο Κακαρούδης ήταν εκτός 12άδας με γαστρεντερίτιδας. Ο Μαργαρίτης χρεώθηκε με 4ο φάουλ και ο Μάρκοβιτς τραυματίστηκε σε προσπάθεια για λέι απ. Οι Ρώσοι με σερί 9-2 πλησίασαν (62-58 στο 26΄) και στη συνέχεια προσπέρασαν για πρώτη φορά μετά το αρχικό 0-3 (71-72 στο 29΄). Στο φινάλε της περιόδου όμως ο ΠΑΟΚ ήταν και πάλι μπροστά με 76-74.

Το υποχρεωτικά κοντό σχήμα του ΠΑΟΚ μοιραία έκανε πιο δύσκολο το έργο του και η Σάρατοβ βρίσκοντας λύσεις από κοντά προηγήθηκε με 83-79 στο 33΄. Ο Μαρκόπουλος επανέφερε τον Μαργαρίτη που τραυματίστηκε αλλά ελαφριά όπως αποδείχτηκε αφού επέστρεψε στο παρκέ λίγο αργότερα. Οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν προσωρινά (82-88 στο 34΄) αλλά η ελληνική ομάδα ήταν και πάλι εκεί (87-88 στο 36΄). Στο τέλος “μέτρησε” η θέληση για τη νίκη και ο ΠΑΟΚ την πήρε με 104-99.

Τα δεκάλεπτα: 35-21, 49-44, 76-74, 104-99.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 16, Βασιλειάδης 27, Τσόχλας 9, Δέδας 4, Μαργαρίτης, Κώττας, Σχορτσανίτης 27 (9/10δ), Ντούβνιακ 2, Μάρκοβιτς 8, Χάτσερ 11.

ΣΑΡΑΤΟΒ (Βασίλιεφ): Στολ 21, Λουκασόφ 6, Μπεκίεφ, Κλιμένκο 6, Τσάπελ 12, Κολέσνικοφ 6, Μπρουκς 14, Ζάμπελιν 13, Πίτερσον 19, Μακίεφ 2.