Μετά από την... παρένθεση της περασμένης εβδομάδας, η ΑΕκ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα επικρατώντας στο ΟΑΚΑ της γαλλική Ντιζόν με 80-56 για την 11η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Οι «κιτρινόμαυροι» που έχουν εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση και παίζουν για την πρώτη θέση, είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Βινς Χάντερ που τελείωσε με 22 πόντους έχοντας 9/10 σουτ ενώ μάζεψε και εννέα ριμπάουντ.

Η «Ένωση» συνεχίζει να μοιράζεται την κορυφή του τρίτου ομίλου με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ, έχοντας ωστόσο το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία, ενώ στα τρία παιχνίδια που απομένουν η ΑΕΚ θα παίξει στην έδρα της Φουεανλαμπράδα και σε εκείνη της Λιετκαμπέλις, και θα ολοκληρώσει τη φάση των ομίλων στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Αντβέρπ.

Η Ντιζόν, που ουσιαστικά έμεινε εκτός συνέχειας στη διοργάνωση, άρχισε εντυπωσιακά (1-9 στο 3') και κατάφερε στην πρώτη περίοδο να βάλει δύσκολα στην ΑΕΚ (14-15 η πρώτη περίοδος).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ ανοίγοντας τη διαφορά. Στο 17' ο Τσαλμπούρης με 1/2 βολές έκανε το σκορ 31-22 ενώ το πρώτο μέρος βρήκε την ελληνική ομάδα να προηγείται με 36-30.

Η κάτοχος του τροπαίου παρουσίασε το καλό της πρόσωπο στην τρίτη περίοδο. Η άμυνά της κράτησε του Γάλλους για περίπου τέσσερα λεπτά δίχως καλάθι παίρνοντας έτσι προβάδισμα με 56-37 στο 28'. Η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει κι άλλο τη διαφορά και με καλάθι του Χάντερ προσπέρασε με +23 (62-39) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με την ΑΕΚ να συντηρεί το προβάδισμά της πάνω από τους 20 πόντους. Στο 34' ο Γιαννόπουλος με εύστοχο τρίποντο έκανε το 70-44 ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Θίοντορ έστειλε τη διαφορά στο +28 κάνοντας το 80-52. Οι Γάλλοι το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να μειώσουν στο τελικό 80-56.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 36-30, 62-39, 80-56

ΑΕΚ (Μπάνκι): Τζέιμς 6, Λαρεντζάκης 6, Μωραΐτης, Θίοντορ 5 (1), Τσαλμπούρης 8 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Γκρίφιν 3 (1), Χάντερ 22, Ματσιούλις 9 (2), Σάκοτα 11 (2), Σαντ-Ρος 7 (1), Ξανθόπουλος.

ΝΤΙΖΟΝ (Λενάμ): Αρσινάρ, Εμεγκανό 12 (1), Πίρσον 4, Γουέρ 11, Βέμπερ 2, Σασάνγκ 8, Χόλστον  5 (1), Ζουλιέν 6 (1), Λελούπ, Λουμ 8.