Το πρώτο του θετικό αποτέλεσμα στη φετινή Stoiximan Basket League πανηγύρισε ο Κολοσσός H Hotels. Η ομάδα της Ρόδου επιβλήθηκε στην έδρα της, για την τέταρτη αγωνιστική, με 77-62 του Λαυρίου Megabolt, που με τη σειρά του αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος στη λίγκα.

Ο Κολοσσός H Hotels ανέτρεψε την εικόνα του αγώνα στην τρίτη περίοδο και επιβάλλοντας τον ρυθμό του στο τελευταίο δεκάλεπτο έφτασε στην επικράτηση. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στα ριμπάουντ καθώς μάζεψαν 19 παραπάνω (41 έναντι 22) ενώ είχαν σχεδόν τις διπλάσιες ασίστ (17 έναντι 9).

Παράλληλα ο Ηλίας Καντζούρης πήρε 25 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο, σε αντίθεση με εκείνους του Χρήστου Σερέλη που σημείωσαν 11 πόντους. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κερέμ Καντέρ που τελείωσε με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ σημαντικές λύσεις έδωσαν ο Μιχαΐλο Άντριτς με 15 πόντους και ο Βασίλης Ξανθόπουλος με 4 πόντους, 7 ασίστ και 7 ριμπάουντ. Ο Ντέβιν Ντέιβις με 19 πόντους και ο Άλστον Λέβαν με 11 πόντους, ήταν οι πρώτοι σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα της Λαυρεωτικής μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και πήρε από το ξεκίνημα το προβάδισμα. Ο Ντέιβις έκανε το σκορ 8-14 στο 7' ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις ώστε να παραμείνουν κοντά στο σκορ. Το Λαύριο Megabolt ξέφυγε και πάλι με 28-20 (12') όπως και πάλι ο Κολοσσός Η Hotels παρότι ήταν άστοχος από μακρινή απόσταση στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να μείνει σε απόσταση αναπνοής με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με 38-39.

Με ένα μικρό σερί 5-0 το Λαύριο Megabolt προσπέρασε με 48-45 στο 24' για να ακολουθήσει ένα 7-0 της ομάδας της Ρόδου που την έβαλε μπροστά στο σκορ 52-48.

Ένα νέο σερί 12-0 των Ρόδιων, του έφερε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα, με τον Καντέρ να κάνει το σκορ 66-54 στο 35'. Το Λαύριο Megabolt μείωσε σε 68-60 όμως οι Ξανθόπουλος και Άντριτς έχτισαν σερί 9-0 για τον Κολοσσό H Hotels με το οποίο έφτασε στο +17 (77-60) κλειδώνοντας την τελική του επικράτηση (77-62).

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-39, 59-54, 77-62.

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Megabolt): «Αρχικά, είμαστε πολύ χαρούμενοι που ξεκινάμε και εμείς το πρωτάθλημα, λόγω των προβλημάτων που είχε η ομάδα. Οπότε ας ευχηθώ υγεία σε όλες τις ομάδες και τον κόσμο φυσικά και ελπίζω μέσα από τις τηλεοράσεις ο κόσμος να δει ένα πολύ ενδιαφέρον πρωτάθλημα.

Για το παιχνίδι, νομίζω ότι κρίθηκε σε τρία σημεία. Το πρώτο είναι ότι ο Κολοσσός το ήθελε πάρα πολύ. Από το πρώτο ημίχρονο ήταν μπροστά σε όλες τις φάσεις, είχε άλλη μία ήττα εδώ, οπότε φάνηκε αυτό. Το δεύτερο είναι ότι όσο το παιχνίδι προχωρούσε, φαινόταν η απραξία της ομάδας μας, όλο αυτόν τον καιρό. Ήμασταν 15 μέρες χωρίς προπόνηση και μαζευτήκαμε την τελευταία εβδομάδα. Αυτό, δεν αποτελεί δικαιολογία, αλλά έχει παίξει σημαντικό ρόλο στο παιχνίδι.

Το τρίτο είναι η έλλειψη ενός ακόμη ψηλού έτσι όπως πήγε το παιχνίδι, που χρεώθηκαν με τέσσερα φάουλ ο Γερομιχαλός και ο Ντέιβις αρκετά νωρίς. Είχαμε και τον τραυματισμό του ψηλού μας, που δεν μπορούσε να έρθει και γι’ αυτό κάναμε μία αλλαγή. Έτσι, ο Κολοσσός είχε ξεκάθαρα το πλεονέκτημα στη ρακέτα, στα ριμπάουντ και με τον Καντέρ και άλλους παίκτες. Αυτό το δείχνει και η διαφορά των ριμπάουντ. Συνεχίζουμε, το επόμενο ματς είναι με τον ΠΑΟΚ. Εννοείται θα δουλέψουμε. Καλή συνέχεια στον Κολοσσό. Για άλλη μία φορά υγεία και γρήγορα να ξεπεράσουμε όλο αυτό που συμβαίνει».

Ηλίας Καντζούρης (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Αντιδράσαμε σωστά ως ομάδα. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε με την αμυντική ταυτότητα που θέλουμε να μας χαρακτηρίζει. Ήταν μία πολύ καλή ομαδική προσπάθεια. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Αλλά, τώρα θα πρέπει να ξεχάσουμε γρήγορα αυτό το παιχνίδι και να συγκεντρωθούμε στο επόμενο».