Ο Παναθηναϊκός Superfoods στο δεύτερο ημίχρονο με το λόου ποστ παιχνίδι του Γιάννη Μπουρούση και τις διεισδύσεις του Μάικ Τζέϊμς, όπως, επίσης, την αμυντική βελτίωση του, σταθεροποίησε την απόδοση και έτσι έφτασε στη νίκη στο ΟΑΚΑ επί της Μπάμπεργκ (81-72) για την 22η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» δεν είχαν σταθερότητα στην απόδοση τους στο πρώτο ημίχρονο. Βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 11-3 στο πρώτο τρίλεπτο. Με πέντε τρίποντα (δύο από τους Τζέιμς Φελντέιν, Κρις Σίνγκλετον και ένα από τον Μπουρούση) και επιμέρους σκορ 27-8, ωστόσο, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (30-19) στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το ίδιο... νόμισμα, σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα με τον Πάτρικ Χέκμαν, όμως, και προσπέρασαν με 35-32, 2’ και 32’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με ισχνό προβάδισμα (42-41) μετά από δύο τρίποντα των Τζέιμς, Φελντέιν στο τελευταίο ενάμιση λεπτό του πρώτου μέρους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το λόου ποστ παιχνίδι του Μπουρούση και τις διεισδύσεις του Τζέϊμς, οι «πράσινοι» απέκτησαν επιθετική ισορροπία και παράλληλα ανέβασαν την ένταση τους στην άμυνα τους. Με 1’ και 32’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου, προηγήθηκαν με 62-52 και έβαλαν τις βάσεις της νίκης τους.

Στο 33’ η Μπάμπεργκ πλησίασε στους 4 (65-61), αλλά ο Παναθηναϊκός Superfoods με τρίποντο του Κένι Γκάμπριελ και πέντε πόντους του Τζέιμς, ανέβασε την διαφορά στους 9 (73-64 στο 36’). Δύο καλάθια των Κέι Σι Ρίβερς, Νίκου Παππά, «σφράγισαν» τη νίκη των «πρασίνων» (77-66), 2’ και 34’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-41, 62-54, 81-72.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 17 (4), Νίκολς, Ρίβερς 4, Τζέιμς 15 (2), Παππάς 8, Φελντέιν 16 (4), Γκέιμπριελ 5 (1), Τζεντίλε, Μπουρούσης 16 (1), Καλάθης.

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκιέρι): Κοζέρ 5 (1), Μέλι 2, Ζήσης 10 (2), Τάις 18 (3), Λο 2, Στρέλνιεκς 5 (1), Βερεμεένκο 2, Μίλερ 11 (1), ΜακΝιλ, Χέκμαν 6 (2), Ραντόσεβιτς 11.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 22ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας: