Ο Ιωνικός Hellenic Coin βρίσκεται σε ανοδική τροχιά. Στον «θεσσαλικό κάμπο» επί της Λάρισας Bread Factory (97-76) πέτυχε την δεύτερη νίκη της στους τρεις τελευταίους αγώνες στους οποίους την καθοδήγηση της ομάδας έχει ο Βαγγέλης Αγγέλου και την δεύτερη συνολικά στην Stoiximan Basket League της φετινής σεζόν.

Η ομάδα της Νίκαιας έβαλε τα «θεμέλια» της επιβλητικής επικράτησης της στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν με επιμέρους σκορ 31-19, μετέτρεψε το 24-22 της πρώτης περιόδου σε 55-41 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Ιωνικός Hellenic Coin κατάφερε με την άμυνα του να αναγκάσει τους γηπεδούχους να κάνουν 21 λάθη, να πετύχει 31 πόντους από τα λάθη της Λάρισας Bread Factory και 17 στον αιφνιδιασμό.

Ο Τζέρεμι Χόγουελ με 18 πόντους με 5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 5/5 βολές ήταν ο κορυφαίος των νικητών.

Ο Άνταμ Σμιθ με 19 πόντους με 7/11 σουτ εντός πεδιάς τον ακολούθησε σε απόδοση, ενώ τρεις ακόμη παίκτες του Ιωνικού Hellenic Coin τελείωσαν την συνάντηση με διψήφιο αριθμό πόντων: Ο Νίκος Χουγκάζ σκόραρε 13 πόντους με 2/2 τρίποντα. Ο Τζον Έλμορ στο ντεμπούτο του στην Stoiximan Basket League πέτυχε 12 πόντους ενώ μοίρασε και 4 ασίστ.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης στην πρώτη του εμφάνιση μετά την επιστροφή του στην ομάδα της Νίκαιας σκόραρε 11 πόντους.

Ο Ιωνικός Hellenic Coin ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ, με σερί 11-0 με 6 πόντους του Σμιθ.  Στο 14’ ήταν πίσω στο σκορ με 36-35 και 2’ και 39’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε διψήφιο προβάδισμα (46-36).

Με επτά συνεχείς πόντους του Χόλογουελ, η ομάδα της Νίκαιας ανέβασε την διαφορά στους 15 (53-38), με 47’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους και με καλάθι του Σμιθ στους 16 (55-39) 38’’ πριν το τέλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ιωνικός Hellenic Coin συνέχισε να ελέγχει την κατάσταση και με δύο σερί τρίποντα και μια βολή του Χουγκάζ, προηγήθηκε με 19 (75-56), με 37’’ να απομένουν για την λήξη της περιόδου.

Με τρίποντο του Ανδρέα Πετρόπουλου οι φιλοξενουμένοι έφτασαν στο +20 (78-58) στα πρώτα δευτερόλεπτα του τελευταίου δεκάλεπτου. Η μεγαλύτερη διαφορά για τον Ιωνικό Hellenic Coin ήταν οι 28 πόντοι με κάρφωμα του Σμιθ (97-69), 1’ και 33’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 41-55, 58-75, 76-97.

Βαγγέλης Αγγέλου (προπονητής Ιωνικού Hellenic Coin): «Σίγουρα είμαι ικανοποιημένος από την ομάδα. Μαζί με τη διοίκηση έχουμε θέσει κάποιους στόχους και προσπαθούμε όλοι μαζί να τους φέρουμε εις πέρας. Είναι νωρίς ακόμα, χρειαζόμαστε άλλες 3-4 εβδομάδες ώστε η ταυτότητα της ομάδας να είναι πιο χαρακτηριστική.

Ζούμε σε μια περίεργη εποχή, βλέπουμε συχνά ομάδες να κερδίζουν με 20 πόντους ένα ματς και να χάνουν με 20 το επόμενο. Ξέραμε ότι η Λάρισα είχε 35 μέρες χωρίς ματς και μετά είχε συνεχόμενα παιχνίδια και ταξίδια. Πιστεύω ότι η σημερινή διαφορά δεν ανταποκρίνεται στην δυναμικότητα των δύο ομάδων».

Λίνος Γαβριήλ (προπονητής Λάρισας Bread Factory): «Θα ήθελα να συγχαρώ τον Ιωνικό για τη νίκη που πέτυχε. Εμείς ξεκάθαρα παραμείναμε στην Θεσσαλονίκη... Δυστυχώς, και η ψυχή και το σώμα βρίσκονται εκεί. Είχαμε δύο ημέρες να προετοιμαστούμε αλλά έπαιξαν ρόλο πολλά πράγματα, προκειμένου να εμφανιστούμε πνευματικά αδύνατοι και κακοί στην ατομική άμυνα.

Γνωρίζαμε ότι ο αντίπαλός μας είχε μια εβδομάδα να προετοιμαστεί, δεδομένου ότι δεν έπαιξε μια εβδομάδα. Προερχόμαστε από δύο εκτός έδρας παιχνίδια (Κολοσσός, ΠΑΟΚ), ενώ γυρίσαμε από το τελευταίο ματς στις 3 το πρωί.

Ξέραμε εκ των προτέρων ότι πρέπει να παρουσιαστούμε επιθετικοί εναντίον μιας φρέσκιας ομάδας, έχοντας και μια σημαντική προσθήκη. Δυστυχώς, όμως, δεν το προσεγγίσαμε με τον τρόπο αυτό. Ήμασταν κακοί στην προσωπική άμυνα.

Δεν σταματάμε εδώ και θα διορθώσουμε τα λάθη μας. Βλέπουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Ξέρουμε, άλλωστε, ότι υπάρχει και μια ιδιομορφία στο πρωτάθλημα λόγω κορονοϊού. Αντιμετωπίσαμε δυσκολία να προπονηθούμε το πρόσφατο χρονικό διάστημα και ως εκ τούτου επήλθε η κόπωση. Θα δούμε το βίντεο, ώστε να αναλύσουμε κάθε φάση».