Με κορυφαίο τον Γάιο Σκορδίλη και καθοριστικό στο τελευταίο λεπτό τον Γιάννη Κουζέλογλου, ο Ηρακλής κατάφερε να κλείσει την παρουσία του στο FIBA Europe Cup με νίκη. Επικράτησε με 83-82 της Μόρναρ Μπαρ στο Ιβανώφειο και πέταξε εκτός τους Μαυροβούνιους που ήθελαν νίκη για να περάσουν στην επόμενη φάση της αντί της ολλανδικής Λέιντεν.

Το παιχνίδι ήταν δραματικό με τον Ηρακλή να επιστρέφει από το -4 με 1:13 από το τέλος. Έφτασε στη νίκη με τρίποντο του Κουζέλογλου, ένα λέι απ του Γούλριτζ και τάπα του διεθνή φόργουορντ στην εκπνοή!

Ο Ηρακλής ήταν πολύ παραγωγικός από μέση και κοντινή απόσταση στο πρώτο δεκάλεπτο. Έχοντας 9/10 δίποντα το έκλεισε προηγούμενος με 21-17 και στην εξέλιξη της δεύτερης περιόδου ξέφυγε με επτά (28-21). Η Μόρναρ Μπαρ επέστρεψε όμως γρήγορα και προσπέρασε (32-33 στο 17’) αλλά ο Ηρακλής με κυρίαρχο τον Γάιο Σκορδίλη (10 πόντοι με 5/5 δίποντα), έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 43-40.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο και στο δεύτερο μέρος του. Ο Ηρακλής παρέμεινε αποτελεσματικός από μέση και κοντινή απόσταση και δεν επέτρεψε στη Μόρναρ Μπαρ να επιβάλει έναν διαφορετικό ρυθμό στο παιχνίδι. Έτσι στο 30’ υπήρχε ισοπαλία στους 64 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 10-1 έκαναν το 68-64, 69-74 αλλά ο Ηρακλής δεν τα παράτησε ούτε στο εις βάρος του 72-77, αφού προσπέρασε με 78-77 στο 38’. Το παιχνίδι όμως επεφύλασσε συγκινήσεις μέχρι το τέλος του. Η Μόρναρ Μπαρ προηγήθηκε με 82-78 στα 1:13 αλλά ο Ηρακλής παρά την αποβολή του Κώστα Μέξα με δεύτερη τεχνική ποινή, κατάφερε να επιστρέψει και να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-40, 64-64, 83-82.

Ηρακλής (Μέξας): Γούλριτζ 8, Σταμάτης 9, Σκορδίλης 17 (8/8δ, 7ρ.), Φίλλιος 2, Αγραβάνης 6, Ντάνιελς 7, Κουζέλογλου 10, Ντάγκλας 12, Παπαδάκης 5, Λινς 7.

Μόρναρ Μπαρ (Παβίτσεβιτς): Μιχαίλοβιτς 20, Μίτσοβιτς 5, Γέρεμιτς 15, Ζιβάνοβιτς, Σέχοβιτς 8, Σμιθ 12, Γκόρντιτς 11, Λάζιτς 3, Μίκοβιτς, Μόσλεϊ 8.