Σε κακό βράδυ βρέθηκε ο Προμηθέας με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 89-60 από την Μπούντουτσνοστ στο «Δ.Τόφαλος» για την έκτη αγωνιστική του EuroCup.

Oι 22 πόντοι του Κέντρικ Ρέι δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν ώθηση στην πατρινή ομάδα που ηττήθηκε για τέταρτη φορά στην κανονική περίοδο του ΕuroCup. Από την άλλη πλευρά η Μπούντουτσνοστ ήταν το φαβορί και το έδειξε στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί σε πρώτη και τρίτη περίοδο και είχαν τον απόλυτο έλεγχο.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου ήταν πολύ άστοχη και δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ξέφρενο ρυθμό των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα τη βαριά εντός έδρας ήττα. Ο Ντι Τζέι Σίλεϊ (29 πόντοι με 3/5 δίποντα, 5/8 τρίποντα και 8/8 βολές) και ο Ζόραν Νίκολιτς (20 πόντοι με 8/10 δίποντ, 4/6 βολές και 10 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι παίκτες του Ηλία Ζούρου είχαν 1/5 σουτ και 3 λάθη, την ίδια στιγμή που ο Ζόραν Νίκολιτς είχε 13 πόντους και οδήγησε τους φιλοξενούμενους στο +14 (10-24) της πρώτης περιόδου για την Μπούντουτσνοστ. Η αντεπίθεση των γηπεδούχων -χάρη στον Κέντρικ Ρέι- κράτησε μόλις για μία περίοδο, αφού το -6 (35-41) της ανάπαυλας, αποδείχθηκε η παρένθεση στη γενικότερη εικόνα της αναμέτρησης.

Με τον Τζάστιν Κομπς να παίρνει την σκυτάλη και τους παίκτες του Αλεκσάνταρ Ντζίκιτς να σκοράρουν με εντυπωσιακή συνέπεια στα δίποντα, η Μπούντουτσνοστ κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +23 (43-66), που ουσιαστικά έβαζε τέλος σε κάθε υπόνοια επικράτησης του Προμηθέα. Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία αφού οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, χωρίς να επιτρέπουν στον Προμηθέα να μειώσει.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 35-41, 43-66, 60-89.

Προμηθέας (Ζούρος): Ρέι 22 (3), Σβαρτζ, Γκραντ 10, Γκάντι 5 (3 ασίστ), Χαντ 3, Αγραβάνης 2, Γκίκας 5 (1), Ρογκαβόπουλος 7 (1), Μάιλς 3 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Μπαζίνας, Τανούλης.

Μπούντουτσνοστ (Ντζίκιτς): Κομπς 17, Άτιτς 6, Σέχοβιτς, Μίτσοβ 8 (1), Μπάροβιτς 2, Σίλεϊ 29 (5), Νίκολιτς 20, Γιάγκοντιτς - Κουρίτζα 7 (1).