Η ΑΕΚ έχασε στην Πολωνία την ευκαιρία να πετύχει την δεύτερη εκτός έδρας νίκη της στον πέμπτο όμιλο της πρώτης φάσης του Basketball Champions League. Ηττήθηκε με 78-75 από την Ζιελόνα Γκόρα, αν και μέχρι το 25’ (σκορ 48-37 υπέρ της) είχε τον έλεγχο.

Η Ένωση προηγήθηκε με 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (35-21) στο 17’, αλλά δέχθηκε επιμέρους σκορ 18-3 στο δεύτερο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου και μπήκε στην τέταρτη περίοδο πίσω στο σκορ (55-51). Πέντε λεπτά πριν την λήξη ισοφάρισε σε 62-62, αλλά δέχθηκε σερί 8-0 στο επόμενο δίλεπτο (70-62 για την Ζιελόνα Γκόρα στο 37’), που ήταν καθοριστικό για την τρίτη ήττα της στις πρώτες επτά αγωνιστικές της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Στην ΑΕΚ στοίχισαν τα κενά διαστήματα στην απόδοση της και κακή επιθετική ισορροπία. Η Ένωση εκτέλεσε 39 τρίποντα (με 14 να είναι εύστοχα) έναντι 21 σουτ για δύο πόντους (τα 12 εύστοχα).

Tα δεκάλεπτα: 15-17, 31-37, 55-51, 78-75.

ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ (Γκρόνεκ): Φλόρενς 9 (1), Βον 4, Μουρ 11 (1), Ζάιτσεφ 4, Ντραγκίσεβιτς 12, Κελάτι 4, Γκρουζέσκι, Χρικάνιουκ 1, Ζαμόσκι 3 (1), Ντζούρισιτς 23 (2 τρ. – 10 ριμπ.), Κόζαρεκ 7 (1).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 16 (3 τρ. – 9 ασ), Σάκοτα 14 (3), Μιλόσεβιτς 6 (1), Χαριτόπουλος 4, Ντίξον 22 (4), Λαρεντζάκης, Φάλκερ 2, Ιβάνοβιτς, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 11 (3).