Παρότι παρουσιάστηκε με δύο αγωνιστικά «πρόσωπα» το Λαύριο Megabolt συνέχισε την εξαιρετική πορεία του στην STOIXIMAN.GR Basket League της φετινής σεζόν και πέτυχε εντός έδρας επί του Πανιωνίου Βίκος Cola την πέμπτη σερί νίκη του (83-73).

Η ομάδα της Λαυρεωτικής κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο (45-26), χάρις στην εξαιρετική άμυνα της στην δεύτερη περίοδο, στην οποία δέχθηκε μόλις 9 πόντους, και τον πολύ καλό επιθετικό ρυθμό της. Οι «κυανέρυθροι», που δεν έχουν πετύχει ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα, παρουσιάστηκαν πολύ πιο ανταγωνιστικοί στο δεύτερο ημιχρόνο πλησίασαν μέχρι τους 7 πόντους , αλλά δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο, γιατί οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις.

Ο Ντορόν Λαμπ αντικατέστησε με τον καλύτερο τρόπο τον τραυματία Μακένζι Μουρ και ήταν ο πρώτος σκόρερ του Λαυρίου Megabolt με 21 πόντους, εκ των οποίων οι 19 στο δεύτερο ημίχρονο!  Για τους νικητές είχαν, επίσης, πολύ καλή παρουσία ο Τζαμάλ Νίξον ο οποίος πέτυχε 12 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ και ο Στίβεν Γκρέϊ που σκόραρε 9 πόντους με 3/6 τρίποντα και έδωσε 8 ασίστ.

Από τον Πανιώνιο Βίκος Cola προσπάθησαν περισσότερο οι Βαγγέλης Σακελλαρίου, Ζήσης Σαρικόπουλος.Το Λαύριο Megabolt ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ στο 9’, με 23-15 και ύστερα από τρία τρίποντα, δύο του Γκρέϊ και ένα του Νίξον. Οι γηπεδούχοι μπήκαν στην δεύτερη περίοδο με πολύ ενέργεια και εξαιρετικό επιθετικό ρυθμό και με σερί 11-0, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Δημήτρη, Λεγκίκα, ανέβασαν την διαφορά στους 17 με νταμπλ σκορ (34-17), τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δεκάλεπτου.

Το Λαύριο Megabolt συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τρία τρίποντα, δύο του Γιάννη Κουζέλογλου και ένα του Γκρέϊ, προηγήθηκε με διαφορά 20 πόντων (45-25), με 40’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι «κυανέρυθροι» μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος και με 11 πόντους με τρία τρίποντα του Βαγγέλη Σακελλαρίου και έξι του Ζήση Σαρικόπουλου, μείωσαν στους 7 (51-44), 4’ και 39’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και ύστερα από επιμέρους σκορ 18-6.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, αντέδρασαν ψύχραιμα και με εννέα πόντους με ένα τρίποντο του Λαμπ και ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γιώργου Παπαδημήτριου, ξέφυγαν με 63-50, με 1’ και 10’’ να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ο Λαμπ συνέχισε να είναι εξαιρετικός και με τρίποντο του Τόνι Μέϊερ, το Λαύριο Megabolt ανέβασε την διαφορά στους 18 (74-56), 5’ και 50’’ πριν το τέλος της συνάντησης.

Ο Πανιώνιος Βίκος Cola επιχείρησε νέα ανατροπή με πρωταγωνιστή αυτή την φορά τον Μπορίς Νταλό και μείωσε ξανά στους 7 (78-71), αλλά ο χρόνος που απέμενε για την λήξη του αγώνα ήταν πολύ λίγος, 1’ και 24’’. Με μια βολή του Νίξον και δύο του Λαμπ (81-73, 29’’ πριν το τέλος), οι γηπεδούχοι κράτησαν τους δύο βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 45-26, 64-53, 83-73.

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Πανιωνίου Βίκος Cola): «Συγχαρητήρια στην ομάδα του Λαυρίου για τη νίκη, συγχαρητήρια στον κόουτς Σερέλη, ο οποίος έχει αφήσει το αποτύπωμα του όλα αυτά τα χρόνια στην ομάδα και έχει περάσει την φιλοσοφία του κάτι πάρα πολύ σημαντικό για την δουλειά μας και συγχαρητήρια στον ίδιο προσωπικά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα ήταν ξεκάθαρη η εικόνα εμφανίσαμε δύο πρόσωπα ένα πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο με μία νωθρότητα και νωχελικότητα αμυντική η οποία δεν συνάδει καθόλου με την κρισιμότητα των ημερών και των καταστάσεων για την ομάδα. Δεν πήγαμε στις επαφές δεν βγάλαμε άμυνες, δεν βγάλαμε ενέργεια δεν παίξαμε με πάθος, δώσαμε αυτοπεποίθηση και ρυθμό στα σουτ τα μακρινά του Λαυρίου γνωρίζοντας ότι η ομάδα έχει στο ρόστερ της κλασσικούς σουτέρ που αν βρουν αγωνιστικό ρυθμό μπορούν να σε σκοτώσουν όπως και έγινε.

Μπήκαμε στο ημίχρονο με 8/15 τρίποντα το Λαύριο πάνω από 50% και αυτό έχει να κάνει εκτός από την ικανότητα των παιδιών έχει να κάνει και με την δική μας απουσία από τις επαφές και από τον τρόπου που θα έπρεπε να αμυνθούμε. Το δεύτερο ημίχρονο η ομάδα άλλαξε έγιναν οι απαραίτητες συζητήσεις μέσα στα αποδυτήρια η ομάδα βγήκε όπως θα έπρεπε να μπει από την αρχή στο ματς αποφασισμένη  αμυντικά πήγε στις επαφές. Έβγαλε ενέργεια έβγαλε πάθος, έβγαλε επιθετικότητα στον τρόπο που χρησιμοποιούσαμε χέρια και σώμα στις άμυνες. Ελέγξαμε τα ριμπάουντ ελέγξαμε τον ρυθμό βγήκαμε και στην επίθεση μπροστά βάλαμε κάποια σουτ η εικόνα άλλαξε άρδην το επιμέρους αποτέλεσμα του δευτέρου ημιχρόνου αποτυπώνει αυτή τη προσπάθεια.

Είναι πάγια αρχή μου καταρχήν από σεβασμό στον εαυτό μου στην ιδιότητα μου στο επάγγελμα μου και κατά δεύτερον από σεβασμό στην ομάδα που υπηρετώ και είναι τεράστια να μην αναφέρομαι στους διαιτητές, και ο νοών νοεί τω θα μπορούσα να πω πολλά δεν είναι η δουλειά μου να το κάνω. Η δουλειά μου είναι να ελέγξω άλλα πράγματα.

Θέλω να πω συγχαρητήρια στα παιδιά αυτά. Και θέλω να πω συγχαρητήρια στα παιδιά αυτά γιατί η ευθύνη που έχουν αναλάβει είναι υπερβολικά βαριά, δεν είναι για συνηθισμένους ανθρώπους,  δεν είναι για μέσους ανθρώπους δεν είναι για μέσους αθλητές, είναι για πολύ πάνω του μέσου όρου προσωπικοτήτων και αν πω πως δεν ανταπεξέρχονται στον ρόλο  τους θα τους αδικήσω πάρα πολύ γίνεται συγκλονιστική προσπάθεια δικαιούμαι να το πω έχω υποχρέωση να το πω γιατί ζω την καθημερινότητα αυτών των παιδιών.

Δυστυχώς δεν έχει αποτυπωθεί στο αποτέλεσμα, γιατί αν κάποιος δει την βαθμολογία μείνει στην βαθμολογία και δει το 0-8 φυσικά και έχει δικαίωμα να δώσει την δική του ερμηνεία, για εμάς η ανάγνωση είναι διαφορετική, κάνουμε συγκλονιστική προσπάθεια δεν μας αντιπροσωπεύει το 0-8 μας αδικεί κατάφορα. Έχουν συμβεί πολλά για αυτό το 0-8 οι συγκυρίες εντός και εκτός γηπέδου, συν την κακοτυχία μας και την κακοδαιμονία δεν μοιρολατρούμε είμαστε εδώ συνεχίζουμε να το παλεύουμε συνεχίζουμε να το πιστεύουμε δεν κοιτάμε την βαθμολογία.

Κοιτάμε την δουλειά μας τα λάθη μας την βελτίωση μας και πως θα χτυπάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και το έχουμε αποδείξει ότι χτυπάμε το κάθε παιχνίδι. Θέλω να αναφερθώ στον κόσμο της ομάδας μας, με σφάλματα κάποιων εξαιρέσεων στον τρόπο που προσεγγίζουν και εκφράζουν το πάθος και την αγάπη τους για την ομάδα, η ομάδα έχει μείνει χωρίς τον κόσμο της. Φτάσαμε στα μέσα Δεκεμβρίου και στην 8η αγωνιστική για να νιώσουμε εκτός από τη φανέλα και την ευθύνη να νιώσουμε ότι είμαστε Πανιώνιος και λόγω του κόσμου μας. Τον ευχαριστούμε πολύ για τα χιλιόμετρα που έκανε και ήρθε εδώ και μας στήριξε, με το πάθος και τη φωνή του.

Του υποσχόμαστε ότι είμαστε εδώ, δεν θα εγκαταλείψουμε δεν θα σταματήσουμε να παλεύουμε μέχρι την τελευταία μέρα του πρωταθλήματος. Όμως πρέπει ο κόσμος να μας  συνειδητοποιήσει ότι όταν είσαι στον Πανιώνιο είσαι αναπόσπαστο κομμάτι αυτής της εξίσωσης. Να συνεχίσει να κάνει αυτό που σήμερα για πρώτη φορά του δόθηκε το δικαίωμα να κάνει να μας στηρίζει με τη φωνή του και το πάθος του.

Είμαστε στην 8η αγωνιστική συν ένα αγώνα κυπέλλου είναι η πρώτη φορά με εξαίρεση το παιχνίδι με τον Παναθηναικό που παίξαμε με κόσμο. Για εμάς κάθε εβδομάδα είναι καινούργια αρχή, σήμερα και τυπικά με την παρουσία του κόσμου, θα γίνουμε ένα και θα τα καταφέρουμε αυτό είναι μήνυμα».

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου Megabolt): «Σήμερα ξέραμε ότι θα είναι ένα περίεργο παιχνίδι για εμάς. Τουλάχιστον εμείς οι προπονητές το ξέραμε. Ήμασταν σίγουροι, διότι μετά τη  πολύ μεγάλη νίκη που κάναμε με την ΑΕΚ και την τεράστια προσπάθεια που κατέβαλαν τα παιδιά  και το γεγονός και μετά τον αγώνα και τη νίκη βρεθήκαμε με 5 τραυματίες κανέναν σοβαρά μεν αλλά σίγουρα χωρίς προπόνηση όλη την εβδομάδα και με το γεγονός ότι ο Πανιώνιος είχε αρχίσει να ανεβαίνει πάρα πολύ στα τελευταία παιχνίδια πραγματικά έχει χάσει αρκετά παιχνίδια στις λεπτομέρειες θεωρούσαμε ότι θα μπορούσε αυτό το παιχνίδι να μην πάει πολύ καλά.

Να μην υπάρχει η απαραίτητη ενέργεια στην ομάδα ίσως και οι παίκτες να μην μπορούν οι ξένοι να καταλάβουν ότι μία ομάδα μπορεί να μην έχει κάνει νίκη στην Α1 δεν σημαίνει τίποτα απολύτως για το Ελληνικό πρωτάθλημα. Παρόλα αυτά το πρώτο ημίχρονο πήγε πάρα πολύ καλά για την ομάδα μας οι παίχτες μας παίξανε με την ενέργεια που συνήθως έχουν βγάλει εδώ και ενάμισυ μήνα σε όλα τα παιχνίδια. Κυνηγήσαν όλες τις μπάλες ήταν και σχετικά συγκεντρωμένοι και στην άμυνα βάλανε τα σουτ, ξέφυγε το παιχνίδι και στο δεύτερο ημίχρονο παρόλο που μέσα στα αποδυτήρια τονίσαμε ότι ήμασταν σίγουροι πως θα υπήρχε αντίδραση από τον Πανιώνιο γιατί την είχε βγάλει αυτή την αντίδραση γενικότερα σε όλα τα παιχνίδια το τελευταίο διάστημα, δυστυχώς ήμασταν πάρα πολύ κακοί αμυντικά.

Αφήσαμε τον Σακελλαρίου να μας βάλει 11 πόντους σε δυόμισι λεπτά γενικά άρχισαν τα παιδιά του Πανιωνίου να πιστεύουν ότι ενδεχομένως να μπορούν να γυρίσουν το παιχνίδι. Δεν απειληθήκαμε στην ουσία άμεσα ποτέ αλλά σίγουρα ήταν μία κακή εμφάνιση με κακή ενέργεια στο δεύτερο ημίχρονο μπορώ να δικαιολογήσω τα παιδιά διότι όπως σας είπα έρχονται από μία πολύ μεγάλη νίκη με πολλούς τραυματισμούς όλη την εβδομάδα.

Φυσικά όμως δεν έχουμε καταφέρει τίποτα πρέπει να το πούμε αυτό είμαστε μία ομάδα που είναι για τρίτη χρονιά στην Α1 προσπαθούμε να δείξουμε ότι είμαστε μία κάθε χρόνο καλύτεροι αλλά κάθε φορά πρέπει να το αποδεικνύουμε σε κάθε δεκάλεπτο των αγώνων σε κάθε φάση του αγώνα να μην παίρνουν τα μυαλά μας αέρα. Πρέπει όμως να δώσουμε συγχαρητήρια στην ομάδα γιατί μετά από 8 αγωνιστικές βρίσκεται στην 3-4  θέση της βαθμολογίας με ένα πολύ καλό ρεκόρ, και για μένα το πιο βασικό με ένα πολύ ωραίο μπασκετ στα περισσότερα παιχνίδια που παίζει οπότε δεν μπορώ παρά να συγχαρώ τα παιδιά  και ελπίζω να συνεχίσουν έτσι.

Επίσης να ευχηθώ καλή επιτυχία για την συνέχεια στον Πανιώνιο και στον κόουτς».