Ο Άρης επέστρεψε στις επιτυχίες ύστερα από τρεις σερί ήττες, με επιβλητική εντός έδρας νίκη επί του Ηφαίστου Λήμνου (88-77). Οι «κίτρινοι» έφτασαν τις έξι νίκες στις πρώτες 20 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της EKO Basket League και έμειναν «ζωντανοί» στην διεκδίκηση της παραμονής.

Ο Άρης μπήκε αποφασισμένος από το πρώτο λεπτό του αγώνα και έβαλε τις βάσεις της επικράτησης του στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (42-21). Κορυφαίοι των «κίτρινων» ήταν ο Κεν Μπράουν, ο οποίος πέτυχε 22 πόντους με 5/9 τρίποντα, ενώ μοίρασε 5 ασίστ, ο Τόαρλιν Φιτζπάτρικ, που σκόραρε 19 πόντους με 5/7 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα και ο Βλάντιμιρ Ντραγκίσεβιτς, ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Από τους φιλοξενούμενους προσπάθησαν περισσότερο οι Τζέρι Σμιθ, Μάρκους Γκίλμπερτ που πέτυχαν από 18 πόντους.

Ο Άρης κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο με πολύ καλή άμυνα και πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Ντραγκίσεβιτς. Με τρίποντο του Μπράουν οι «κίτρινοι» ξέφυγαν με 13 πόντους (22-9), 44’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο Άρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τον Μπράουν να παίρνει τον ηγετικό ρόλο στην επίθεση. Με 11 πόντους με δύο τρίποντα του 30χρονου Αμερικανού γκαρντ, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 24 πόντους (40-16), με 2’ και 44’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με νταμπλ σκορ για τον Άρη (42-21).

Ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους με τρίποντο έφερε ξανά την διαφορά στους 21 (52-31) στο 24’, όμως, ο Ήφαιστος με 10 πόντους με δύο τρίποντα του Γκίλμπερτ και πέντε πόντους με ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Δημήτρη Χαριτόπουλου μείωσε στους 9 (55-46) τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ο Φιτζπάτρικ με δύο τρίποντα απάντησε στο ξέσπασμα της ομάδας της Λήμνου και επανέφερε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (61-49), 43’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Φιτζπάτρικ (66-52).

Με έξι πόντους του Μποχωρίδη η διαφορά ανέβηκε στους 15 (76-61) με 4’ και 30’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης και ο Άρης έφτασε στην επικράτηση χωρίς να απειληθεί.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 42-21, 63-52, 88-77.

Σωτήρης Μανωλόπουλος (προπονητής Ηφαίστου): «Αν θέλουμε να αναλύσουμε τον αγώνα είναι κάτι πολύ εύκολο. Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχαμε, στο δεύτερο ημίχρονο παλέψαμε για τη νίκη, αλλά ήταν πολύ αργά. Ο Άρης ήταν πολύ καλός, αποφασισμένος. Εμείς καθόλου. Η εμφάνισή μας στο πρώτο ημίχρονο ήταν ντροπή για την ομάδα μας, γιατί δεν έχουμε δείξει τέτοιο πρόσωπο.

Εννοείται ότι ο Άρης ήταν καλός και μας πίεσε, αλλά δεν έχουμε δείξει ότι μπορούμε να παίξουμε τόσο άσχημα. Μιλήσαμε στα αποδυτήρια, μπήκαμε αποφασισμένα, αλλά ήταν αργά. Μια τέτοια διαφορά δεν μπορείς να την καλύψεις εύκολα. Μείναμε για ώρα στους 9-10 πόντους, αλλά δεν μπορούσαμε παραπάνω.

Καλή συνέχεια στον Άρη. Εμείς πρέπει να καταλάβουμε ότι έχουμε πολύ δύσκολο πρόγραμμα, παίζουμε με ομάδες που καίγονται και η νοοτροπία μας πρέπει να είναι σαν αυτή του β’ ημιχρόνου».

Σάββας Καμπερίδης (προπονητής Άρη): «Όλοι ξέραμε πόσο πολύ χρειαζόμασταν τη νίκη. Πρέπει να συγχαρώ τους παίκτες και τους συνεργάτες μου. Μπήκαμε στον αγώνα με τη σωστή νοοτροπία. Είχαμε πει ότι πρέπει να παίξουμε σκληρά και να επιβάλλουμε το παιχνίδι μας μέσα από την άμυνα και σε πολύ μεγάλο διάστημα στο πρώτο ημίχρονο το καταφέραμε.

Στο δεύτερο μέρος οι αλλαγές στις άμυνες που επέλεξε ο κόουτς του Ηφαίστου αλλά και η δική μας χαλάρωση έβαλε τον Ήφαιστο στο παιχνίδι. Είναι αδικαιολόγητο να δεχόμαστε 56 στο δεύτερο ημίχρονο από μια ομάδα που μπορεί να είναι εξαιρετική αμυντικά, αλλά δεν έχει τόσο μεγάλη ικανότητα να ανεβάσει το σκορ στην επίθεση.

Είναι κάτι που πρέπει να διορθώσουμε στα επόμενα παιχνίδια, γιατί αν έχεις τετοια παρουσία, θα έχεις πολλά προβλήματα. Έχουμε ακόμα έξι παιχνίδια και θα προσπαθήσουμε να διεκδικήσουμε τη νίκη στο καθένα από αυτά».

Για το ότι ο Άρης για άλλη μια φορά δεν χρησιμοποίησε σωστά τα ομαδικά φάουλ: «Ξέραμε ότι θα επιτεθεί με τον Σμιθ ο Ήφαιστος στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν ήμασταν συνεπείς. Το θέμα των φάουλ έχει να κάνει με το πως εκτιμούμε τις φάσεις, πρέπει να είμαστε πιο έξυπνοι, για να αποφεύγουμε εύκολα καλάθια».

Για τον Τορλίν Φιτζπάτρικ: «Ήταν πολύ εύστοχος σήμερα, βοήθησε πολύ την ομάδα, ήταν ένας από τους τρόπους που επιλέξαμε να επιτεθούμε στην 1-3-1 ζώνη. Θέλαμε να επιτεθούμε από τις γωνίες με τους σουτέρ μας, είναι σε καλή κατάσταση. Δεν περισσεύει κανείς παίκτης, για να φτάσουμε στον τελικό μας στόχο».