Μετά τον Ολυμπιακό και ο Παναθηναϊκός μπήκε με το… δεξί στην Ευρωλίγκα της φετινής αγωνιστικής χρονιάς, με νίκη στο ΟΑΚΑ επί της πρωταθλήτριας Πολωνίας Τουρόφ (84-77).

Οι «πράσινοι» ήταν πολύ παραγωγικοί επιθετικά με κορυφαίους τους Έι Τζέι Σλότερ, Νίκο Παππά και Βλάντο Γιάνκοβιτς, αλλά αμυντικά είχαν κενά στην απόδοση τους με συνέπεια παρότι προηγήθηκαν με 14 πόντους στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι να πλησιάσουν στους 3 (80-77) 29’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 6-1 στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου ημίχρονου πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα επτά πόντων (42-35).

Οι «πράσινοι» ανέβασαν την πίεση τους στην άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και με καλό επιθετικό ρυθμό προηγήθηκαν με 14 μετά το 23’ (52-38 και 54-40), στο 24’ (56-42) και 3’ και 45’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου (60-46). Στην συνέχεια, όμως, χαλάρωσαν αμυντικά και η Τουρόφ με πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Μάρντι Κόλινς και σερί 9-0  πλησίασε στο καλάθι (73-71) με 5’ και 20’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης.

Ο Παππάς με τρίποντο έδωσε μεγάλη…ανάσα στον Παναθηναϊκό (76-71) λίγο μετά το 35’. Ο Γκιστ με εντυπωσιακό άλει ουπ κάρφωμα από ασίστ του Διαμαντίδη έδωσε προβάδισμα 6 πόντων (78-72) στους «πράσινους» 3’ και 44’’ πριν την λήξη του ματς.

Με δύο βολές του Διαμαντίδη ο Παναθηναϊκός πήρε σημαντικό προβάδισμα (80-72) με 3’ και 19’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης και έφτασε στην νίκη παρότι ο Κόλινς με τρίποντο μείωσε στους τρεις (80-77) 29’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης. Ο Παππάς δύο βολές… σφράγισε την νίκη των «πρασίνων» (82-77) με 21’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 42-35, 68-59, 84-77.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 16 (2), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 13, Φώτσης 3 (1), Παππάς 16 (2),Διαμαντίδης 2, Γκιστ 7 (6 ρ.), Μπατίστα 10 (7 ρ.), Μπλουμς 11 (2), Ράιτ 4.

ΤΟΥΡΟΦ (Ραΐκοβιτς): Κόλινς 23 (2), Κούλιγκ 17 (1 τρ., 7 ρ.), Τσιλίνσκι 10 (2), Γιάραμαζ 3, Βισνιέφσκι, Μολντονεάνου 5, Τέιλορ 9 (2), Ζιγκεράνοβτις 10.

Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς επισήμανε ότι είναι πολύ νωρίς ακόμη για τους «πράσινους» για να βρίσκονται στο αγωνιστικό επίπεδο που επιθυμεί ο ίδιος και η ομάδα.

«Ξέραμε ότι θα ήταν ένα δυνατό παιχνίδι», δήλωσε ο προπονητής του Παναθηναϊκού και εξήγησε: «Η Τουρόφ είναι μία ομάδα που παίζει πολύ καλά. Είναι μία ομάδα που παίζει ακόμα και με πέντε σουτέρ στο παρκέ. Μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο καταφέραμε να κοντρολάρουμε το παιχνίδι, αλλά σε εκείνο το σημείο άρχισαν να τρέχουν εκείνοι και σταματήσαμε εμείς κι αυτό ήταν το μεγάλο μας πρόβλημα. Αλλά με 2-3 καλές άμυνες στην τελευταία περίοδο καταφέραμε να νικήσουμε τον αγώνα».

«Είναι πολύ νωρίς για εμάς για να είμαστε στο επίπεδο που θέλουμε πραγματικά να είμαστε», τόνισε ο Ιβάνοβιτς σε ερώτηση για τα κενά διαστήματα του Παναθηναϊκού στην άμυνα. «Ελπίζουμε ότι όσο περνάει ο καιρός θα φτάσουμε σε ένα καλύτερο επίπεδο», ευχήθηκε ο κόουτς των «πρασίνων» και σε άλλη ερώτηση για την είσοδο του Δημήτρη Διαμαντίδη στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, σχολίασε: «Περιμέναμε να κερδίσουμε τον αγώνα, έχει εμπειρία και έχει τις λύσεις για να παίξει στο τέλος. Όχι μόνο στην επίθεση, αλλά και στην άμυνα».

«Είναι ένας παίκτης που παίζει στις θέσεις «ένα» και «δύο»», είπε για τον Σλότερ, ο Μαυροβούνιος προπονητής και τόνισε: «Είναι καλύτερα για εκείνον και για εμάς όταν παίζει ως σούτινγκ γκαρντ. Όταν παίζει ως πόιντ γκαρντ χάνει ενέργεια. Κι έτσι χάνει την ποιότητα που έχει να σουτάρει και να παίζει ένας εναντίον ενός. Αλλά είμαστε πολύ χαρούμενοι γιατί παίζει και στο «ένα» και στο «δύο»».