Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο παρκέ του κλειστού της Χαλκίδας «Τάσος Καμπούρης» χάρις στην εξαιρετική άμυνα της και επιβλήθηκε της Κύμη (78-67) πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη της στις πρώτες έξι αγωνιστικές της Betshop Basket League.

Η Ένωση ουσιαστικά είχε «κλειδώσει» τη νίκη από την τρίτη περίοδο, όταν προηγήθηκε με διαφορά 21 πόντων (63-42). Οι Γιόνας Ματσιούλις (15 πόντοι και 5 ριμπάουντ), Γιαννούλης Λαρεντζάκης (13 πόντοι και 5 ασίστ), Τάιλερ Ρόμπερσον (12 πόντοι και 5 ριμπάουντ) ήταν η τριάδα των κορυφαίων της ΑΕΚ. Από την ομάδα της Εύβοιας προσπάθησε περισσότερο ο Κρις Χόρτον, που έκανε νταμπλ νταμπλ με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Η Κύμη άρχισε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 12-7 στο 6’ με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Σκοτ Σαγκς. Η ΑΕΚ, ωστόσο, στα τελευταία 2’ και 19’’ της πρώτης περιόδου πήρε τα «ηνία» της συνάντησης και με σερί 10-0 με τέσσερις πόντους του Χάουαρντ Σαντ – Ρος, τελείωσε το δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (20-15).

Η Ένωση αύξησε την διαφορά με γκολ φάουλ του Ματσιούλις (23-15) στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και με σερί 8-0 σε διάστημα λίγο μεγαλύτερο των δύο λεπτών, ξέφυγε με 14 (35-21), με 2’ και 26’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με καλάθι του Σαντ – Ρος και μια βολή του Μάλκολμ Γκρίφιν, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 17 (42-25) στο πρώτο δίλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου. Με δύο σερί καλάθια του Ρόμπερσον, η Ένωση ανέβασε την διαφορά στους 17 (48-31) λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου της τρίτης περιόδου. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με πέντε πόντους του (τρίποντο και καλάθι) έδωσε προβάδισμα 20 στην ΑΕΚ (61-41), με 54’’ να απομένουν για την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους στο +21 (63-42), ύστερα από κάρφωμα του Ρόμπερσον. Η ομάδα της Εύβοιας επιχείρησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης και με επιμέρους σκορ 9-1 με δύο τρίποντα των Ρόντρικ Κάμφορ, Πάρη Μαραγκού μείωσε στους 13 (64-51) στα πρώτα τρεισίμιση λεπτά του τέταρτου δεκάλεπτου, αλλά η Ένωση απάντησε με δύο καλάθια των Δημήτρη Μωραΐτη, Ντούσαν Σάκοτα και ξέφυγε με 17 (68-51) στο 35’.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 25-39, 42-63, 67-78.

Λούκα Μπιάνκι (προπονητής ΑΕΚ): «Είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτήν την νίκη. Είναι ένα πολύ ανταγωνιστικό πρωτάθλημα, όπου η κάθε εκτός έδρας νίκη έχει ιδιαίτερη αξία. Σήμερα προσεγγίσαμε το παιχνίδι με κάποια προβλήματα στην αρχή, αλλά είμασταν πολύ δραστήριοι στο να αλλάξουμε «τον διακόπτη» μετά από τα πρώτα 5-6 λεπτά και να παίξουμε με το δικό μας στυλ.

Σεβόμαστε πάρα πολύ την ομάδα της Κύμης και για αυτό οι παίκτες μας ήταν πολύ συγκεντρωμένοι στο να μπορέσουν να εμποδίσουν την επιθετική δυνατότητα του αντιπάλου. Στην τελική ανάλυση του παιχνιδιού δεν μπορούμε να είμαστε ικανοποιημένοι από τον τρόπο που χειριστήκαμε την μπάλα και από την αντίδραση μας στην πίεση του αντιπάλου. 19 λάθη είναι πάρα πολλά για εμάς, ειδικά σε μια τέτοια περίπτωση που πρέπει να διαχειριστούμε ειδικές καταστάσεις.

Περιμένω από τους παίκτες μου να προσέχουν περισσότερο από ότι σήμερα την κατοχή της μπάλας. Όπως όμως είπα, για να κερδίσουμε σήμερα έπρεπε να κάνουμε μια επιπλέον προσπάθεια αμυντικά και αυτό ήταν που κάναμε. Τώρα θα συγκεντρωθούμε στο επόμενο πολύ δύσκολο παιχνίδι με την Αντβερπ».

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Κύμης): «Καταρχάς να δώσω συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για την δίκαιη νίκη της. Νομίζω ότι μετά το πρώτο 7λεπτο και μέχρι το 35 μέσα από την άμυνα τους έλεγξαν απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού και δίκαια έφτασαν στην τελική επικράτηση. Εμείς για ένα ακόμα παιχνίδι, μετά και από αυτό στον ΠΑΟΚ που και εκεί είχαμε ένα καλό διάστημα στην αρχή, δυστυχώς πληρώσαμε τις ελλείψεις μας, τους τραυματισμούς και τα προβλήματα που έχουμε και που μας κοστίζουν στην καθημερινή μας προπόνηση. Τα παιδιά φυσιολογικά ξεμένουν από δυνάμεις.

Επιπλέον, δυστυχώς σε κάθε παιχνίδι πέρα από τα προβλήματα που έχουμε εξαρχής, έχουμε να διαχειριστούμε και τα γρήγορα φάουλ που μας αναγκάζουν να αλλάξουμε το ροτέισον μας. Οπότε αυτός ήταν και ο σημαντικότερος λόγος σε ότι έχει να κάνει με εμάς, πέρα από την εμφάνιση της ΑΕΚ, για την εικόνα που δείξαμε στο σημερινό παιχνίδι.

Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα άλλο από το να περιμένουμε τους παίκτες μας να επιστρέψουν υγιείς. Νομίζω ότι την επόμενη εβδομάδα θα είμαστε σε καλύτερη μοίρα, περιμένουμε και έναν καινούριο ξένο παίκτη να έρθει, οπότε θεωρώ ότι όταν με το καλό θα είμαστε όλοι μαζί θα δουλέψουμε με τον τρόπο που πρέπει και θα δείξουμε την βελτίωση που θέλουμε».