Ο ΠΑΟΚ επικράτησε στο «Παλατάκι» της Βέντσπιλς στην παράταση (85-81, κ.α. 71-71), έφτασε τις τρεις νίκες στον πρώτο γύρου του τρίτου ομίλου της πρώτης φάσης και παρέμεινε «ζωντανός» στην διεκδίκηση της πρόκρισης στην συνέχεια του Basketball Champions League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ξεπέρασε το κακό ξεκίνημα του (30-16 για την λετονική ομάδα στις αρχές της δεύτερης περιόδου), και με σερί 11-0 με πρωταγωνιστές τους Ανδρέα Γλυνιαδάκη, Τζόρνταν Σάϊμπερτ, προηγήθηκε με 10 (60-50), έξι λεπτά πριν την λήξη του σαραντάλεπτου. Με ηγέτη τον Ουίλι Ντιν, όμως, η Βέντσιπλς αντεπιτέθηκε και προηγήθηκε 68-67 με 55’’ να απομένουν για το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα.

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος με λέι απ από ασίστ του Νέναντ Μιλιένοβιτς έβαλε μπροστά στο σκορ τον ΠΑΟΚ (71-70), 19’’ πριν την λήξη και με 8’’ να απομένουν για το τέλος ο Ντιν, ο 36χρονος Αμερικανός γκαρντ που άρχισε την επαγγελματική καριέρα του από τον Ηλυσιακό, ευστόχησε μόνο στην μια βολή (71-71) και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ έβαλε τις βάσεις της νίκης του με σερί 11-0 με πέντε πόντους του κορυφαίου παίκτη του Κιθ Κλάντον, προηγήθηκε με 83-73, 1’ και 22’’ πριν την λήξη και παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του ματς, κράτησε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 39-36, 49-50, 71-71 (κ. α.), 85-81.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 14 (10 ριμπ.), Κόνιαρης 8, Τσόχλας 2, Τέιλορ 2, Μιλιένοβιτς 8, Γλυνιαδάκης 7, Σάιμπερτ 16 (2), Μπράιαντ 15 (1), Κλάντον 13 (13 ριμπ.).

ΒΕΝΤΣΠΙΛΣ (Μούιζνιεκς): Λειμάνις, Ντιν 18, Ζιέντινς 4, Λομάζ 9, Ζελιόνις 20, Άτε 1, Σκέλε 13, Ζάκις 4 (10 ριμπ.), Κούκσικς 5, Κάμπελ 7.