Βασίλης Σπανούλης και Πάτρικ Γιανγκ ούτως ή άλλως ήταν εκτός αγώνα. Ο Ματ Λοτζέσκι αποχώρησε επίσης τραυματίας στην 3η περίοδο, αλλά ο Ολυμπιακός έχει νοοτροπία νικητή, επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο στο ΣΕΦ με 73-63 για την 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκα έχοντας ως βασικό άξονα την άμυνά του.

Βέβαια, η αποτελεσματικότητά του στην άμυνα δεν ήταν αρκετή για τον Ολυμπιακό στο πρώτο ημίχρονο. Η επιθετική δυστοκία σε συνδυασμό με το υψηλό ποσοστό ευστοχίας της Αρμάνι Μιλάνο έξω από τα 6,75 κάθε άλλο παρά δημιούργησαν ιδανικές συνθήκες για την ελληνική ομάδα. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε 5:30 λεπτά στην πρώτη περίοδο περιορίστηκε στους δύο πόντους (2-8). Οι παρουσίες των Γιώργου Πρίντεζη, Ντάνιελ Χάκετ, της έδωσαν προσωρινές λύσεις καθώς την οδήγησαν σε επιμέρους σκορ 12-5 έως το τέλος της πρώτης περιόδου (14-13).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο στη δεύτερη περίοδο. Ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε το πρώτο καλάθι του δεκαλέπτου (16-13) αλλά ακολούθησε σερί 0-11 για την Αρμάνι με κορυφαίο τον Τζένκινς (16-24, 17’). Μέχρι το τέλος της περιόδου και με βασικό πρωταγωνιστή τον Ματ Λοτζέσκι, οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 25-29.

Τα τρίποντα του Ολιβερ Λαφαγιέτ διατήρησαν το προβάδισμα της Αρμάνι Μιλάνο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου(28-35, 22’). Εκεί ο Ολυμπιακός έδειξε αντίδραση,  Μιλουτίνοφ και Μάντζαρης ήταν εκ των πρωταγωνιστών και με επιμέρους σκορ 13-2 προηγήθηκε με 41-37 (25’). Η ελληνική ομάδα δεν κατάφερε να χτίσει πάνω στη διαφορά, δέχθηκε επιμέρους σκορ 4-11 και βρέθηκε στο -3 (45-48). Μάλιστα, στο 28’ έχασε και τον Ματ Λοτζέσκι ο οποίος σε μια προσπάθειά του ένιωσε ένα τράβηγμα στο αριστερό πόδι και αποχώρησε τραυματίας από το γήπεδο. Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 48-48 έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων του Ντι Τζέι Στρόμπερι.

Ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε χαμηλός και στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου (51-49, 32:30). Εκεί ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Ντι Τζέι Στρόμπερι έκανε επιμέρους σκορ 11-2, ξέφυγε με 62-51 λίγο πριν τη συμπλήρωση έξι λεπτών στο δεκάλεπτο και ουσιαστικά εξασφάλισε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 25-29, 48-48, 73-63.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 4, Παπαπέτρου, Στρόμπερι 16 (2), Μιλουτίνοφ 12, Πρίντεζης 11 (1), Αγραβάνης, Τολιόπουλος 2, Μάντζαρης 6 (1), Χάκετ 9, Λοτζέσκι 5 (1), Αθηναίου 8 (2).

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Ρέπεσα): ΜακΛιν 11, Λαφαγιέτ 6 (2), Αμάτο, Τσερέλα, Τσιαντσιαρίνι 10 (2), Τζένκινς 12 (3), Χούμελ 7 (1), Μπάρατς 6, Σιμόν 9 (1).