Το αήττητο σερί του Παναθηναϊκού Superfoods μετά από πέντε αναμετρήσεις διακόπηκε στο Κάουνας. Η ομάδα του «τριφυλλιού» ηττήθηκε με 80-74 από την Ζαλγκίρις για την 11η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας, χάνοντας τον έλεγχο στην δεύτερη και στην τρίτη περίοδο της συνάντησης.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods παρότι ήταν άστοχος έξω από τα 6,75 μέτρα, χάρις στα επιθετικά ριμπάουντ και τους πόντους από «δεύτερες επιθέσεις», όπως, επίσης, την πολύ καλή άμυνα του, προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (22-10) στις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου. Στην συνέχεια, όμως, δεν αντέδρασε σωστά στην πιεστική άμυνα της πρωταθλήτριας Λιθουανίας, ήταν πολύ άστοχος σε βολές (17/30 συνολικά) και τρίποντα (11/31), ενώ η άμυνα του με τον Τζέιμς Γκιστ να έχει «φορτωθεί» με τρία φάουλ από το 13’, ήταν πολύ ευάλωτη.

Η Ζαλγκίρις με τον Κέβιν Πάνγκος να είναι ασταμάτητος δημιουργικά και εκτελεστικά, πήρε τον έλεγχο και στο τέλος της τρίτης περίοδου προηγήθηκε με διαφορά 17 πόντων (64-47), ύστερα από επιμέρους σκορ σε σχεδόν δύο δεκάλεπτα 54-25.

Οι «πράσινοι» αντέδρασαν με καθυστέρηση. Με τέσσερα τρίποντα του Νίκου Παππά και τους Κέι Σι Ρίβερς, Κρις Σίνγκλετον να πετυχαίνουν από ένα, πλησίασε στους έξι (72-67) με 4’ και 20’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης, αλλά η διαφορά του τρίτου δεκάλεπτου ήταν πολύ μεγάλη για να γίνει πραγματικότητα η ολική επαναφορά.

«Είχαμε τον έλεγχο στα πρώτα 13’ – 14’ αλλά στην συνέχεια δεν βρίσκαμε τρόπο να σκοράρουμε», σχολίασε ο Τσάβι Πασκουάλ και εξήγησε: «Νομίζω ότι ήταν σημαντικό το σημείο στο τέλος του ημιχρόνου όπου ο Βουγιούκας δεν κατάφερε να σκοράρει. Στη συνέχεια δεχθήκαμε ένα γκολ-φάουλ στον αιφνιδιασμό, χάσαμε το ριμπάουντ και έτσι η Ζαλγκίρις έκανε ένα σερί 4-0 που ήταν πολύ σημαντικό. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις έπαιξε πολύ καλύτερα από εμάς, δεν παίξαμε καθόλου άμυνα και έτσι πήρε ένα σημαντικό αβαντάζ».

«Στο τέταρτο δεκάλεπτο πολεμήσαμε, είχαμε κάποιες πιθανότητες να διεκδικήσουμε τη νίκη αλλά στο τέλος αποδείχθηκε ανέφικτο», επισήμανε ο Καταλανός κόουτς του Παναθηναϊκού Superfoods.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 31-33, 64-47, 80-74.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 9, Μποστ 2, Πάνγκος 12 (3/4 τρίποντα, 11 ασίστ), Τουπάν 3, Γιανκούνας 17, Μιλάκνις 3  (1), Μίτσιτς 4, Γουάιτ 13 (1), Καβαλιάουσκας 9, Βαλίνσκας, Ουλάνοβας 8 (11 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 15 (3/4 τρίπ.), Ρίβερς 11 (3), Παππάς 16 (4), Γκιστ 4, Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 2, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ 3, Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 10, Αντετοκούνμπο 2.

Τα αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας:

Ζαλγκίρις – Παναθηναϊκός Superfoods  80-74

Μπάμπεργκ – ΤΣΣΚΑ 76-92

Μακάμπι – Βαλένθια   94-91

Μπασκόνια – Μάλαγα 88-82

Αρμάνι – Χίμκι    71-77