Ο Χολαργός επέστρεψε στις επιτυχίες ύστερα από τέσσερις σερί ήττες με εντός έδρας νίκη επί του Ρεθύμνου Cretan Kings (66-61) και παρέμεινε σε... τροχιά πλέι οφ. Οι «νεοφώτιστοι» έφτασαν στην επικράτηση με «όπλο» την άμυνα τους και παρά την αστοχία τους έξω από τα 6,75 μέτρα (2/13 τρίποντα).

Ο πρώτος σκόρερ με 17 πόντους Βλάντο Γιάνκοβιτς και ο Τζαβόντε Χόκινς, ο οποίος έκανε νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι του Χολαργού. Ο Αάρον Τζόουνς (11 πόντοι και 8 ριμπάουντ), Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ (15 πόντοι) προσπάθησαν περισσότερο από την μαχητική κρητική ομάδα.

Οι «νεοφώτιστοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους στα τελευταία τρία λεπτά και βρήκαν επιθετικές λύσεις μέσα στην ρακέτα των φιλοξενούμενων από τον Θωμά Κώττα. Με σερί 10-0 με οκτώ πόντους του 23χρονου σέντερ τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +13 (22-9).

Το Ρέθυμνο Cretan Kings, που έμεινε για τέσσερα λεπτά χωρίς πόντο, αντέδρασε και με σερί 13-0 με δύο καλάθια του Ελάιζα Τζόνσον και τρίποντο του Αλέξη Σιγκούνα, πλησίασε στο καλάθι (22-20) στο 15’. Ο Χολαργός απάντησε με δύο βολές του Χόκινς και καλάθι του Αγκμπελέσε (26-20 στο 17’) και με σερί 8-0 σε διάστημα ενός λεπτού με τρίποντο του Γκάρι Τάλτον και τέσσερις πόντους του Γιάνκοβιτς, ξέφυγε και πάλι με 12 (34-22), 1’ και 38’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Η κρητική ομάδα με σερί 5-0 μείωσε στους 7 (34-27) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το δεύτερο μέρος άρχισε με καλάθι του Ντάνιελς για το Ρέθυμνο Cretan Kings που πλησίασε στους πέντε (34-29). Με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Τράβις Ντάνιελς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμη περισσότερο (36-32) στο 24’. Με νέο τρίποντο, αυτή την φορά από τον Μπαρτ το Ρέθυμνο Cretan Kings βρέθηκε στο -3 (42-39), με 1’ και 25’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

Ο Χολαργός ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο στο +7 (46-39) ύστερα από καλάθια των Κώττα, Χόκινς. Το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με καλάθια των Τάλτον, Χόκινς και τους «νεοφώτιστους» να ξεφεύγουν με διψήφια διαφορά (50-39) στο 32’.

Με πρωταγωνιστή τον Μπαρτ, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν ξανά, στους πέντε (53-48) στο 35’. Δύο λεπτά αργότερα το Ρέθυμνο Cretan Kings πλησίασε ακόμη περισσότερο στους 4 (55-51), όμως, ο Χολαργός με τρίποντο του Τόαρλιν Φιτζπάτρικ (58-51) και με καλάθι του Γιάνκοβιτς (60-53) στο 38’, απέκτησε προβάδισμα επτά πόντων.

Με τρίποντο του Τζόνσον η κρητική ομάδα έγινε και πάλι απειλητική (61-57) με 53’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης. Ο Φιτζπάτρικ, ωστόσο, με καλάθι (63-57), 37’’ πριν το τέλος, «σφράγισε» τη νίκη των «νεοφώτιστων».

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 34-27, 46-39, 66-61.

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Συγχαρητήρια στον Χολαργό για τη νίκη. Εμείς, όταν σ’ ένα κλειστό παιχνίδι που κρίνεται στις δυο κατοχές, χάνουμε το βασικό μας 4άρι από πολύ νωρίς λόγω τραυματισμού, ο αντίπαλος έχει διψήφιο αριθμό βολών και τα δυο πιο παραγωγικά μας γκαρντ έχουν 6/28 σουτ εντός παιδιάς δεν έχεις τύχη».

Άρης Λυκογιάννης (προπονητής Χολαργού): «Ήταν ξεκάθαρο για μας όλη την εβδομάδα, πως αποτελούσε επιτακτική ανάγκη να κερδίσουμε αυτό το ματς. Προερχόμασταν από τέσσερις ήττες. Χωρίς να κάνουμε πολύ καλό παιχνίδι μπορέσαμε να φτάσουμε σε μια σημαντική νίκη μέσα από την πολύ καλή δουλειά που κάναμε στην άμυνα.

Κρατήσαμε χαμηλά στο σκορ τους επιθετικούς παίκτες του Ρεθύμνου και αυτή η νίκη πιστεύω πως θα μας βοηθήσει στην ψυχολογία και στο να αποκτήσουμε ξανά την αυτοπεποίθηση που απαιτείται για να πάρουμε τις νίκες που χρειάζονται και να είμαστε στα play offs».