Έπειτα από δύο ήττες ο Προμηθέας επέτρεψε στα θετικά αποτελέσματα καθώς πέρασε νικηφόρα από τη Λιουμπλιάνα επικρατώντας με 80-76 της Ολίμπια και έκανε ένα ακόμα βήμα για την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Ο Προμηθέας ανέτρεψε πλήρως την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου. Είναι χαρακτηριστικό πως σε όλο το πρώτο μέρος η ομάδα της Πάτρας σημείωσε 26 πόντους ενώ στην τρίτη περίοδο 34!

Πλέον ο Προμηθέας έχει ρεκόρ 6-3 και μετά από τη νίκη της Μπεσίκτας επί της Νεπτούνας έχει απομακρυνθεί με δύο νίκες από την 5η θέση.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και τρέχοντας ένα σερί 9-0 προηγήθηκαν με 9-3 στο 3' ενώ στο πεντάλεπτο ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (15-5). Ο Προμηθέας μείωσε σε 15-10 όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 22-15.

Η Ολίμπια άρχισε τη δεύτερη περίοδο με ένα επιμέρους σκορ 6-2 που την έφερε στιο +11 στο 14' με τον Λάζιτς να κάνει το 28-17. Τρία λεπτά αργότερα ο Σιμόνοβιτς ανέβασε το προβάδισμα των Σλοβένων στο +16 (36-20) με τον Προμηθέα ωστόσο να μειώνει ως το τέλος του ημιχρόνου (38-26).

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, ο Προμηθέας στην τρίτη περίοδο παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένος και στις δύο πλευρές του παρκέ και με καλύτερες επιλογές στην επίθεση. Ο Σπαν με βολές έκανε το σκορ 43-33 στο 22' με τον Προμηθέα να τρέχει όμως ένα επιμέρους σκορ 15-4 στο επόμενο τετράλεπτο ανατρέποντας το σκορ και παίρνοντας προβάδισμα με 48-47. Οι Πατρινοί σημείωσαν συνολικά 34 πόντους στην τρίτηε περίοδο την οποία και έκλεισαν έχοντας προβάδισμα με 60-58.

Η ελληνική ομάδα διατήρησε το βραχύ προβάδισμά του στην τέταρτη περίοδο, ενώ ακόμα και όταν η Ολίμπια προσπέρασε (70-69 στο 35') ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα. Στο 1:38 ο Σάνον μείωσε σε 74-76 με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες στο επόμενο ένα και πλέον λεπτό. Στα 14'' ο Μέιερ με 1/2 βολές έκανε το σκορ 74-77ενώ στα 8'' ο Μπατζίμ μείωσε σε 76-77 με 2/2 ελεύθερες βολές. Στην επόμενη κατοχή ο Γκίκας ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών (76-79) όμως στα 4'' ο Σπαν είχε 0/2. Ο Μέιερ πήρε το ριμπάουντ κέρδισε το φάουλ και με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 76-80.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-26, 58-60, 76-80

ΟΛΙΜΠΙΑ Λ. (Νικίτοβιτς): Μπατζίμ 16 (3), Μπέγκιτς 12 (13 ριμπ.), Τζόουνς 9, Λάζιτς 2, Σπαν 15 (3), Μπούμπνιτς, Μέσιτσεκ 2, Ρέμπετς 3, Σάνον 12, Σιμόνοβιτς 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Ελις 5, Χολ, Λίποβι 10 (2), Μέιερ 18 (3), Τσαϊρέλης 10 (2), Μπράουν 4, Γερομιχαλός 7, Γκίκας 8 (2), Οντουμ 10 (1), Παρκς, Σαλούστρος 8 (2).