Ο Άρης κέρδισε για δεύτερη φορά τον Παναθηναϊκό στο Nick Galis Hall με 56-50 για την ημιτελική φάση των πλέι οφ της Basket League ΣΚΡΑΤΣ, ισοφάρισε σε 2-2 και πλέον οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους σε πέμπτο και τελευταίο αγώνα ο οποίος θα γίνει στο ΟΑΚΑ, το προσεχές Σάββατο (14/5, 18:00). Οι «κίτρινοι» βρέθηκαν στο -10 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου αλλά ήλεγξαν τον αγώνα στο δεύτερο μέρος. Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τους Τζέιμς Γκιστ, Τζέιμς Φελντέιν και Μαρκίζ Χέινς λόγω πειθαρχικού παραπτώματος.

Μέσα από την επιθετική άμυνά του, ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα από τα πρώτα λεπτά. Ο Αργύρης Πεδουλάκης χρησιμοποίησε τον Βινς Χάντερ στο αρχικό σχήμα για να περιορίσει τη δράση των περιφερειακών παικτών του Αρη, ενώ επιθετικά στηρίχθηκε αρχικά στον Ουίλιαμς. Προηγήθηκε με 0-6 έπειτα από τη συμπλήρωσε δύο λεπτών αγώνα αλλά στη συνέχεια δεν ήταν αποτελεσματικός. Ο Αρης αντιμετώπισε πρόβλημα στην επίθεση καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Δεν μπορούσε να βρει το καλάθι τόσο έξω από τα 6,75 όσο και σε προσπάθειες δύο πόντων. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο τέλος της πρώτης περιόδου είχε 3/16 σουτ. Το ίδιο πρόβλημα είχε όμως και ο Παναθηναϊκός και η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 8-12.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν πιο εύστοχος έξω από τη γραμμή του τριπόντου, κυρίως όμως πήρε πολλά από τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα. Ο Σέρβος σέντερ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε οκτώ πόντους και στα μισά της περιόδου η διαφορά έφθασε στα επίπεδα των έντεκα πόντων (11-22) καθώς οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν κάτω από τα καλάθια μαζεύοντας διαδοχικά επιθετικά ριμπάουντ. Αντιθέτως, ο Αρης δεν κατάφερε να επιλύσει το επιθετικό πρόβλημά του. Είναι ενδεικτικό το γεγονός ότι έκλεισε το ημίχρονο με 2/17 τρίποντα και 6/18 δίποντα. Ετσι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε έως και με διαφορά 13 πόντων (16-29), ενώ ο Ντόμινικ Ουότερς με τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου διαμόρφωσε το 19-29.

Το δεύτερο ημίχρονο ουσιαστικά ανήκε στον Αρη ο οποίος μέσα σε τρία λεπτά κατάφερε να ισορροπήσει πλήρως την κατάσταση. Μετά το απογοητευτικό ποσοστό ευστοχίας του στα σουτ τριών πόντων στο πρώτο ημίχρονο, άρχισε στο 3ο δεκάλεπτο με 4/4. Συνολικά έκανε επιμέρους σκορ 12-2 και το σκορ έγινε 31-31. Μάλιστα, το επιμέρους σκορ των γηπεδούχων μεγάλωσε ακόμη περισσότερο και για πρώτη φορά στον αγώνα προηγήθηκαν στο σκορ και μάλιστα με διαφορά έξι πόντων (38-32) περίπου δύο λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου. Στο ίδιο διάστημα, ο Παναθηναϊκός υπέπεσε σε πολλά λάθη, σούταρε με άσχημα ποσοστά ευστοχίας και η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 38-34. Συνολικά, το σκορ της 3ης περιόδου ήταν 19-5 υπέρ του Αρη.

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, ο Αρης ανέβασε τη διαφορά στα επίπεδα των οκτώ πόντων (45-37, 33’), για να ακολουθήσει όμως ένα 0-11 σερί από τον Παναθηναϊκό. Εκεί για τους φιλοξενούμενους πρωταγωνίστησαν οι Ουίλιαμς, Διαμαντίδης που προηγήθηκαν με 45-48 περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος. Εκεί ο Αρης έδειξε αντίδραση και με διαδοχικούς πόντους από τους Ουότερς, Ουάιτ κατάφερε να πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης και μπαίνοντας στα τελευταία δύο λεπτά είχε προβάδισμα τριών πόντων (51-48).

Δύο ελεύθερες βολές από τον Χαραλαμπόπουλο έδωσαν μία λύση στον Παναθηναϊκό, αλλά ο Ουάιτ ήταν επίσης αποτελεσματικός στην επίθεση του Αρη. Δύο άστοχα σουτ του Ουίλιαμς και μία εύστοχη ελεύθερη βολή από τον Μακ Νιλ (54-50) έβαλαν τον Αρη σε θέση ισχύος, 17,5 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο επίλογος της αναμέτρησης ουσιαστικά γράφτηκε από μια άστοχη προσπάθεια τριών πόντων από τον Χαραλαμπόπουλο και δύο ελεύθερες βολές από τον Οκάρο Ουάιτ.

Τα δεκάλεπτα: 8-12, 19-29, 38-34, 56-50.

Αργύρης Πεδουλάκης (προπονητής Παναθηναϊκού): «Λειτούργησε το κομμάτι της άμυνάς μας αλλά στην επίθεση είχαμε πολύ άσχημα ποσοστά στο δεύτερο ημίχρονο. Ήταν ένα πάρα πολύ κακό παιχνίδι. Κάποια παιδιά είχαν καταπονηθεί.

Είναι ένα πειθαρχικό παράπτωμα των Γκιστ, Φελντέιν και Χέινς. Σήμερα είμαστε εδώ για να μιλήσουμε γι’ αυτούς που έπαιξαν και όχι γι’ αυτούς που δεν έπαιξαν».

Στη συνέχεια ρωτήθηκε εάν οι τρεις παίκτες θα αγωνιστούν στο πέμπτο παιχνίδι: «Το απάντησα νομίζω αυτό. Εδώ είμαστε για να μιλήσουμε για τους λίγους που ήταν εδώ, που έμειναν και έκαναν την προσπάθειά τους. Δεν θυσιάσαμε τίποτα πάνω στο ότι η ομάδα πρέπει να γίνει ομάδα με κάθε κόστος. Πρέπει ο Παναθηναϊκος να επιστρέψει εκεί που ανήκει».

Σε ερώτημα σχετικά με το κλίμα που συνάντησε στη Θεσσαλονίκη από μερίδα του κόσμου του Αρη: «Δεν θέλω να ασχοληθώ, είναι παλαιότερων εποχών αυτό. Δεν νομίζω πως αξίζει».

Λευτέρης Μποχωρίδης (μπασκετμπολίστας Παναθηναϊκού) «Να πω κατ’ αρχάς ότι παίξαμε χωρίς τα τρία παιδιά σήμερα. Δεν θέλω να σταθώ σε αυτό, απλά είμαστε μια ομάδα και θέλαμε να παίξουμε και για τους τρεις που έλλειπαν. Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι, παίξαμε καλή άμυνα και σε συνδυασμό με την αστοχία του Άρη στην επίθεση, προηγηθήκαμε με 10 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν τα πήγαμε τόσο καλά, κάναμε πολλά λάθη, επιτρέψαμε στον Άρη να μπει στο παιχνίδι και τελικά να το κερδίσει».

Για το γεγονός ότι αντιμετώπισε τους παλιούς του συμπαίκτες στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος: «Χαίρομαι πολύ, είναι πολύ όμορφο που παίζω με τα παιδιά, έχω με όλους πολύ καλές σχέσεις, αλλά μέσα στο παιχνίδι δεν το σκέφτομαι. Από εκεί και πέρα τους εύχομαι ό,τι καλύτερο».

Δημήτρης Πρίφτης (προπονητής Άρη): «Να συγχαρώ τους παίκτες για την εμφάνιση, κάναμε ένα καλό παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο είχαμε πολύ άγχος, ήμασταν αναποτελεσματικοί στο μακρινό σουτ, αλλάξαμε κάποια πράγματα πέρα από το πνευματικό κομμάτι, σκοράραμε νωρίς κάποιους πόντους και ισορροπήσαμε και όπως πήγαινε το παιχνίδι η βοήθεια του κόσμου ήταν σημαντική. Πήραμε πολύ μεγάλη ενίσχυση από την θετική του αύρα.

Βρήκαμε τον Παναθηναϊκό σε μια βραδιά που έλειπαν σημαντικοί παίκτες, ισχύει και για μας αυτό όμως. Είναι μια πραγματικότητα αυτό. Είμαστε ήρεμοι, ξέρουμε ότι είναι εξαιρετικά δύσκολη η αποστολή μας. Τις πιθανότητες που έχουμε να τις διασκεδάσουμε και να τις διεκδικήσουμε. Θέλω να συγχαρώ τον κόσμο για την συμπεριφορά του, είναι όπως πάντα πολύ σημαντικός και ήταν πολύ θετικό ότι ήταν απόλυτα προσαρμοσμένος σε σχέση με αυτά που ειπώθηκαν για το ματς της Δευτέρας».

Βασίλης Σίμτσακ (μπασκετμπολίστας Άρη): «Πετύχαμε άλλη μία πάρα πολύ σημαντική νίκη στο τέταρτο παιχνίδι… Είναι νίκη που μας δίνει ελπίδες να διεκδικήσουμε κάτι στην Αθήνα. Ο Παναθηναϊκός ας μη γελιόμαστε ήταν με σημαντικές απουσίες, αλλά και για μας είναι πολύ σημαντικές. Ανταποκριθήκαμε πολύ καλά, ακόμα και στην Αθήνα στα δύο πρώτα παιχνίδια ήμασταν ανταγωνιστικοί, πιστοί στο πλάνο των προπονητών μας. Έχουμε ένα μικρό ποσοστό, ξέρουμε που βρισκόμαστε, που πάμε να παίξουμε και θα προσπαθήσουμε να το διεκδικήσουμε με όλες μας τις δυνάμεις…

Ξέρουμε ότι στην έδρα μας είναι διαφορετικά τα πράγματα, είναι κάτι μαγικό. Έχουμε πίστη στην ομάδα. Και πέντε παίκτες να λείπουν, οι υπόλοιποι θα μοχθήσουν για το καλύτερο. Εκτός του κόσμου παίζει ρόλο και η δουλειά των προπονητών, όλοι οι παίκτες ξέρουν τον ρόλο τους.

Εμείς που παίζουμε στην Ελλάδα γνωρίζουμε πόσο ξεχωριστό είναι αυτό που έχουμε πετύχει μέχρι τώρα. Δεν θυμάμαι από πότε έχει να γίνει ημιτελική σειρά 2-2. Υπάρχει πίστη. Όπως είπα και πριν, είναι ένας τελικός και διεκδικούμε αυτό που μας αναλογεί. Δεν είμαστε το φαβορί. Όπως είπε και ο κόουτς στο ημίχρονο και είχε δίκιο, επειδή θέλαμε να κερδίσουμε πάρα πολύ δεν έμπαιναν τα σουτ. Μας είπε να χαλαρώσουμε, να το διασκεδάσουμε και αυτό πρέπει να κάνουμε και στο ΟΑΚΑ.

Ερχόμαστε στην προπόνηση και το γουστάρουμε, αυτό βγαίνει και στο γήπεδο… Έχουμε ρόλους, ξέρουμε ποιος θα σουτάρει, ποιος θα κάνει τα σκριν, την βρώμικη δουλειά»..