Το Περιστέρι άντεξε στην αντεπίθεση του Ιωνικού Hellenic Coin στα τελευταία 14’ και έφυγε από το κλειστό του Παλαιού Φαλήρου «Σοφία Μπεφόν» με τους δύο βαθμούς (80-75). Οι «κυανοκίτρινοι» έκαναν το «δύο στα δύο» στην Basket League, ενώ οι γηπεδούχοι γνώρισαν την δεύτερη εντός έδρας ήττα τους στο Πρωτάθλημα.

Το Περιστέρι είχε τον έλεγχο στα πρώτα 26’ της συνάντησης. Με 8 σερί πόντους του Τρε ΜακΛιν, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (25-14) στο 11’ και με πρωταγωνιστές στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου τους Γιάννη Αθηναίου, Παναγιώτη Βασιλόπουλο και Λουκά Μαυροκεφαλίδη με 40-26 λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με 3’ και 39’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου οι «κυανοκίτρινοι» ξέφυγαν με διαφορά 15 πόντων (51-36). Στην συνέχεια, όμως, ο Ιωνικός Hellenic Coin αντεπιτέθηκε και με επιμέρους σκορ 17-2 ισοφάρισε σε 53-53 στο 31’. Πρωταγωνιστές του ξεσπάσματος των γηπεδούχων ήταν οι Βασίλης Τολιόπουλος, Νίκος Χουγκάζ.

Οι «κυανοκίτρινοι», ωστόσο, με «όπλα» τα επιθετικά ριμπάουντ και τις λύσεις που έδωσαν ο Στιβ Γκρέϊ και ο Αμπντούλ Γκάρντι κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα και να φτάσουν στη νίκη. Από την στιγμή που ισοφάρισε ο Ιωνικός Hellenic Coin ο Γκρέϊ πέτυχε τους 10 και ο Γκάντι τους 7 με ένα τρίποντο από τους συνολικά 27 πόντους που σκόραρε το Περιστέρι έως το τέλος του αγώνα.

Συνολικά ο Γκρέϊ πέτυχε 18 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ, ο ΜακΛιν σκόραρε 15 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ και ο Μάρβιν Τζόουνς είχε τον ίδιο αριθμό ριμπάουντ και 11 πόντους. Ο Βασίλης Τολιόπυολος με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων.

Στα τελευταία εννέα λεπτά τους γηπεδούχους καθοδήγησε από τον πάγκο ο Σωτήρης Νικολαίδης λόγω αποβολής με δύο τεχνικές ποινές του Στέργιου Κουφού.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 28-40, 48-53, 75-80.

Νίκος Παπανικολόπουλος (προπονητής Περιστερίου): «Συγχαρητήρια στην ομάδα μας για την νίκη. Μετά από ένα εκτός έδρας παιχνίδι και ταξίδι στην Λιθουανία νομίζω πως η νίκη ήταν το ζητούμενο.

Συγχαρητήρια στην ομάδα του Ιωνικού και για το πρόσωπό της στο σημερινό παιχνίδι και την αντίδραση που είχε, αλλά και για το προηγούμενο παιχνίδι, στο οποίο έπαιξε πάρα πολύ καλά για 35'. Με τον τρόπο που παίζει είναι δύσκολο να επιβάλεις τον ρυθμό σου. Όπως χάνει μεγάλες διαφορές, καλύπτει και μεγάλες διαφορές. Τώρα ο νους μας είναι στο επόμενο παιχνίδι. Συγχαρητήρια και συνεχίζουμε».

Σωτήρης Νικολαΐδης (συνεργάτης προπονητής του Ιωνικού Hellenic Coin): «Κάναμε την προσπάθειά μας απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα με εμπειρία, με πολύ ποιοτικό και μεγάλο ρόστερ. Στο πρώτο ημίχρονο δεν καταφέραμε να κάνουμε αυτά που είχαμε σχεδιάσει. Αφήσαμε το Περιστέρι να κάνει το παιχνίδι του, είχαμε 10 λάθη, που είναι ανεπίτρεπτο για τη δική μας ομάδα.

Στο δεύτερο ημίχρονο σφίξαμε. Καταφέραμε να κλέψουμε κάποιες μπάλες, να βάλουμε κάποια σουτ. Φτάσαμε στο 35' να είμαστε 3 πόντους πίσω. Αλλά, στο τέλος δύο χαμένα ριμπάουντ, ένα πολύ μεγάλο σουτ του Γκάντι και σίγουρα η εμπειρία του Περιστερίου τους έδωσαν την νίκη. Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μας.

Δυστυχώς, ήθελα και θέλαμε όλοι σαν ομάδα να πάρουμε την νίκη για τον προπονητή μας, που στη δεύτερη τεχνική ποινή δεν είπε τίποτα στον διαιτητή. Καμιά φορά αυτά γίνονται, υπάρχουν ατυχίες. Θέλαμε πάρα πολύ να κερδίσουμε για τον Στέργιο Κουφό.

Συγχαρητήρια στα παιδιά, εμείς συνεχίζουμε. Παίξαμε με δύο πολύ δυνατούς αντιπάλους, την ΑΕΚ και το Περιστέρι. Δεν καταφέραμε να πετύχουμε μια νίκη. Συνεχίζουμε τη δουλειά, σκύβουμε το κεφάλι και προετοιμαζόμαστε για το επόμενο ματς με το Μεσολόγγι».