Με τον Νίκο Παππά να ευστοχεί σε τρίποντο ένα δευτερόλεπτο πριν από το τέλος της αναμέτρησης -αλλά και να σημειώνει τους εννέα τελευταίους πόντους της ομάδας του- ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε με 70-68 στο ΟΑΚΑ της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Φενέρμπαχτσε για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι «πράσινοι» άφησαν πίσω του το αρνητικό αποτέλεσμα στη Μόσχα και επέστρεψαν στις επιτυχίες διατηρώντας παράλληλα την έδρα του αλώβητη και στην Ευρώπη. Οι νταμπλούχο Ελλάδας έκαναν την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, έφεραν το παιχνίδι στο σουτ και στην τελευταία επίθεσή τους ο Παππάς παρότι είχε τον Κώστα Σλούκα πάνω του βρήκε στόχο, κρατώντας τη νίκη στην Ελλάδα.

Οι φιλοξενούμενοι με τους Ουναμέικερ, Μέλι και Ντατόμε να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, με την ελληνική ομάδα να είναι ιδιαίτερα άστοχη ειδικά από την περιφέρεια. Οι Τούρκοι έφτασαν την υπέρ τους διαφορά ως και το +8 με το πρώτο μέρος να τους βρίσκει μπροστά με 44-36.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός Superfoods παρουσιάστηκε βελτιωμένος και στις δύο πλευρές του παρκέ, ροκάνισε τη διαφορά και στο 28' έφτασε σε απόσταση αναπνοής όταν ο Παππάς μείωσε σε 51-52. Παρόλα αυτά δεν κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα με τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να συντηρούν μία βραχεία κεφαλή στο σκορ.

Τρία λεπτά πριν από το φινάλε η Φενέρ προηγήθηκε με 61-66, όμως η άμυνα του Παναθηναϊκού την κράτησε δίχως καλάθι εντός παιδιάς ως το φινάλε. Στο 39' ο Παππάς με γκολ φάουλ έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 67-66 ενώ στα 51'' ο Ντατόμε με 2/2 βολές έκανε το 67-68. Ακολούθησαν άστοχα σουτ από Καλάθη και Βέσελι με την τελευταία κατοχή, στα 10'' να πηγαίνει στους γηπεδούχους. Στα 1,2'' για το φινάλε ο Παππάς ευστόχησε στο τρίποντο και ο Παναθηναϊκός Superfoods Πήρε τη δεύτερη νίκη του στην Ευρωλίγκα, με 70-68.

«Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξαμε τον ρυθμό του παιχνιδιού, επειδή βελτιώσαμε την άμυνά μας και βρήκαμε τον τρόπο να επιστρέψουμε στο ματς. Μετά από αυτό το παιχνίδι έγινε και πάλι δύσκολο όταν η Φενέρ βρέθηκε 8 πόντους μπροστά, αλλά στο τέλος πιστέψαμε στην νίκη, πιστέψαμε στους εαυτούς μας και στο τέλος το μεγάλο σουτ του Παππά μας έδωσε την νίκη. Είναι ξεκάθαρο ότι παίξαμε πολύ άσχημα στη Βαρκελώνη και στη Μόσχα. Είναι δύσκολο να αντιμετωπίσουμε ομάδες τέτοιου επιπέδου. Ο μόνος τρόπος είναι να παίξουμε άμυνα υψηλού επιπέδου και στο δεύτερο μέρος τα καταφέραμε» ανέφερε μεταξύ άλλων ο κόουτς Τσάβι Πασκουάλ.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-44, 53-55, 70-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1), Ρίβερς 5, Παππάς 24 (2), Ντένμον 3 (1), Γκιστ 5, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 3 (1), Γκάμπριελ 3 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 12, Αντετοκούνμπο 6.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Τόμπσον 4, Μέλι 14 (2), Μαχμούτογλου, Ουάναμεϊκερ 14 (2), Σλούκας 6, Νάναλι, Γκούντουριτς 2, Βέσελι 15, Ντουβερίογλου, Ντατόμε 13 (3).