«Δύο στα δύο» για τις ελληνικές ομάδες στις αναμετρήσεις τους απέναντι σε γαλλικές για την 4η αγωνιστική της πρώτης φάσης του Basketball Champions League, καθώς μετά τον ΠΑΟΚ (που επικράτησε εντός έδρας της Ναντέρ), η ΑΕΚ επιβλήθηκε στην Ντιζόν της τοπικής ομάδας (90-80) και πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της για τον Γ’ Όμιλο της ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της επικράτησης της Ένωσης ήταν ο Βινς Χάντερ, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους με 12/12 δίποντα, πήρε 11 ριμπάουντ και συγκέντρωσε στο ράνκινγκ 39 βαθμούς.

Η ΑΕΚ δεν άρχισε καλά την συνάντηση. Έκανε εύκολα το λάθος στην επίθεση (11 συνολικά στο πρώτο ημίχρονο) και ήταν ευάλωτη στην άμυνα με συνέπεια να βρεθεί στο 14’ πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά (36-24 με τρίποντο του πρώην του Ρεθύμνου Cretan Kings Ρόμπερτ Άρνολντ). Η Ένωση αντέδρασε στο επόμενο τρίλεπτο και μείωσε στους 6 (41-35) στο 17’ μετά από κλέψιμο και κάρφωμα του Χάντερ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ντιζόν στο +8 (46-38). Η ΑΕΚ μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια και συγκέντρωση (μόλις δύο λάθη στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο) στο δεύτερο μέρος και με πρωταγωνιστές τους Χαντέρ, Γιαννούλη Λαρεντζάκη και σερί 16-0 σε διάστημα πέντε λεπτών, προσπέρασε με 63-51 στο 27’.

Με το ξέσπασμα αυτό η Ένωση έβαλε τις βάσεις της νίκης της. Η γαλλική ομάδα μείωσε στους 5 (70-65) στο πρώτο δίλεπτο της τέταρτης περιόδου, αλλά με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Ντούσαν Σάκοτα και ένα του Μάλκολμ Γκρίφιν, η ΑΕΚ ξέφυγε και πάλι με διψήφια διαφορά (81-67) στο 34’ και διατήρησε τον έλεγχο μέχρι το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 46-38, 61-70, 80-90.

ΝΤΙΖΟΝ (Λεγκνάμ): Άρνολντ 3 (1), Τσασάνγκ 18, Χόλστον 20 (4), Ζουλιέν 5 (1), Λελούπ 3 (1), Εμεγκάνο 13 (2), Λουμ, Πίρσον 4, Ουέαρ 14.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιαννόπουλος, Χάντερ 25 (11 ριμπ.), Ματσιούλις 10 (2), Ράταν Μέις 15 (2), Σαντ Ρος 10 (3), Γκρίφιν 5 (1), Λαρεντζάκης 10, Μωραΐτης 2, Ρόμπερσον 2, Σάκοτα 11 (3), Τσαλμπούρης.