Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή εμφάνισή του και επικράτησε του Λαυρίου με 108-39 στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Οι ερυθρόλευκοι συνδύασαν την πιεστική άμυνά τους με την αποτελεσματικότητα στα μακρινά σουτ με 13/24 τρίποντα.

Το Λαύριο αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό στα πρώτα τρεισήμισι λεπτά της αναμέτρησης, προηγήθηκε με 4-8, στη συνέχεια όμως «ζεστάθηκαν» οι μηχανές των «ερυθρόλευκων» και το παιχνίδι απέκτησε άλλη μορφή. Ο Βασίλης Σπανούλης έκανε τη διαφορά στο 12-0 σερί που έτρεξε ο Ολυμπιακός (16-8, 6’), σημείωσε εννιά πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με το τέλος του οποίου το σκορ ήταν 21-13.

Η δεύτερη περίοδος εξελίχθηκε σ’ έναν μονόλογο του Ολυμπιακού καθώς με επιμέρους σκορ 29-6 επέβαλλε τους δικούς του κανόνες. Για την ακρίβεια, οι γηπεδούχοι έκαναν 10-0 (31-13, 13:30) έχοντας πολύ υψηλό επίπεδο συνεργασίας αλλά και τους εύκολους πόντους στο ανοιχτό γήπεδο. Η πιεστική άμυνα ήταν η πηγή δημιουργίας για τους γηπεδούχους και η διαφορά έφθασε στο +24 (43-19, 18’).

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε 14 πόντους από τον πρωτεύοντα αιφνιδιασμό και 22 μέσα από τη ρακέτα. Το Λαύριο δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στην πιεστική άμυνα του Ολυμπιακού, με 5/26 σουτ και εννιά λάθη στο πρώτο μέρος βρέθηκε στο -31 (50-19) στην ανάπαυλα.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στις ίδιες υψηλές ταχύτητες και στο τρίτο δεκάλεπτο έχοντας πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλης. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού σημείωσε 10 πόντους στη συγκεκριμένη περίοδο και η διαφορά παρουσίασε αυξητικές τάσεις. Ανέβηκε στα επίπεδα των 37 πόντων (56-19) λίγο πριν τη συμπλήρωση τριών λεπτών στο 3ο δεκάλεπτο αλλά και στα αντίστοιχα των 50 πόντων (73-23) έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Σπανούλη, δευτερόλεπτα πριν τη συμπλήρωση επτά λεπτών στην ίδια περίοδο. Στο τέλος αυτής το σκορ ήταν 81-33.

O Ολυμπιακός συνέχισε να σουτάρει με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας έξω από τη γραμμή των 6,75 καθώς είχε 11/19 προσπάθειες έως το 33’ όπου προηγήθηκε με 90-35. Σε αντίθεση με το Λαύριο που μέχρι το ίδιο χρονικά σημείο είχε 2/15 τρίποντα. Τα εναπομείναντα λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα, ενώ η τελική διαφορά είναι και η μεγαλύτερη του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 21-13, 50-19, 81-33, 108-39.

Χρήστος Σερέλης (προπονητής Λαυρίου): «Ήταν δύσκολο το αποτέλεσμα. Όχι γιατί χάσαμε, αλλά γιατί χάσαμε με τεράστια διαφορά. Παίζαμε με μία από τις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης η οποία μπορεί να φτάσει και φέτος στον τελικό του Final-Four της Euroleague. Είχαμε δύσκολο έργο. Αγωνιστικά δεν μπορούμε να πούμε πολλά. Δεν μας άφησε περιθώρια ο Ολυμπιακός.

Αν μπορώ να βρω ένα θετικό στοιχείο από το ματς είναι ο τρόπος που μας αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός. Ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος και ιδιαίτερα επιθετικός. Δεν μας άφησε την δυνατότητα να κάνουμε κάτι καλό, να παρουσιαστούμε περισσότερο ανταγωνιστικοί. Ήταν πάντως ένα πολύ καλό μάθημα για εμάς. Δεν περιμέναμε να κερδίσουμε κάτι παραπάνω. Τώρα εμείς προχωράμε και έχουμε στο μυαλό μας το επόμενο ματς κόντρα στο Ρέθυμνο. Πρέπει να διαβάσουμε αυτό το παιχνίδι και να μάθουμε από το σημερινό ματς. Στόχος μας να μείνουμε στη κατηγορία».

Γιάννης Καπώνης (μπασκετμπολίστας Λαυρίου): «Αντιμετωπίσαμε μία από τις κορυφαίες ομάδες σε Ελλάδα και Ευρώπη. Ξέραμε πως θα ήταν δύσκολο το ματς για εμάς απέναντι σε έναν πολύ ισχυρό αντίπαλο. Ύστερα και από το ματς στη Πυλαία, που ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ στην παράταση, ξέραμε πως ο Ολυμπιακός θα θέλει να παρουσιαστεί ιδιαίτερα σοβαρός απέναντι μας. Θεωρώ όμως πως το τελικό σκορ και μεγάλη διαφορά που χάσαμε, μας αδικεί σαν ομάδα. Γιατί διαθέτουμε δυνατότητες και έχουμε βάθος σαν ομάδα. Πληρώσαμε και τα πολλά προσωπικά λάθη που έκανε ο καθένας μας».

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου, για την προσήλωση, τον βαθμό ετοιμότητας και για την συγκέντρωση τους στο παιχνίδι με το Λαύριο. Ήταν ένα παιχνίδι που θέλαμε να παρουσιαστούμε σοβαροί και το κάναμε. Το Λαύριο είναι μία αξιόμαχη ομάδα, που νωρίτερα δυσκόλεψε ομάδες όπως ο Άρης και η ΑΕΚ. Έχασε στις λεπτομέρειες από την Καβάλα και νίκησε τη Κηφισιά. Δεν είναι η πραγματική τους εικόνα αυτή. Θέλαμε να μπούμε συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και το κάναμε.

Μπήκαμε αποφασιστικά στο ματς και κάναμε το δικό μας παιχνίδι. Σεβόμαστε την δουλειά μας, αλλά και την δουλειά του αντιπάλου. Δεν θέλω να μιλήσω για αριθμούς σε ένα τέτοιο παιχνίδι, αλλά είναι θετικό το γεγονός πως μοιράσαμε 32 ασίστ. Θετικό γιατί υπήρχε ομαδικότητα. Όσοι παίκτες έπαιξαν έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Συγχαρητήρια σε όλους. Είμαστε στο σωστό δρόμο πνευματικά και αγωνιστικά και θέλουμε να συνεχίσουμε τις καλές εμφανίσεις. Έχει μία αξιόλογη ομάδα το Λαύριο και εύχομαι να πετύχουν τους στόχους τους».

Για το ρεκόρ που πέτυχε ο Ολυμπιακός στην αναμέτρηση, σημειώνοντας την μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ: «Τα ρεκόρ είναι περισσότερο για τον κόσμο και τους δημοσιογράφους, όχι για εμάς. Δεν μας απασχολούν τα ρεκόρ ιδιαίτερα. Θέλαμε να είμαστε σοβαροί στο ματς και το καταφέραμε. Και αυτό μας ικανοποιεί. Δεν μας απασχολούν τα ρεκόρ ούτε και παίζουμε για αυτά. Θέλαμε ότι κάνουμε στις προπονήσεις να το βγάλουμε στο γήπεδο και το καταφέραμε».

Μιχάλης Τσαϊρέλης (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Ξέραμε πως έχουμε να αντιμετωπίσουμε μία επικίνδυνη ομάδα όπως είναι το Λαύριο που παίζει επιθετικά σε άμυνα και επίθεση. Ήμασταν όμως για 40 λεπτά συγκεντρωμένοι. Βγάλαμε μπόλικη ενέργεια, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, βάλαμε τα σουτ που θέλαμε, αυξήσαμε την διαφορά και πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε».