Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε κοντά στο καλάθι και με κορυφαίους τους Σάσα Βεζένκοφ, Νίκολα Μιλουτίνοφ και Γιώργο Πρίντεζη επιβλήθηκε στο ΣΕΦ του Κολοσσού H Hotels με 95-74 για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 22ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Betshop Basket League.

Είναι χαρακτηριστικό για την υπεροχή των «ερυθρόλευκων» μέσα στην ρακέτα, ότι τελείωσαν το ματς με 31/48 δίποντα με τον Βεζένκοφ να έχει 9/10, συνολικά 18 πόντους και, επίσης, 8 ριμπάουντ. Ο Μιλουτίνοφ έκανε νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Πρίντεζης σκόραρε 13 πόντους με 4/6 δίποντα και 1/1 τρίποντο.

Δύο ακόμη παίκτες του Ολυμπιακού ολοκλήρωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Ζακ ΛεΝτέι πέτυχε 14 πόντους, ενώ ο Νάιντζελ Ουίλιαμς – Γκος 11. Ο Ουίλ Τσέρι σκόραρε 8 πόντους, πήρε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ. Από τους ηττημένους προσπάθησε περισσότερο ο Τζέιβον Πίνκστον, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους με ένα τρίποντο.

Ο Κολοσσός H Hotels, που μετά την ήττα του υποβιβάστηκε και μαθηματικά στην Α2 μετά από 12 συνεχή χρόνια στα «σαλόνια» του ελληνικού μπάσκετ, άρχισε καλύτερα τον αγώνα και με δύο τρίποντα των Στιβ Μπράουνινγκ, Γιάννη Γεωργαλλή προηγήθηκε με 13-10 στο πρώτο πεντάλεπτο. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους και απάντησαν με σερί 8-0 με δύο καλάθια του Βεζένκοφ. Έτσι προσπέρασαν με 18-13, δυόμιση λεπτά πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο Πίνκστον με πέντε προσωπικούς πόντους, ισοφάρισε σε 18-18 για τους «θαλασσί», 19’’ πριν την λήξη του δεκάλεπτου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 20-18 για τον Ολυμπιακό, ύστερα από δύο βολές του Τσέρι.

Ο Κολοσσός H Hotels ανέκτησε το προβάδισμα (27-22) με δύο τρίποντα του Κώστα Παπαδάκη, στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι «ερυθρόλευκοι» με σερί 6-0 δύο καλάθια του Πρίντεζη, προσπέρασαν με 31-29 στο 15’. Με νέο σερί, 12-0 με δύο τρίποντα των Βαγγέλη Μάντζαρη, Ουίλιαμς – Γκος, ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (43-31), σχεδόν δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Μάντζαρη και δύο καλάθια των Μιλουτίνοφ, Βεζένκοφ, η ομάδα του Πειραιά αύξησε την διαφορά στους 15 (52-37) στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου μέρους. Με λέι απ του Τσέρι στον αιφνιδιασμό ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 17 (59-42) τρία λεπτά αργότερα.

Ουίλιαμς Γκος και Μιλουτίνοφ ανέβασαν την διαφορά στους 19 (63-44) με τέσσερα λεπτά να απομένουν για την λήξη της τρίτης περιόδου. Με πρωταγωνιστή τον ΛεΝτέι η διαφορά έφτασε μέχρι τους 21 (69-48) στο 28’. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε μέχρι και με διαφορά 25 πόντων, για πρώτη φορά δύο λεπτά μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου και με σκορ 81-56.

Tα δεκάλεπτα: 20-18, 45-35, 71-53, 95-74.