«Ζωντανό» το Ρέθυμνο Cretan Kings με επιβλητική νίκηΤο Ρέθυμνο Cretan Kings πέτυχε την δεύτερη σερί νίκη του και πέμπτη συνολικά στην Betshop Basket League, με εμφατικό τρόπο στο εντός έδρας νησιωτικό ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου με αντίπαλο τον Κολοσσό H Hotels (93-67), που έμεινε στις τρεις νίκες.

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στην δεύτερη περίοδο, όταν η κρητική ομάδα με επιμέρους σκορ 30-8, «εκτόξευσε» την διαφορά από τους τρεις πόντους (29-26) στους 25 (59-34 σκορ πρώτου ημιχρόνου). Οι γηπεδούχοι με την δεύτερη σερί νίκη τους έμειναν «ζωντανοί» στην διεκδίκηση της παραμονής. Η κρητική ομάδα είχε 14/35 τρίποντα, ενώ οι «θαλασσί» μόλις 2/20.

Ο Άντονι Χίκι, που έκανε τριπλ νταμπλ με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 16 ασίστ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης του Ρεθύμνου Cretan Kings. Ο 27χρονος Αμερικανός γκαρντ έκανε το πρώτο τριπλ νταμπλ στο ελληνικό Πρωτάθλημα μετά από εκείνο του Τόρεΐ Μπραγκς του Άρη (24 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ) στην εντός έδρας ήττα από το Μαρούσι (86-80) στις 10 Νοεμβρίου 2001.

Από τους νικητές διακρίθηκαν, επίσης, οι Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ με 19 πόντους με 4/6 τρίποντα, Τράβις Ντάνιελς με 16 πόντους με 2/2 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα, και Ανδρέας Χριστοδούλου με 13 πόντους με 2/3 τρίποντα.

Με επτά πόντους με ένα τρίποντο του Ντάνιελς, η κρητική ομάδα ξέφυγε με 22-14 λίγο μετά τα πρώτα έξι λεπτά της συνάντησης, αλλά οι «θαλασσί» απάντησαν με σερί 7-0 με τέσσερις πόντους του Σλάβεν Τσούπκοβιτς και πλησίασαν στον πόντο (22-21) με 1’ και 32’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Με καλάθι του Μάλκολμ ο Κολοσσός H Hotels μείωσε ξανά στον πόντο (29-28), ενάμιση λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου. Ακολούθησε, ωστόσο, σερί 15-0 του Ρεθύμνου Cretan Kings με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Χίκι και δύο ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Μπαρτ και του Τράβις Μπάντερ, σερί που έφερε τους γηπεδούχους στο +16 (44-28), 4’ και 39’’ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με έξι σερί πόντους με ένα τρίποντο του Χριστοδούλου, η κρητική ομάδα ανέβασε ακόμη περισσότερο την διαφορά στους 21 πόντους (52-31) με 2’ και 53’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σερί 7-0 με τρίποντο του Μπάντερ, για το Ρέθυμνο Cretan Kings, που πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +25 (59-34).

Η κρητική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Μπαρτ, η διαφορά αυξήθηκε στους 30 (66-36), 6’ και 38’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Με σερί 7-0 σε διάστημα λιγότερο των ενάμιση λεπτών, και με τρίποντο του Χίκι, το Ρέθυμνο Cretan προηγήθηκε με 34 (73-39) στο 26’. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ της κρητικής ομάδας στον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 59-34, 78-48, 93-67.

Βαγγέλης Ζιάγκος (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Συγχαρητήρια καταρχήν στα παιδιά για τη συνολική τους εικόνα, στους συνεργάτες και όλο το επιτελείο για τον τρόπο που διαχειρίζονται αυτήν την ιδιαίτερη και πρωτόγνωρη συνθήκη για τον σύλλογο.

Ποτέ δε χάσαμε την αισιοδοξία μας. Τα παιδιά δείχνουν ότι έχουν τεράστια καρδιά, πολλά ψυχικά αποθέματα και συναίσθημα για την ομάδα, που σε ένα επαγγελματικό περιβάλλον τόσο ανταγωνιστικό για μας αποτελεί κινητήρια δύναμη. Υπάρχει βέβαια ακόμα δρόμος, έχοντας μπροστά μας 3 ματς.

Ναι μεν είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη, αλλά δεν υπάρχει ούτε ο χρόνος, ούτε ο χώρος για πανηγύρια, καθώς είμαστε ακόμα στις θέσεις που οδηγούν στην Α2. Όμως, αν πριν από 15 ημέρες ρωτούσατε 10 ανθρώπους το πόσοι πιστεύετε ότι το Ρέθυμνο μπορεί να σωθεί και κάνετε την ίδια ερώτηση σήμερα, νομίζω οι απαντήσεις θα είναι εντελώς διαφορετικές. Υπάρχει ψυχολογία, πίστη και ελπίδα αλλά ακόμα δεν έχουμε πετύχει τον μεγάλο μας στόχο».

Στέργιος Κουφός (προπονητής Κολοσσού H Hotels): «Πολλά συγχαρητήρια στον Βαγγέλη και τους “Κρητικούς Βασιλιάδες”. Ευχαριστώ πολύ για την ανθοδέσμη, γιατί είναι μία πολύ ιδιαίτερη στιγμή για εμένα αυτή η βράβευσ,η για πολλούς λόγους και ειδικά από τον συγκεκριμένο άνθρωπο που με βράβευσε. Ευχαριστώ όλον τον κόσμο που με πήρε τηλέφωνο από χθες μέχρι και σήμερα.

Νομίζω ότι για το παιχνίδι δεν μπορούμε να πούμε πολλά διότι μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο. Δεν μπορώ να βρω τον λόγο που παρουσιαστήκαμε έτσι. Από την άλλη μεριά μας είχε δώσει αισιοδοξία το ότι το Σάββατο κάναμε όλοι μαζί προπόνηση, νομίζοντας πως θα μπορούσαμε να παίξουμε και να προσφέρουμε κάτι καλύτερο.

Είναι από τις μέρες που δε βρίσκεις δικαιολογίες. Αν έχεις να πεις κάτι το λες μέσα στις 4 γραμμές του γηπέδου. Από κει και μετά όλα τα άλλα δεν έχουν ουσία. Ζητάω συγγνώμη από τον κόσμο και την οικογένεια του Κολοσσού για αυτήν την εμφάνιση».