Ένα καλό μόνο δεκάλεπτο, το πρώτο, δεν θα μπορούσε να αποδειχτεί αρκετό για τον Δικέφαλο που γνώρισε τη συντριβή στη Γερμανία από τη Λούντβιγκσμπουργκ στην πρεμιέρα του στον 2ο όμιλο του Basketball Champions League. Το τελικό 103-70 αποτυπώνει το μέγεθος της ήττας του ΠΑΟΚ που μετράει τρεις ήττες σε ισάριθμα ματς όλων των διοργανώσεων.

Αν και άρχισε νωθρά (4-0) ο ΠΑΟΚ βρήκε σύντομα λύσεις στην επίθεση (Ντίλαρντ και Τζόουνς από πέντε) για να προηγηθεί με 10-7 στο 6΄. Παρότι είχε προβλήματα κάθε φορά που οι γηπεδούχοι τον πίεζαν (πέντε λάθη στο 7΄) ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 17-13, στο 9΄ με 22-16 και έκλεισε το δεκάλεπτο με το υπέρ του +4 (20-24).

Η Λούντβιγκσμπουργκ όμως συνέχισε το σερί που άρχισε στο φινάλε της πρώτης περιόδου, το έφτασε στο 16-1 και προσπέρασε με 34-25. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά στα μισά της περιόδου (37-27) και σαν να μην έφτανε αυτό, για τον ΠΑΟΚ είχαν ήδη φορτωθεί με τρία φάουλ Κρουμπάλι και Μαργαρίτης. Ο Δικέφαλος δεν έβγαζε άμυνες και στην επίθεση είχε παρασυρθεί στον ρυθμό της αντιπάλου του (46-33). Κατάφερε πάντως να μειώσει κάπως πριν το τέλος του ημιχρόνου (48-40).

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τον ΠΑΟΚ αφού το επιμέρους σκορ ήταν 30-12 με αποτέλεσμα η Λούντβιγκσμπουργκ να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 26, καθιστώντας διαδικαστικού χαρακτήρα το υπόλοιπο του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 48-40, 78-52, 103-70

ΛΟΥΝΤΙΒΙΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ (Πάτρικ): Ουόλκαπ: 18 (1), Εβανς 15 (2), Τζόνσον 15 (1), ΜακΡέι 3, Σέαρς 3, Γκέσκε 3 (1), ΜακΝέιλι 7 (1), Κοχ, Σέριτς 5 (1), Βαλεσκόβσκι 4, Κουκ 18 (2), Θίεμαν 12.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ντίλαρντ 12 (1), Κλάσεν 1, Χρυσικόπουλος, Κρουμπάλι 7, Καρράς 4,Τσόχλας 3 (1), Μαργαρίτης 5, Ζάρας 11 (1), Καραμανώλης 1, Κατσίβελης 6 (1), Τζόουνς 10 (1), Τρις 10 (2).