Ο Ολυμπιακός με πολύ καλή άμυνα και ρυθμό στην επίθεση πέτυχε επιβλητική νίκη επί του ΠΑΟΚ (80-55) στο ΣΕΦ για την 7η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν μετά το 19-19 του 13’. Απόδειξη της πολύ δυνατής άμυνας του είναι ότι στα υπόλοιπα 27’ της συνάντησης δέχθηκαν μόλις 36 πόντους. Ο Ολυμπιακός από την καλή άμυνα του βρήκε και ρυθμό στην επίθεση. Πέτυχε εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό, ενώ απέναντι σε οργανωμένη άμυνα είχε πλουραλισμό και ισορροπία με τον Βασίλη Σπανούλη να πετυχαίνει 15 πόντους σε μόλις 21’ συμμετοχής, τον Δημήτρη Αγραβάνη να προσθέτει άλλη μια αξιόλογη εμφάνιση στο ενεργητικό του και τον Τρεμέλ Ντάρντεν να δείχνει να προσαρμόζεται στην νέα ομάδα του.

Μέχρι το 13’ (19-19) ο «Δικέφαλος» είχε επιβάλλει αργό τέμπο στον αγώνα με την άμυνα του να λειτουργεί πολύ καλά και την επίθεση του να είναι αποτελεσματική μέσα από ομαδικές συνεργασίες. Ο Ολυμπιακός απάντησε μεταφέροντας απέναντι σε οργανωμένη άμυνα την μπάλα μέσα στην ρακέτα. Με πέντε πόντους του Οθέλο Χάντερ, γκολ φάουλ του Σπανούλη και δύο ακόμη βολές του αρχηγού του, έτρεξε σερί 10-0 και ξέφυγε με 29-19 5’ και 21’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν και με 14 (38-24) 2’ και 40’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Με δύο βολές του Κέβιν Λάνγκφορντ και τρίποντο του Γιώργου Δέδα, ο ΠΑΟΚ κατέβασε την διαφορά στους 9 και το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με σκορ 40-31.

Η είσοδος του Ολυμπιακό στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακή. Με δύο τρίποντα του Βαγγέλη Μάντζαρη μια ακόμη βολή του και γκολ φάουλ του Βασίλη Σπανούλη, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την διαφορά στους 19 πόντους (50-31) στα πρώτα 3’ και 8’’ του τρίτης περιόδου και κυριάρχησαν στην συνέχεια με την άμυνα τους να είναι πολύ πιεστική και να δίνει εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Με τρίποντο του Δημήτρη Αγραβάνη η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (55-34) 4’ και 36’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου και με νέο τρίποντο του Μάντζαρη έφτασε τους 24 (60-36) ένα λεπτό αργότερα.

Με θεαματικό κάρφωμα του Μπρεντ Πέτγουεϊ και δύο βολές του Ντάρντεν ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με 26 (66-40) με 38’’ να απομένουν για το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με συνέπεια η διαφορά να φτάσει τους 28 πόντους για τους «ερυθρόλευκους» (70-42 στο 32’ και 72-44 στο 34’).

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-31, 66-42, 80-55.

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Μετά το παιχνίδι με την Βαλένθια είχα πει πως ήταν καλό που κερδίσαμε αλλά αμυντικά δεν ήμασταν όπως θα θέλαμε. Ένα μεγάλο μέρος της προετοιμασίας είχε έμφαση σε αυτό το κομμάτι. Στην πρώτη περίοδο μπορεί να μην είχαμε βρει ρυθμό επιθετικά, αλλά πήραμε μια μικρή διαφορά. Γενικά ελέγξαμε το παιχνίδι από την άμυνα. Στην τρίτη περίοδο ήμασταν πολύ καλοί και πήραμε πόντους στον αιφνιδιασμό. Από την άμυνα πήραμε ρυθμό. Και τελικά από την άμυνά μας είχαμε μία καλή μέρα, η οποία μας έδωσε και πολυφωνία στην επίθεση και μεγαλύτερο ποσοστό στο συνδυασμό ασίστ – λάθη. Είχαμε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Πιστεύω πως και η επίθεσή μας δούλεψε αρκετά καλά, Τέλος θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ και στον κόουτς και να ευχηθώ καλή συνέχεια.

Ο Πρίντεζης θα επιστρέψει αργά. Ο Παπαπέτρου θα μπει ακόμα πιο αργά. Περιμένουμε στο επόμενο διάστημα τα δύο γκαρντ, Λοτζέσκι και Κατσίβελη, να μπουν. Οι ψηλοί θα χρειαστούν λίγο παραπάνω. Ο Παπαπέτρου θα μπει πιο αργά. Η πορεία της αποθεραπείας τους είναι καλή. Οι γκαρντ βρίσκονται στο τελευταίο διάστημα αποθεραπείας και οι ψηλοί στο προτελευταίο».

Βασίλης Καββαδάς (μπασκετμπολίστας Ολυμπιακού): «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για την σημερινή προσπάθεια. Είναι μία αξιόλογη ομάδα. Εμείς προσπαθούμε να είμαστε δυνατοί για 40 λεπτά. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν πως στο γήπεδο είχε πάρα πολύ κόσμο, οπαδούς και παιδιά από τα σχολεία. Μακάρι αυτό να συνεχιστεί και στα επόμενα παιχνίδια».

Σούλης Μαρκόπουλος (προπονητής ΠΑΟΚ): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη του. Ηταν δίκαιη νίκη και ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος από εμάς. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν ανταγωνιστικοί, στο τρίτο δεκάλεπτο κάναμε πολλά λάθη και ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά. Πρέπει να συνεχίσουμε γιατί έχουμε συνεχόμενους δύσκολους αγώνες».

Μαρκ Κάρτερ (μπασκετμπολίστας ΠΑΟΚ): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για το καλό παιχνίδι.  Ο Ολυμπιακός είναι από τις καλύτερες ομάδες στο να σε αναγκάζει να κάνεις λάθη και να σημειώνει εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό. Αυτό έκανε και σήμερα».