Ο Ολυμπιακός ήλπιζε σ’ έναν συνδυασμό αποτελεσμάτων για να προκριθεί στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα, αλλά έμεινε εκτός από την πρώτη χρονικά αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής του Top 16. Η Μπαρτσελόνα επικράτησε στο Κάουνας της Ζαλγκίρς και θα είναι ως τρίτη του 6ου Ομίλου στην προημιτελική φάση. Τέταρτη τερμάτισε η Ρεάλ Μαδρίτης που κέρδισε τον… νοκ άουτ αγώνα με την Κχίμκι.

Οι σημερινοί αγώνες που θα ολοκληρώσουν το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα. Κι αυτό διότι ξεκαθάρισαν ακόμη και τα ζευγάρια της προημιτελικής φάσης, ανεξαρτήτων των σημερινών αποτελεσμάτων. Τα ζευγάρια των πλέι οφ (αναφέρονται πρώτες οι ομάδες με το πλεονέκτημα έδρας):

8. Τσεντεβίτα (3-10) 16

*Με έντονα γράμματα οι ομάδες που προκρίθηκαν στην επόμενη φάση.

Η Μπαρτσελόνα θα είναι στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα καθώς επικράτησε της Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 59-66 και κατέκτησε την 3η θέση στον 6ο Όμιλο. Οι Καταλανοί θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας τη Λοκομοτίβ Κουμπάν. Στο παιχνίδι, η Ζαλγκίρις είχε τον έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο ημίχρονο και στο τέλος αυτού προηγήθηκε με 34-28. Τα δεδομένα άλλαξαν στο δεύτερο μέρος. Η Μπαρτσελόνα έχοντας κορυφαίους τους Ρίμπας (14π.), Ντόρσεϊ (12π.) απέκτησε τα ηνία του αγώνα και πήρε τη νίκη. Ο Στράτος Περπέρογλου σημείωσε πέντε πόντους σε περίπου 19 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ χρησιμοποιήθηκε 15 λεπτά.

Η Ρεάλ επικράτησε της Κχίμκι στη Μαδρίτη με 83-70 κι έχοντας το πλεονέκτημα στις ισοβαθμίες προκρίθηκε στην προημιτελική φάση της Ευρωλίγκα. Ακόμη και στο ενδεχόμενο νίκης του Ολυμπιακού επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η «βασίλισσα της Ευρώπης» έχει πλεονέκτημα. Γι’ αυτόν τον λόγο, ο αγώνας με την Κχίμκι είχε χαρακτήρα τελικού. Η ισπανική ομάδα βασίστηκε στην εξαιρετική άμυνά της στο δεύτερο ημίχρονο όπου οι Ρώσοι περιορίστηκαν στους 21 πόντους. Τζέισι Κάρολ (23π.) και Φελίπε Ρέγες (18π.) έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι για τη Ρεάλ που τελείωσε τον αγώνα με 15/38 τρίποντα. Αντιθέτως, η Κχίμκι είχε 6/26 σουτ από το ίδιο σημείο και πλήρωσε το τίμημα των 17 λαθών της. Ο Ταϊρίς Ράις σημείωσε 24 πόντους, ενώ ο Αλεξέι Σβεντ περιορίστηκε στους έξι πόντους με 1/8 σουτ.

Η Μπάμπεργκ δεν κατάφερε να μετουσιώσει την εξαιρετική πορεία της στο Top16 αλλά και την επιβλητική νίκη της επί της Κούτσα Λαμποράλ με 89-69. Οι Γερμανοί αποκλείστηκαν από τα πλέι οφ της Ευρωλίγκα καθώς υστερούν στις ισοβαθμίες. Στο παιχνίδι, βασίστηκαν στην εκπληκτική απόδοσή τους στο πρώτο δεκάλεπτο όπου προηγήθηκαν με 29-14 και σε κανένα σημείο του αγώνα έχασαν τον έλεγχο. Τάις (21π.) και Μίλερ (19π.) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι. Ο Νίκος Ζήσης πρόσθεσε μία ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση καθώς τελείωσε το παιχνίδι με επτά πόντους και εννιά ασίστ.

Για την Κούτσα Λαμποράλ ο Γιάννης Μπουρούσης ολοκλήρωσε τον αγώνα με 11 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ, πρώτος σκόρερ για τους Βάσκους ήταν ο Γιάκα Μπλάζιτς με 19 πόντους.