«Αγκαλιά» με την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019 βρίσκεται η Εθνική ομάδα, ύστερα από τη νίκη της στο κατάμεστο από 5.000 θεατές κλειστό «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου της Κρήτης επί της Σερβίας με 70-63! Η «επίσημη αγαπημένη» παρέμεινε αήττητη στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Κίνας χάρις στην εξαιρετική άμυνα της και την ευστοχία της έξω από τα 6,75 μέτρα (10/24 τρίποντα).

Η ελληνική ομάδα χρειάζεται μια ακόμη νίκη για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρόκριση, ενώ την προσεχή Κυριακή (16/9, 18:00) αγωνίζεται στην Τιφλίδα απέναντι στην Γεωργία του Ηλία Ζούρου.

Στην πρεμιέρα της δεύτερης φάσης των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου και στο πιο δύσκολο ματς που έχει δώσει μέχρι τώρα στον δρόμο προς την Κίνα, η Εθνική παρουσιάστηκε έτοιμη, αποφασισμένη και κατάφερε να νικήσει τους Σέρβους με το θεωρητικά δυνατό σημείο τους: Το μακρινό σουτ. Η ελληνική ομάδα είχε 10/24 τρίποντα, ενώ η σερβική μόλις 7/26.

Οι διεθνείς μπήκαν με διάθεση να παίξουν άμυνα και κατόθρωσαν να περιορίσουν τα δύο βασικά ατού της Σερβίας τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (είχε 19 πόντους αλλά με 6/19 σουτ) και τον Νεμάνια Μπιέλιτσα. Ταυτόχρονα από την άμυνα η Εθνική βρήκε ρυθμό στην επίθεση και εκμεταλλεύτηκε απόλυτα τα σουτ που έδινε η σερβική άμυνα.

Η Εθνική με δύο τρίποντα του Κώστα Σλούκα και ένα του Ιωάννη Παπαπέτρου και επιμέρους σκορ 9-3 στα τελευταία δύομιση λεπτά του πρώτου μέρους, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα τριών πόντων (35-32).

Η «επίσημη αγαπημένη» μπήκε στο δεύτερο ημιχρόνο ακόμη πιο δυναμικά στην άμυνα (βοήθησε η ενέργεια που έδωσε ο Θανάσης Αντετοκούμπο) και συνέχισε το... πάρτι έξω από τα 6,75 μέτρα. Με τους Σλούκα, Γιάννη Μπουρούση και Νικ Καλάθη να πετυχαίνουν από ένα τρίποντο, η Εθνική ξέφυγε με διαφορά 12 πόντων (48-36) στο 26’.

Η Εθνική στην συνέχεια χαλάρωσε αμυντικά, η Σερβία με αντεπίθεση ισοφάρισε σε 57-57 στο 34’, αλλά σε εκείνο το σημείο την λύση έδωσαν οι ψηλοί. Ο Γιώργος Πρίντεζης με δύο σερί καλάθια και ο Μπουρούσης με ένα, έδωσαν ώθηση στην ελληνική ομάδα για να ξεφύγει ξανά στο σκορ (63-57 στο 36’) και να κρατήσει τη νίκη.

Κορυφαίοι για την Εθνική ήταν οι Καλάθης, Σλούκας, Πρίντεζης και ο Μπουρούσης, που εκτός από 9 πόντους, πήρε 10 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-32, 51-47, 70-63.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Μπουρούσης 9 (10 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Καλάθης 15 (3), Παπανικολάου 8 (1), Πρίντεζης 15, Σλούκας 11 (3), Αντετοκούνμπο 4, Ντόρσεϊ, Μάντζαρης Μήτογλου, Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 6 (2), Βασιλόπουλος 2.

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Μπιέλιτσα 9 (12 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 19 (3), Γιόβιτς 11 (1), Νέντοβιτς 7 (1), Σιμόνοβιτς 2, Κάλινιτς 1, Λούκιτς, Μίσιτς 3 (1), Μιλοσάβλιεβιτς, Μιλουτίνοφ 7, Ραντούλιτσα 4.