Ο Ερυθρός Αστέρας αντιστάθηκε σθεναρά όμως η ΤΣΣΚΑ πέρασε και από το Βελιγράδι, τον νίκησε με 78-71, τον «σκούπισε» (3-0) και «σφράγισε» πρώτη ένα εισιτήριο για το φάιναλ φορ της Ευρωλίγκα για 5η συνεχόμενη και συνολικά 15η φορά στην ιστορία της.

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά νευρικές στα πρώτα λεπτά του αγώνα και έτσι στο 7΄ ήταν ισόπαλες στους 10 πόντους, ωστόσο απελευθερώθηκαν στη συνέχεια βρίσκοντας πιο εύκολα λύσεις στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-12 για να κλείσουν την περίοδο έχοντας προβάδισμα τριών πόντων (21-18).

Οι δύο ομάδες ήθελαν αλλά αδυνατούσαν να ξεφύγουν στο σκορ και είναι χαρακτηριστικό ότι στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου η μέγιστη διαφορά ήταν εκείνη των τεσσάρων πόντων (25-21) που πήρε ο Ερυθρός Αστέρας στο 12ο λεπτό. Όταν ο Ντε Κολό ανέβασε «στροφές όμως, η ΤΣΣΚΑ πήρε το προβάδισμα με 32-30 στο 17΄ ωστόσο κάνοντας με μεγάλη συχνότητα λάθη –είχε 12 στο πρώτο ημίχρονο έναντι επτά των Σέρβων- δεν μπόρεσε να το διευρύνει. Στα μισά του δρόμου η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη αρκέστηκε στο ισχνό 36-35.

Με «όπλο» την άμυνα της, η ΤΣΣΚΑ επιχείρησε να ελέγξει ακόμη περισσότερο την κατάσταση. Δέχτηκε εννιά πόντους στα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου για να προηγηθεί με 51-44 και να ξεφύγει για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά με το τέλος της περιόδου (47-59).

Ο Ερυθρός Αστέρας με την παρότρυνση των 20 χιλιάδων φίλων του, επιχείρησε να μπει ξανά στο παιχνίδι, πλησιάζοντας στους έξι πόντους (55-61 στο 33΄) ενώ πέντε λεπτά πριν το τέλος, η ΤΣΣΚΑ δεν μπορούσε να αισθανθεί ασφαλής αφού παρότι προηγήθηκε ξανά με διψήφια διαφορά (55-65), οι γηπεδούχοι αρνούμενοι πεισματικά να παραδοθούν, μείωσαν στους πέντε (68-73 στο 37΄). Η ΤΣΣΚΑ όμως κράτησε το προβάδισμα για να φτάσει στη νίκη-πρόκριση στο φάιναλ φορ του Βερολίνου.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 35-36, 47-59, 71-78

Ερ.Αστέρας (Ράντονιτς): Κίνσεϊ 9 (1), Ντάνγκουμπιτς 11 (2), Μίτροβιτς, Λάζιτς 2, Μίτσιτς 2, Σιμόνοβιτς 7 (1), Γιόβιτς 6, Μίλερ 15, Τσίρμπες 7, Στίματς 12.

ΤΣΣΚΑ Μ. (Ιτούδης): Ντε Κολό 20 (1), Ντ.Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 12 (2), Φριτζόν 2, Νίκολς 3, Τζάκσον 6 (2), Λαζάρεφ, Βοροντσέβιτς 8 (2), Χίγκινς 8 (2), Κουρμπάνοφ 12 (2), Χάινς 7.