Κάνοντας ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο ο Άρης συνέχισε νικηφόρα στην 24η αγωνιστική της STOIXIMAN.GR Basket League επικρατώντας με 79-70 του Απόλλωνα Πάτρας Carna. Ο Άρης παραμένει «ζωντανός» στη μάχη της τέταρτης θέσης, σε αντίθεση με τους Πατρινούς που παραμένουν στις θέσεις του υποβιβασμού.

Οι «κίτρινοι» ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο, ειδικά στην άμυνά τους όπου δέχθηκαν μόλις 28 πόντους, ενώ στο +20 με το οποίο έκλεισαν το πρώτο μέρος «πάτησαν» στο δεύτερο μισό ώστε να φτάσουν στην επικράτηση.

Μετά από ένα «μουδιασμένο» ξεκίνημα (5-5 στο πρώτο τρίλεπτο) ο Άρης με επιθετική αιχμή τον Καββαδά έτρεξε σερί 13-0 και στο έβδομο λεπτό προσπέρασε με 18-5 ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (25-14). Οι φιλοξενούμενοι με τους Μπαρτ και Μπάβτσιτς να δίνουν λύσεις πλησίασαν στο καλάθι (28-16) στο 12' όμως κάπου εκεί ήρθε ένα δεύτερο ξέσπασμα των γηπεδούχων. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα, είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 20-2 ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 48-28.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στην τρίτη περίοδο ο Άρης είχε τον έλεγχο του αγώνα με τον Απόλλωνα Carna να προσπαθεί να επιστρέψει στο παιχνίδι (56-44 στο 26') αλλά τον Άρη να ανοίγει και πάλι τη διαφορά (61-44 και 65-50 στο 30'). Η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα μέχρι και δύο λεπτά πριν από το φινάλε όταν ο Απόλλων με τους Χίκι και Μπαρτ κατέβασε τη διαφορά στο -9 (74-65). Ο Άρης ωστόσο δεν επέτρεψε στους αντιπάλους του να πλησιάσουν κι άλλο φτάνοντας στη νίκη με 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 48-28, 65-50, 79-70.

Θανάσης Σκουρτόπουλος (προπονητής Απόλλωνα Πάτρας Carna): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι εξ αρχής. Ο Άρης παρά τις απώλειες στους ξένους του είναι μια ομάδα πολύ καλά οργανωμένη, σκληρή και ειδικά μέσα στην έδρα του. Είναι δύσκολο να ανταποκριθείς στο ίδιο physical game. Ως στόχο είχαμε να είμαστε δυνατοί στο ριμπάουντ. Αυτό είναι το πιο καθοριστικό κομμάτι, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε.

Τα επιθετικά ριμπάουντ του Άρη σε όλο το διάστημα του αγώνα ήταν αυτά που έδωσαν δεύτερη και τρίτη ευκαιρία και εκεί το πράγμα δυσκόλεψε πολύ. Παρόλα αυτά, στο δεύτερο ημίχρονο κάναμε μια αξιοπρεπή προσπάθεια, μειώσαμε, βγάλαμε κάποιες ωραίες συνεργασίες...

Το ευχάριστο για εμάς ήταν η επιστροφή του Μπάβτσιτς. Είναι ένας παίκτης που είναι σημαντικός και η ομάδα είχε χτιστεί πάνω του. Δυστυχώς λόγω των απανωτών τραυματισμών δεν μας είχε βοηθήσει, δεν ήταν καν «παρών».

Το μυαλό μας είναι ήδη στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Κύμη. Είναι ένα ματς κατηγορία για εμάς. Έχουμε δύο σενάρια για να σωθούμε... Θα προσπαθήσουμε το πρώτο που είναι νίκη στην Χαλκίδα. Θέλουμε να πάρουμε το αποτέλεσμα αυτό και το επόμενο Σάββατο να έχουμε 'τελειώσει' μια πολύ δύσκολη και προβληματική χρονιά.

Εύχομαι καλή συνέχεια στον Άρη. Έχει μπει σε μια δύσκολη φάση με τις απώλειες των παικτών. Πιστεύω πως ο παίκτης που θα έρθει θα αναπληρώσει κάποια κενά και να πετύχει η ομάδα τους στόχους της».

Γιάννης Κουζέλογλου (μπασκετμπολίστας Απόλλωνα Πάτρας Carna): «Ξέραμε ότι παίζουμε με  μια πολύ καλή ομάδα, που μέσα στην έδρα της παίζει πολύ καλό μπάσκετ. Εμείς δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι για σαράντα λεπτά. Αν θέλεις να διεκδικήσεις εδώ μέσα τη νίκη θα πρέπει να είσαι και τα σαράντα λεπτά συγκεντρωμένος.  Δεν καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη που θα ήταν πολύ σημαντική για εμάς. Έχουμε μπροστά μας μια ακόμη δύσκολη εβδομάδα. Θα πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι, να δουλέψουμε σκληρά και να προετοιμαστούμε για το επόμενο ματς που είναι πολύ σημαντικό για εμάς».

Δημήτρης Πρίφτης (προπονητής Άρη): «Συγχαρητήρια στα παιδιά για τη νίκη, κάθε νίκη είναι σημαντική. Η Πάτρα ήταν ένας πολύ δύσκολος αντίπαλος με την έννοια ότι έχει υψηλό κίνητρο, κίνητρο επιβίωσης. Αυτά είναι τα πιο επικίνδυνα κίνητρα.

Εμείς αυτό το διάστημα έχουμε την δυνατότητα να ξεκουραστούμε και να προπονηθούμε λίγο καλύτερα. Είχαμε καλά διαστήματα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είχαμε και κενά όπου χάσαμε λίγο την συγκέντρωσή μας και νομίζω για αυτό το σκορ είχε αυτή την εξέλιξη. Πάντως είναι σημαντικό το ότι κερδίσαμε καθαρά και αυτή την στιγμή συγκεντρωνόμαστε στα επόμενα δύο παιχνίδια που είναι ο βασικός μας στόχος στην διαδρομή που κάνουμε για να μπορέσουμε να πλασαριστούμε στην πρώτη τετράδα και να έχουμε το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Καλή συνέχεια στην Πάτρα και στον φίλο μου τον Θανάση.

Δεν περιμένω κάποιον να μας σώσει, αλλά να μας βοηθήσει. Η ομάδα είναι αυτή που είναι. Αν δείξει ότι μπορεί να μας βοηθήσει θα του δοθεί ο χώρος να το κάνει και να παίξει για την ομάδα. Θα δούμε σε τι κατάσταση θα έρθει, θα δούμε πως θα εντάξουμε τα συστατικά του παιχνιδιού του.

Είναι μια δυσκολία για εμάς, γιατί αυτό το πράγμα γίνεται για πολλοστή φορά φέτος και αυτό το πήγαινε – έλα δεν είναι εύκολο ούτε για εμένα ούτε για τους παίκτες. Ξεκινάς πάλι από την αρχή διάφορα πράγματα. Έχουμε την εμπειρία, το έχουμε ξανακάνει αρκετές φορές φέτος και αναγκαστικά θα το κάνουμε για μια ακόμη φορά.

Κυρίως έχει να κάνει με τον εαυτό του και κυρίως με το κομμάτι της εμπειρίας και της νοοτροπίας. Προσπαθούμε να δουλέψουμε στο μυαλό του Τζάκσον και στον τρόπο που προσεγγίζει το κάθε παιχνίδι. Είναι καθαρά θέμα συγκέντρωσης. Σίγουρα έχει να κάνει και με τον αντίπαλο, αλλά κυρίως έχει να κάνει με τον ίδιο και εκεί πρέπει να δουλέψει περισσότερο για να ξέρει τι να δώσει στην ομάδα και να ξέρει και η ομάδα τι μπορεί να περιμένει από εκείνον. Σήμερα ήταν πολύ καλός».

Βασίλης Καββαδάς (μπασκετμπολίστας Άρη): «Εμείς σήμερα κάναμε αυτό που έπρεπε να κάνουμε. Μπήκαμε συγκεντρωμένοι στο ματς, είχαμε ενέργεια, δεν υποτιμήσαμε τον αντίπαλο και πήραμε τη νίκη που χρειαζόμασταν. Στόχος μας είναι η κατάκτηση της 4ης θέσης στην κανονική διάρκεια. Τώρα θα πάμε να παίζουμε μέσα στο Λαύριο, θέλουμε να πάρουμε και αυτή τη νίκη και στην τελευταία αγωνιστική θα αντιμετωπίσουμε την ΑΕΚ. Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα για την προσπάθεια, εύχομαι καλή συνέχεια».