Την τρίτη συνεχόμενη ήττα του στη EuroLeague υπέστη ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αυτή τη φορά από την Ούνικς Καζάν με 74-72 στο ΟΑΚΑ για την ένατη αγωνιστική. Ο Λορέντζο Μπράουν σημείωσε το νικητήριο καλάθι για τους φιλοξενούμενους 19.7'' πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

Στην τελευταία κατοχή ο Ιωάννης Παπαπέτρου πήρε την ευθύνη, εκτέλεσε για τρεις πάνω σε άμυνα και αστόχησε. Για τους γηπεδούχους ο Γιώργος Παπαγιάννης έκανε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πολύ καλά στην άμυνα, το +8 (9-1 στο 5') δεν διατηρήθηκε για πολύ βέβαια, αφού οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη επιδόθηκαν σε διαδοχικά λάθη και άστοχα σουτ, με αποτέλεσμα να χρειαστούν το buzzer beater του Κέντρικ Πέρι για να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στα ίσια (15-15) με τη ρωσική ομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν επίσης άστοχοι σε δίποντα και τρίποντα και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους (36-25). Κάπως έτσι κύλησε και η τρίτη περίοδος. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ συνέχισε να μην έχει καλή απόδοση στην επίθεση και χρειάστηκε ακόμη ένα καλάθι στο τέλος του χρόνου από τον Ιωάννη Παπαπέτρου προκειμένου να φέρει τον αγώνα σε απόλυτη ισορροπία εν όψει της τελευταίας περιόδου (54-54 στο 30').

Στην τελική ευθεία, η Ούνικς Καζάν έβαλε το μεγάλο σουτ, όχι ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ. Ο Λορέντζο Μπράουν πήρε την ευθύνη και ευστόχησε για δύο στα 19.7'' για το τέλος, με την προσπάθεια του Ιωάννη Παπαπέτρου αμέσως μετά να είναι άστοχη.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 36-35, 54-54, 72-74.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 10 (2), Μέικον 14 (2), Παπαγιάννης 14 (17 ριμπάουντ), Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 10 (2), Κασελάκης 2, Γουάιτ 7, Φλόιντ 2, Νέντοβιτς, Έβανς 4, Σαντ Ρος 9 (1).

Ούνικς Καζάν (Περάσοβιτς): Σπίσου 5, Μπράουν Τζ. 2, Κάναν 15 (2), Μπράουν Λ. 13 (3), Μπράντλι, Χεζόνια 9 (1), Ουζίνσκι, Τζέκιρι 8, Μέιγιο 7 (1), Βοροντσέβιτς 15 (2).