Με επιβλητική εμφάνιση ο Ολυμπιακός έκανε το… μπρέικ στην προημιτελική σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας, με την πρώτη νίκη στην ιστορία του στην Βαρκελώνη (76-63) επί της Μπαρτσελόνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 1-1 την σειρά της προημιτελικής φάσης των πλέι οφ της Ευρωλίγκας και περιμένουν τους «Μπλαουγκράνα» την προσεχή Τρίτη (21/4) και Πέμπτη (23/4) στο ΣΕΦ. Ο πραγματικός Ολυμπιακός εμφανίστηκε απόψε στο «Παλάου Μπλαουγκράνα» σε αντίθεση με ότι είχε συμβεί στην πρώτη συνάντηση. Με την εξαιρετική ομαδική άμυνα του καθήλωσε τους γηπεδούχους, ενώ στην επίθεση είχε σε σπουδαία βραδιά τον Γιώργο Πρίντεζη, που πέτυχε 22 πόντους με 8/9 δίποντα και 2/4 τρίποντα, τον Βασίλη Σπανούλη να παρουσιάζει τον γνώριμο εαυτό του πριν τον τραυματισμό του, τους Βαγγέλη Μάντζαρη, Οθέλο Χάντερ να κάνουν «αθόρυβη», αλλά πολύ ουσιαστική δουλειά και γενικά όλο τον Ολυμπιακό να λειτουργεί σαν μηχανή ακριβείας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στον αγώνα με πολύ περισσότερη ενέργεια στην άμυνα και αυτοπεποίθηση στην επίθεση. Επίσης, ο Βασίλης Σπανούλης… πάταγε πολύ καλύτερα στο παρκέ του Παλάου Μπλαουγκράνα, σκόραρε και δημιουργούσε και οι «ερυθρόλευκοι» με την άμυνα τους να καθηλώνει την Μπαρτσελόνα είχαν τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια της πρώτης περιόδου. Εάν ήταν πιο εύστοχοι σε ελεύθερα τρίποντα (1/5) θα είχαν μεγαλύτερη διαφορά από τους 5 που τελείωσαν το δεκάλεπτο (15-10), ενώ προηγήθηκαν και με 7 (15-8 στο 7’ και 31’’).

Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην δεύτερη περίοδο. Με δύο τρίποντα, αυτά που του έλειψαν στο πρώτο δεκάλεπτο, των Σπανούλη, Λαφαγιέτ, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την διαφορά στους 11 (21-10) στο 11’. Με σερί 6-0 με δύο καλάθια του Πρίντεζη, το δεύτερο με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με 14 (27-13) στο 13’. Με επιμέρους 6-2 από λάθη των «ερυθρόλευκων» στην επίθεση οι «Μπλαουγκράνα» μείωσαν στους 10 (29-19) 3’ και 2’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με το δεύτερο στα τρία τρίποντα του Χουάν Κάρλος Ναβάρο, η Μπαρτσελόνα πλησίασε στους 9 (31-22) με 1’ και 45’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτο μέρους, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με τρίποντο του Πρίντεζη και βολή του Λοτζέσκι και ξέφυγε πάλι με 13 (35-22) 27’’ πριν λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ναβάρο, ωστόσο, με το τρίτο τρίποντο του σε τέσσερις προσπάθειες διατήρησε τις όποιες ελπίδες των «Μπλαουγκράνα» και το πρώτο μέρος τελείωσε με τους «ερυθρόλευκους» στο +10 (35-25).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο και με σερί 6-0 μείωσε στους τέσσερις (35-31) στο πρώτο ενάμιση λεπτό της τρίτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, επέστρεψε από το τάιμ άουτ του Γιάννη Σφαιρόπουλου και με τον Χάντερ στην θέση του Ντάνστον, με την εικόνα που παρουσίασε στο πρώτο ημίχρονο και απάντησε στο ξέσπασμα των γηπεδούχων, με δύο καλάθια του Πρίντεζη (39-31, 7’ και 15’’ πριν την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου).Με τέσσερις πόντους του Τόμιτς, οι «Μπλαουγκράνα» πλησιάσαν πάλι στους 5 (42-37) στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Με δύο σερί τρίποντα του Σπανούλη… αλά Λονδίνο, μέσα σε ένα λεπτό, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλλαν ξανά την κυριαρχία τους (48-39 στο 26’). Με δύο τρίποντα των Πρίντεζη, Ματ Λοτζέσκι ο Ολυμπιακός επανέφερε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (54-43) 1’ και 54’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε όταν οι «ερυθρόλευκοι» με δύο τρίποντα του Μάντζαρη και καλάθι του Πρίντεζη ανέβασαν την διαφορά στους 18 (68-50) με 6’ και 48’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 25-35, 45-56, 63-76.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Ντόελμαν 2, Χεζόνια 3 (1), Χουέρτας 6, Αμπρίνες, Ναβάρο 16 (4), Σατοράνσκι 8, Πλάις 4, Τόμας 1, Τζάκσον 3 (1), Λάμπε 6, Νάχμπαρ, Τόμιτς 14 (14 ριμπάουντ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 8, Ντάνστον 4, Σπανούλης 16 (4/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαπέτρου, Σλούκας 2, Πρίντεζης 22 (2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ). Αγραβάνης, Μάντζαρης 12 (4/4 τρίποντα), Λαφαγιέτ 3 (1), Ντάρντεν, Λοτζέσκι 9 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ).

Με τα καλύτερα λόγια για τους παίκτες του μίλησε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, προπονητής του Ολυμπιακού, μετά την αποψινή νίκη στην Βαρκελώνη.

Ο κόουτς των «ερυθρόλευκων» επισήμανε ότι η ήττα στον πρώτο αγώνα… πλήγωσε τον αθλητικό εγωισμό των παικτών του, τους οποίους χαρακτήρισε ως καλύτερους: «Ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς καθώς δεν ήμασταν καθόλου ευχαριστημένοι από την εμφάνιση μας στον πρώτο αγώνα. Αυτή η ήττα μας πλήγωσε τον αθλητικό εγωισμό. Δείξαμε χαρακτήρα σήμερα. Αυτή ήταν και η μεγάλη διαφορά στο δεύτερο παιχνίδι. Η μεγαλύτερη απόδειξη είναι οι αριθμοί, νικήσαμε όλα τα δεκάλεπτα, είχαμε 20 ασίστ και κάναμε μόνο οκτώ λάθη. Αυτό είναι αποτέλεσμα του τι μπορούν να πετύχουν οι παίκτες μας που είναι οι καλύτεροι και τους συγχαίρω».

«Περιμένουμε την αντίδραση της Μπαρτσελόνα, είναι λογικό να αντιδράσουν και αυτοί», παραδέχθηκε ο Σφαιρόπουλος και υπογράμμισε: «Η σειρά είναι μεγάλη. Σίγουρα ο Πρίντεζης ήταν καθοριστικός για το παιχνίδι. Είναι έμπειρος και ένας παίκτης "κλειδί" για εμάς. Βοήθησε και επιθετικά και αμυντικά και πήρε ριμπάουντ. Δεν θέλω να μιλήσω για έναν από τους παίκτες μας, αλλά για όλους όσους αγωνίστηκαν και τα έδωσαν όλα. Είμαστε ομάδα, πιστεύουμε στην ομάδα, σε όλους τους παίκτες, στο σύνολο και ξέρουμε πως όλοι μπορούν να μας σπρώξουν στη νίκη. Σήμερα ο Σπανούλης και ο Πρίντεζης έκαναν σπουδαία εμφάνιση, αλλά επιτρέψτε μου να μην ξεχωρίσω κανέναν, ήταν όλοι εξαιρετικοί και νικήσαμε ως ομάδα».

«Κρατήσαμε τη Μπαρτσελόνα πολύ χαμηλά στο σκορ και αυτό ήταν νίκη όλης της ομάδας», εξήγησε ο προπονητής της ομάδας του Πειραιά και σημείωσε: «Όταν είπαμε ότι εμείς χάσαμε και δεν νίκησε η Μπαρτσελόνα, δεν εννοούσα ότι η Μπαρτσελόνα δεν είναι καλή ομάδα, το αντίθετο. Είναι εξαιρετική ομάδα, αλλά και εμείς δεν δείξαμε τίποτα στο πρώτο ματς. Είναι δύσκολο για τους παίκτες να αλλάζουν τη σκέψη τους μέσα σε δύο ημέρες, αλλά έχουμε παίκτες με εμπειρία και θέληση. Το ότι ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας μας εδώ στη Βαρκελώνη επί της Μπαρτσελόνα είναι καλό, αλλά ως εκεί. Τώρα δεν πρέπει να το σκεφτούμε ξανά αυτό. Πρέπει να σκεφτούμε την επόμενη προπόνηση και τίποτα άλλο».

«Αυτή είναι η φύση της μεγάλης ομάδας», τόνισε ο Σφαιρόπουλος.