Με πρώτο σκόρερ με 16 πόντους (με 7/8 σουτ εντός πεδιάς) τον Ματ Λοτζέσκι στην επιστροφή του στην δράση μετά τον τραυματισμό του, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επιβλήθηκε στο ΟΑΚΑ με 88-64 του Ρεθύμνου Cretan Kings στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 4η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Betshop Basket League.

Οι «πράσινοι» με τη νίκη τους παρέμειναν αήττητοι στο Πρωτάθλημα της φετινής σεζόν μαζί με τον Ολυμπιακό και το Περιστέρι Βίκος Cola. Αντίθετα οι «Κρητικοί» παραμένουν η μοναδική ομάδα χωρίς νίκη στην Betshop Basket League. Από τους νικητές διακρίθηκε, επίσης, ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 13 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου με μια βολή του Στεφάν Λάσμε και τρίποντο 7’’ πριν την λήξη του Ιωάννη Παπαπέτρου, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ 21-14 του δεκάλεπτου.

Η «ομάδα του τριφυλλιού» ανέβασε την πίεση στην άμυνα της στην δεύτερη περίοδο, από την άμυνα βρήκε ρυθμό και με επιμέρους σκορ 19-4, ξέφυγε με 40-18, με 2’ και 43’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Πρωταγωνιστές στο ξέσπασμα του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 5 πόντους με ένα τρίποντο και ο Λούκας Λεκαβίτσιους με δύο «μπομπίτες».

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +18 (46-28), ύστερα από τρίποντο του Κωνσταντίνου Οικονομόπουλου του Ρεθύμνου Cretan Kings, 26’’ πριν την λήξη.

Η ομάδα της Κρήτης με δύο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ, Φίλιππου Καλογιαννίδη, κατέβασε την διαφορά στους 12 (48-36) στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Το Ρέθυμνο Cretan Kings μείωσε και στους 10 (58-48) την διαφορά, στο 27’, με κάρφωμα του Ανδρέα Γλυνιαδάκη και τρίποντο του Κέβιν Μπρέϊσι – Ντέϊβις.

Στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανέβασε την διαφορά στους 19 (67-48), ύστερα από τρεις βολές του Γιώργου Παπαγιάννη και δύο καλάθια των Νίκου Παππά, Λεκαβίτσιους.

Ο Λοτζέσκι με την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου έφερε τους γηπεδούχους στο +21 (69-48). Με επτά πόντους με ένα τρίποντο του Λάσμε, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προηγήθηκε με 30 (87-57) στο 38’ και αυτή ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-28, 67-48, 88-64.

Σταύρος Μυκονιάτης (προπονητής Ρεθύμνου Cretan Kings): «Δεν υπήρχε καμία αμφιβολία για την εξέλιξη του παιχνιδιού. Τεράστια διαφορά δυναμικότητας χωρίζει τις δύο ομάδες. Το αντιμετωπίσαμε ως προπόνηση για να μπούμε σε μεγαλύτερες ταχύτητες και να είμαστε ανταγωνιστικοί και ήμασταν.

Είμαι ευχαριστημένος από τη διάθεση των παικτών να μπουν στη διαδικασία. Τα επόμενα παιχνίδια είναι σημαντικά και αποτελούν τον μεγάλο μας στόχο. Θέλουμε να παρουσιαστούμε βελτιωμένοι και να πάρουμε τα αποτελέσματα. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Παναθηναϊκό, καθώς θέλουμε οι ομάδες μας να πηγαίνουν καλά στην Ευρώπη».

Για τη διακοπή του πρωταθλήματος κι αν είναι ευκαιρία για να δουλέψει η ομάδα του: «Σημαντική η διακοπή για να δουλέψουμε και να βελτιώσουμε πράγματα και να εμφανιστούμε καλύτεροι στη συνέχεια που είναι κρίσιμη για εμάς».

Τσάβι Πασκουάλ (προπονητής Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ): «Άλλο ένα παιχνίδι τελείωσε σήμερα απέναντι στο Ρέθυμνο στο οποίο εύχομαι καλή τύχη για τη συνέχεια. Ήταν ένα παιχνίδι που στα 18 πρώτα λεπτά παίξαμε αρκετά καλά. Μετά χάσαμε λίγο τη συγκέντρωσή μας στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου. Ωστόσο, διατηρήσαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού και πήραμε την άνετη νίκη».

Για την επιστροφή του Λοτζέσκι: «Όπως είπα και τις προάλλες δεν μου αρέσει να παραπονιέμαι και η ομάδα πρέπει να βρίσκει λύσεις για κάθε απουσία. Είναι καλή είδηση ότι έχει επιστρέψει μαζί μας και σήμερα μπορέσαμε να δούμε αυτή τη διαφορά».