Σε αγώνα… διαφήμιση για το μπάσκετ η Ρεάλ νίκησε ξανά, όπως και στον πρώτο αγώνα, με ανατροπή την Αναντολού Έφες με 90-85 στην Μαδρίτη και έκανε το 2-0 στην προημιτελική σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Με την «Βασίλισσα» να έχει διατηρήσει το πλεονέκτημα της έδρας έστω και μετά από… περιπέτειες, η σειρά μεταφέρεται την προσεχή Τρίτη (21/4, 21:55) στην Κωνσταντινούπολη. Υπό την καθοδήγηση του εξαιρετικού Τόμας Ερτέλ (16 πόντοι και 15 ασίστ) η τουρκική ομάδα είχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 22-11 στο 8’ και με 45-37 στο τέλος του πρώτου μέρους.

Η Έφες συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην τρίτη περίοδο και αύξησε το προβάδισμα της στους 17 πόντους (62-45 3’ και 34’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου), αλλά η Ρεάλ αντέδρασε και με πρωταγωνιστές τους Σέρχιο Γιούλ, Αντρές Νοτσιόνι και Φελίπε Ρέγιες, με επιμέρους σκορ 18-4 κατέβασε την διαφορά στους 3 (66-63) στο τέλος του δεκάλεπτου.

Με τρίποντο του Κέι Σι Ρίβερς οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 68-67 στο πρώτο ενάμιση λεπτό της τέταρτης περιόδου και παρότι η τουρκική ομάδα με δύο σερί τρίποντα των Στράτου Περπέρογλου, Ερτέλ προηγήθηκε με 8 (78-70) λίγο μετά το 35’ και με 7 (82-75) 2’ και 18’’ πριν την λήξη της συνάντησης, με δύο τρίποντα των Σέρχιο Ροντρίγκεθ, Φελίπε Ρέγιες, η Ρεάλ προσπέρασε με 83-82 με 43’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα και με 5/6 βολές του Ροντρίγκεθ κράτησε την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 37-45, 63-66, 90-85.

ΡΕΑΛ (Πάμπλο Λάσο): Ρίβερς 14 (2), Φερνάντεθ 15 (1), Νοτσιόνι 10, Ματσιούλις, Ρέγες 6 (1), Ροντρίγκεθ 11 (1), Αγιόν 8, Κάρολ 6, Γιουλ 18 (3), Μπουρούσης, Σλότερ.

ΕΦΕΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Μπαλμπάι, Οσμάν 12 (2), Περπέρογλου 11 (2), Μπατούκ, Σάριτς 11 (1), Ντρέιπερ 5, Κρστιτς 23, Λάσμε 2, Τζάνινγκ 3 (1), Μπιέλιτσα 2.